| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Стенен часовник Metron  (Прочетена 9517 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен venci

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Правец
Стенен часовник Metron
« -: 07 Април, 2014, 09:33:24 »
Здравейте колеги,
Знам , че въпроса ми не е свързан с електрониката , но предполагам , че някой се е сблъсквал с подобен въпрос.
Купих си стенен часовник Metron - полски.За сега върви много точно но гонга бие с три удара повече от часа.
Казаха ми , че руските стенни часовници имат някакво лостче , с което може да се синхронизира часа и биенето на гонга
но на Метрона няма поне видимо нещо с което да регулирам гонга и часа.
Ако някой се е сблъсквал с подобен проблем ,моля да помогне? 
« Последна редакция: 07 Април, 2014, 09:38:58 от mano »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стенен часовник Metron
« Отговор #1 -: 07 Април, 2014, 11:11:00 »
Моето предложение е ако е възможно да се реализира, отваряш циферблата, вадиш часовата стрелка от втулката и я нагласяш на съответния час на който отговаря биенето на гонга и ще се оправи. Това може и да не е възможно в случай че втулките на стрелките имат някаква по-специфична форма която не позволява тяхното поставяне в произволно положение. Също така трябва да разбереш дали просто се разминава биенето на гонга със стрелките, или има друга повреда в механизма, например може винаги да бие с 3 повече и например никога да не бие 1 път и два пъти, и да бие друг път 15 пъти... ако си следил дали е така. В случай че е просто разминаване мисля че ще се реши по начина който ти казах със стрелките.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен venci

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Правец
Re: Стенен часовник Metron
« Отговор #2 -: 07 Април, 2014, 12:08:32 »
Гонга си бие нормално - от един до дванадесет пъти.На 9 часа бие 12 ,а на 10 часа 1 път.
Това за стрелките и аз го мислех но го оставам като последен вариант.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Стенен часовник Metron
« Отговор #3 -: 07 Април, 2014, 13:11:11 »
Трябва да има някакво лостче, то ще освобождава гонга когато се натиска независимо, че не е на точен час. Стрелките мисля, че не трябва да се разместват. Направете някоя снимка на механизма.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Стенен часовник Metron
« Отговор #4 -: 09 Април, 2014, 17:46:37 »
Това чисто механичен часовник ли е :)

Неактивен gmateev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Пловдив
Re: Стенен часовник Metron
« Отговор #5 -: 09 Април, 2014, 17:51:00 »
Това е:

Факта, че медузата е оцеляла 700 милиона години без мозък, дава надежда на много хора....

Неактивен venci

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: Правец
Re: Стенен часовник Metron
« Отговор #6 -: 10 Април, 2014, 09:08:52 »
Да , механичен е.
Открих лостчето , намира се зад циферблата отгоре в ляво но още не съм синхронизирал ударите и часа.
Нещо за сега не ми се отдава. Предполагам , че разликата в часа и гонга се е получила при транспортирането
тъй като преди да дойде при мен часовника е бил на профилактика при часовникар и няма начин човека да не
е забелязал несъответствието.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стенен часовник Metron
« Отговор #7 -: 10 Април, 2014, 09:11:19 »
Ооо много ги надценяваш часовникарите, той го е продухал видял е че върви и до там. Ако е както при руските часовници дето беше описвана методика за синхронизиране в другия форум то след всяко цялостно разнавиване на пружината на гонга или на часовника се нарушава синхрона, така че това не е толкова чудно според мен как се е нарушил.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Стенен часовник Metron
« Отговор #8 -: 10 Април, 2014, 13:29:00 »

Открих лостчето , намира се зад циферблата отгоре в ляво но още не съм синхронизирал ударите и часа.
Нещо за сега не ми се отдава.
               Сверяването на гонга става много просто - повдигаш лостчето  няколко пъти, докато ударите на гонга съвпаднат с часа. Не е нужно да спираш махалото и да отваряш циферблата, за да местиш стрелките. Малката стрелка има фиксирано положение, не може да се мести Имам два такива часовника и това е начина да съвпаднат ударите с часа. На моите часовници не навивам пружините на гонга, за да може да се живее с тях в една къща. :flag_of_truce:

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Стенен часовник Metron
« Отговор #9 -: 10 Април, 2014, 15:08:59 »
И да знаеш ЧАСОВНИК С ГОНГ СЕ ПРЕВЪРТА САМО НАПРЕД ЗАЩОТО ЧУПИШ ЕДНИ МАЛКИ ЩИФЧЕТА И ЗАПОЧВА ДА ИЗОСТАВА ГОНГА!

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Стенен часовник Metron
« Отговор #10 -: 10 Април, 2014, 15:43:56 »
       Точно така е, само напред се превъртат стрелките, защото има едно зъбно колело, с неравни по дължина зъби, точно върху тях пада едно лостче, което от своя страна определя броя на ударите и ако връщаш стрелките назад, може да се счупят най тясните зъбчета, тогава няма да имаш удар за 1 часа, ще бие 3-4 пъти само за 1 часа.

Неактивен moreg

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 23
  • Населено място: София
Re: Стенен часовник Metron
« Отговор #11 -: 30 Март, 2018, 11:40:57 »
Здравейте, аз също имам такъв метрон като на колегата от снимките, при мен обаче гонга бие само по веднъж независимо дали е на кръгъл или на половин час. Някакви идеи какво да направя за да бие примерно на 10 часа 10 пъти и да работи коректно?

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Стенен часовник Metron
« Отговор #12 -: 30 Март, 2018, 20:28:18 »
Ето как изглежда колелото, което задава броя на ударитe -горе в дясно, под чукчето. При теб сигурно не е такова и за това бие през половин час.
« Последна редакция: 30 Март, 2018, 20:33:50 от Лъчо Минков »

Неактивен moreg

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 23
  • Населено място: София
Re: Стенен часовник Metron
« Отговор #13 -: 30 Март, 2018, 22:20:37 »
Като дръпна ръчно лостчето за синхронизация на гонга спрямо хода на часовника отброява точно ударите спрямо часа но само като се дръпне ръчно. Моля дайте съвет защо не може автоматично сам да почне да удря повече от веднъж на кръгъл час?

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Стенен часовник Metron
« Отговор #14 -: 30 Март, 2018, 22:52:11 »
Вероятно има нещо изкривено, но без разглобяване няма да стане. Най-напред храбро сваляш махалото, после стрелките, циферблата - под него има някакво захващане на механизма към кутията. Часовника е голям и по тази причина глупакоустойчив, че понесе не дотам компетентна намеса.  :D

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |