| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Импулсно заранване за радиостанция - един прекрасен абсурд  (Прочетена 2518 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Зравейте сандъкчии!

Наскоро се сдобих с един RTL-SDR приемник, заедно с AirSpy SpyVerter. Пробите с външната антена с трансформаторите бяха повече от вълнуващи. Докато не реших да сравня с радиостанцията... Винаги съм имал смущения на приемане, но до голяма степен ги отдавах на моето външно смущение, което ми идва по мрежата. Не съм грешал, но не съм бил и съвсем прав. Оказа се, че въпреки всичките филтрации и проверки, импулсното ми захранване е бълвало немалко смущения. Има много противници на импулсните захранвания за тези цели и те имат право. Един хубав тороид и един параметричен стабилизатор с модерен дизайн, един изправител с управляеми мосфети за мост - идеално, тихо и мощно. Но скъпо и тежко.
Проблемът на повечето импулсни захранвания, като изключим технически неграмотните изпълнения, е не в изходния преобразувател, а в т.нар. Active PFC, или Power Factor Correction. Блокът представлява едно импулсно, което взима за вход изправеното мрежово напрежение и го преобразува в постоянни 310V, които от своя страна подава на същинското захранване, което ни дава, да речем 12 волта. По същество имаме две импулсни подред, като първото се управлява по такъв начин, че да консумира ток по закон, близък до синусоидалния, осигурявайки висок качествен фактор на консумираната енергия, т.е. давайки си вид на котлон. Ако се разровите в интернет ще видте една разпространена графика на тока, от която веднага ще ви стане ясно що за чудо е това. За съжаление, в последните години на "хармонизация" на стандартите и законите, се наложи правилото всички импулсни захранвания над 100W да бъдат задължително с активна корекция на фактора на мощността. И от там произлиза огромния проблем.
Честотите на превключване на коректора и на същинското импулсно винаги се разлчават. И докато би било относително лесна задача да се филтрира ефективно същинското импулсно, обикновенно работещо на около 60-90кХц, то е почти нерешим проблем да се филтрира ужасната харонична какафония, която се ражда от биенето на двете работни честоти на двете половинки от захранващия блок!
И ако до преди 1-2 години беше лесно да се сдобиете с 300-350 ватово захранване без PFC - опитайте днес!
Ей, къде ли не търсих, къде ли не звънях - нищо на склад! Всеки ми казва - спряни са, няма. Само с PFC. И то вече и с пасивна корекция няма (един дебел дросел на входа).
След известно ровене в сайта на MeanWell намерих мнго примамлив нов модел без коректор - LRS-350-12, който освен това може да се зарегулира до 13.8 волта. Намерих го в Ибей, поръчах го и стиснах палци, че ще е стока. Оказа се стока, и то каква!
Лек, мощен, страхотни компоненти, GaN транзистори (малко жега и загуби), страхотна филтрация на изхода. Натоварих го със 7 ампера и го свързах към спектралния анализатор. Бях много приятно изненадан от резултатите!
На първата картинка може да видите сигнала на изхода в лента от 0-30МХц, 3кХц лента на детекция (като радиостанция горе-долу). Имайки пред вид, че на входа на анализатора има 30дБ атенюатор, можете да си извадите заключения за шумовите характеристики. За мен са просто идеални!

91763-0

На втората картинка съм стеснил обхвата до 0-2МХц, за да се види сно нивото на честотата на преобразувателя и неговите хармонични. Пак значително добре!

91765-1

За целите на филтрацията използвам филтър на DG0SA, а захранването монтирах в прекрасна алуминиева кутия от ISDN терминал. Смятам стана преивлекателно. Не съм го мерил след монтажа, но не се съмнявам, че с този филтър шумовете вече ще са паднали значително, подпомогнато и от добрата екранировка, осигурена от тази кутия. Не ми се слагаха винтови клеми, нямам читави под ръка, а и няма нужда.

91767-291769-3
91771-491773-5
91775-6

Още тези дни ще го тествам отново на анализатор и пак ще пиша!
Хубава вечер, весели празници!
 :drinks:
Кристалната амбразурка с крушката, която реално свети много по-червено и меко, апарата е слаб, ми е от микрофона Филипс, който преработих за радиостанцията. Много топло усещане дава! :)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Ето една картинка, изясняваща действието на PFC донякъде.

91777-0
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 610
  • Населено място: Сандански
Правилно си се ориентирал в обстановката. :drinks:
Само идеята за синхронен изправител не ми много допада при напрежения над 12 волта, ама това си е мое мнение :D
Явно е време да се загърби променливотоковата електропреносна система, и да се премина на постоянен ток. Така всички тези драми ще изчезнат. Да не говорим че ще се намалят и загубите в самите устройства, заради липса на мрежов изправител и PFC
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
91797-091799-1

Да, но ще се появят всичките поляризационни проблеми - трансфер на метериали, корозия и т.н. За всеки влак има пътници - променлив до някъде, навътре може и постоянен.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Мдаа, това е тежката истина за импулсните! И без PFC предпочитам да ги избягвам за радиостанции, но естествено решението е твое.
Относно PFC наистина не разбирам защо изоставиха пасивния коректор, който според мен дава доста задоволителни резултати. Активния PFC макар и доста добър като фактор на мощността който докарва, е ужасен от към смущения и надеждност. Почти винаги той гори първи в едно импулсно!
Интересно ще бъде между другото да дадеш спектрограма на изхода на „лошото“ импулсно, ако се наблюдава някаква видима разлика. Поздрави!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Да, имаш резон. Но едно добро импулсно си е добро, дори с ПФЦ. И моите наблюдения са по-скоро за повредени изходни вериги на същинското, от колкото ПФЦ блока, но и аз говоря за хубави импулсни. За съжаление другото го порециклирах, свалих му филтъра (по-скоро жицата на филтъра е същата, ако забелязваш) и съм го прибрал. Ако да го меря, трябваше в оригиналната формация външен мрежов филтър, импулсно и външен индуктивен на изхода. Сега е късно, но повярвай ми - радиото ми е ТИХОО! Само на 120кХц/180кХц го чувам далеч надолу, някъде на S3/S1. Няма го бълвоча, който ми давеше чак до 8МХц, че и нагоре.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |