| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Постоянно залепен eлектронен стълбищен автомат ACE -5  (Прочетена 10210 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен moreg

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 23
  • Населено място: София
Здравейте, от около 10 дни стълбищния ми автомат не иска да отлепи и не могат да загаснат крушките, които са 4 броя 1 брой лед крушка и 3 броя по 40W с нажежаема жичка, става въпрос за къща. :)
Българско производство е на завод за часовникови прибори Импулс - Габрово
Работи си около 8 години и проблема дойде от там, че ми трябваше постоянно да ми свети на стълбището и вместо да отида долу и да натисна бутона на апарата от където се включва постоянно да свети аз натиснах един от ключовете да стои натиснат за около 45 минути и след това вече се повреди. Тази червената бубина стои непрекъснато затворена и докато не я отлепя ръчно лампите не гаснат. Като пусна бушона и гасне, след това като вдигна бушона и пусна лампите от ключа лампите се палят и не искат да угаснат сами докато не пусна бушона.
Моля за съвет ако някой е поправял такъв стълбищен автомат да ми каже дали и поправимо и какво може да е изгоряло.
Слагам и снимки да се види ако нещо не е ясно ще снимам от по близо.
Предварително благодаря!
« Последна редакция: 20 Май, 2018, 19:34:56 от moreg »

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Пробва ли да изключиш ключовете - бутони от автомата - клема 4? Може да е залепнал бутона, който механично е бил блокиран.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Здравейте, от около 10 дни стълбищния ми автомат не иска да отлепи и не могат да загаснат крушките, които са 4 броя 1 брой лед крушка и 3 броя по 40W с нажежаема жичка, става въпрос за къща. :)
Българско производство е на завод за часовникови прибори Импулс - Габрово
Работи си около 8 години и проблема дойде от там, че ми трябваше постоянно да ми свети на стълбището и вместо да отида долу и да натисна бутона на апарата от където се включва постоянно да свети аз натиснах един от ключовете да стои натиснат за около 45 минути и след това вече се повреди. Тази червената бубина стои непрекъснато затворена и докато не я отлепя ръчно лампите не гаснат. Като пусна бушона и гасне, след това като вдигна бушона и пусна лампите от ключа лампите се палят и не искат да угаснат сами докато не пусна бушона.
Моля за съвет ако някой е поправял такъв стълбищен автомат да ми каже дали и поправимо и какво може да е изгоряло.
Слагам и снимки да се види ако нещо не е ясно ще снимам от по близо.
Предварително благодаря!

Имам чувството че се е намагнитила котвата на релето-пробвай да я размагнитиш с променлив ток.

Неактивен moreg

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 23
  • Населено място: София
Пробва ли да изключиш ключовете - бутони от автомата - клема 4? Може да е залепнал бутона, който механично е бил блокиран.
Пробвах но не е залепнал ключ, взех друг автомат за проба и с него си работи нормално и лампите си гаснат.
Това с размагнетизирането на котвата как точно става? къде точно трябва да се пусне променлив ток?

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Имам чувството че се е намагнитила котвата на релето-пробвай да я размагнитиш с променлив ток.
+1! Аз реших проблема кардинално! Сложих плафони с датчици на движение на мястото на старите. Покажеш се-светва и ако не мърдаш угасва след 10-15 секунди. ако мърдаш- свети докато има движение, нищо не се намагнитва, работят си супер. Е, един плафон е колкото едно реле като цена, но пък има куп предимства. Особено при повечко етажи.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Пробвах но не е залепнал ключ, взех друг автомат за проба и с него си работи нормално и лампите си гаснат.
Това с размагнетизирането на котвата как точно става? къде точно трябва да се пусне променлив ток?

Не съм сигурен че точно това се случва но свали релето и захрани бобината през пробна лампа 220в. в контакта.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Тези автомати работят с остатъчния магнетизъм от включването с бутона. Схемата за закъснение пуска ток в обратна посока и така релето изключва. Нормално е релето да стои залепнало ако не работи схемата за закъснение. Тя е проста - един конд. се зарежда през голям резистор и когато достигне прага на запалване на глимката, последната се пали и протича ток през релето, размагнитва го и изключва. Има нещо в тази верига. Успех!

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Често потенциометърът прекъсва и започва да свети постоянно. Развъртането му, както и смазването с грес, мас, лой помага до време. Подмяната с постоянен резистор помага завинаги. Прещракване на ключа за постоянно светене също помага.
73 de LZ2VL

Неактивен moreg

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 23
  • Населено място: София
Потенциометъра го въртях но промяна нямаше бугона също го натиснах 2 пъти но нямаше ефект. Интересното беше че малко след като се повреди взе че отлепи после един два пъти и помислих, че се е оправило но после отново залепна и вече не поиска да се отлепи.  Иначе като го гледам всичко вътре е като ново. Това с размагнатизирането на котвата на бубината ще го пробвам и ще пиша има ли резултат. Ако някой се сети за нещо друго да пише.

Неактивен miroton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Пазарджик
Смени кондензатора

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 612
  • Населено място: Сандански
Само едно не разбрах - защо никой не каза на автора на темата да измери елементите?
На пръстите на едната ръка се броят. Пък после ако няма ефект и всичко е здраво, тогава наистина размагнитване може и да помогне. Ама се впряга каруцата пред коня
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен moreg

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 23
  • Населено място: София
Този червения плоския правоъгален кондензатор с какво мога да го премеря дали е изправен? честно казано и аз за него си мислех в началото ама дали ако той е изгорял ще мога да намеря такъв.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Този червения плоския правоъгален кондензатор с какво мога да го премеря дали е изправен? честно казано и аз за него си мислех в началото ама дали ако той е изгорял ще мога да намеря такъв.
Точно тоя червения , съм убеден че е здрав .,
Виж активните елементи .

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Ето схемите на два модела.
* ACE-5_Scheme_Color_3D_Logo.pdf (264.58 kB - свалено 989 пъти.)
* ACE-5(2)_Kompas_COL_Logo_Lock.pdf (244 kB - свалено 783 пъти.)

Неактивен liebnitz

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Bulgaria,Sofia
Здравейте,
Този тип автомати са поправими ,но изпълнението им е толкова лошо че не си струва да се занимавате.
Намагнитване котвата на релето дотам че да я направите постоянен магнит е малко вероятно и почти невъзможно, във вашите условия
Релето има термична защита и може би проблема идва от нея. Има я в схемата ACE-5 приложена от колегата преди мен.
Може да я замените с резистор 16К/ за проверка на релето
В същата схема ми струва(не съм 100% сигурен) че има грешка: мисля че D3 e ценеров диод(червен, под кондензатора KEA 2,2uF/250V ).
При необходимост този стълбищен автомат се сменя с времереле(аз лично слагам и конкактор ) и си решавате проблема.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |