| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Rom за Правец 8М  (Прочетена 1595 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен stoev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 17
  • Населено място: София
Rom за Правец 8М
« -: 20 Май, 2018, 21:16:30 »
Здравейте колеги, ако някой може, ще го помоля да ми помогне!
Проблемът е, че на мониторът започна да излиза тъй наречената шлюкавица  ???
Наведе ме мисълта, че проблемът може би е в ромовете. Естествено отворих капака на компютърът, и това което видях ме накара да се замисля, че съм прав. На единият от чиповете лепенката се беше отлепила, и той явно е сдал багажа. Та въпросът ми е свързан с това, че търся да закупя единия Rom за Правец 8М. Става въпрос за M2764-F1.... Или, ако някой се навие (отново срещу заплащане от моя страна) да препрогрмира проблемният ми.
Благодаря ви предварително!  :hi:   

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Rom за Правец 8М
« Отговор #1 -: 20 Май, 2018, 21:42:40 »
2764 имам една кофа. Някой да даде какво да се записва и ще го запиша. Питащият да пише къде да му го пращам на ЛС.
73 de LZ2VL

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Rom за Правец 8М
« Отговор #2 -: 20 Май, 2018, 21:45:34 »
Направи снимка на екрана, да видим какво разбираш под "шльокавица"
За Правец-8С помня, че имаше ключе как да показва малки и големи букви /на мястото на Кирилица - малка латиница/, за Правец-8М можеш да видиш в книгата Справочник по  персонални компютри качена в нашата Библиотека
Там (стр.43) пише ключетата, знаковия генератор се определя от 6-то ключе
Малко вероятно е, да се е изтрил Епрома

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 273
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Rom за Правец 8М
« Отговор #3 -: 21 Май, 2018, 12:54:38 »
Цитат
На единият от чиповете лепенката се беше отлепила, и той явно е сдал багажа.

Въобще не е така, дори и без лепенка на пряка слънчева светлина ще е необходимо много време за да се изтрие или промени информацията в чипа.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Rom за Правец 8М
« Отговор #4 -: 21 Май, 2018, 13:23:20 »
Въобще не е така, дори и без лепенка на пряка слънчева светлина ще е необходимо много време за да се изтрие или промени информацията в чипа.

Абе за жалост дори на лампа за под 2 часа се унищожава записа,  по трудният напин го разбрах

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Rom за Правец 8М
« Отговор #5 -: 22 Май, 2018, 11:52:15 »
Абе за жалост дори на лампа за под 2 часа се унищожава записа,  по трудният напин го разбрах
5-10 мин и се изтрива при нормален чип.Ползвам вътрешноста на 400 w стара живачна  лампа, с ключена последователно 60-100 w обикновена лампа.
Под обикновена минават часове.Но все някой бит може бързо да се повреди.
73!

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Rom за Правец 8М
« Отговор #6 -: 22 Май, 2018, 13:17:14 »
Ми да то е достатъчно сами един бит да изчезне.,  че да се скапе записът :( аз така на правешка клавиятура с джамче беше ром чипа я бърничках на настолна лампа 40 вата за час или два и замина (тогава не знаех за това нещо,  така си скапах и биоса на първата 486ца)   :(

Неактивен stoev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 17
  • Населено място: София
Re: Rom за Правец 8М
« Отговор #7 -: 31 Май, 2018, 22:34:43 »
Благодарности на колегата с ник vkirov  :hi:  който се нави да ми запише и изпрати въпросния чип...
Качвам снимки на дъното, които ми поиска. Става въпрос за оградения с червен овал.
Между другото закъсах го и откъм захранване, така че търся и такова, благодаря и на тези които се озоваха на запитването ми... Хубаво е че ви има хора, здраве и дълголетие на всички!
« Последна редакция: 31 Май, 2018, 22:44:07 от stoev »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |