| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Повреди ми се "всичкомера"  (Прочетена 3411 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Повреди ми се "всичкомера"
« Отговор #15 -: 20 Септември, 2019, 12:59:05 »
Ако се вгради реле което да се включи при светване на дисплея по тази схема.
При късо загива релето,но всичком ера вероятно ще уживее.

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 594
Re: Повреди ми се "всичкомера"
« Отговор #16 -: 20 Септември, 2019, 13:17:56 »
Това е идея!Днес го пуснах по пощата и дано да стане.Ще си платя разсеяноста.Вършеше много хубава работа.!По пощата -2лв,по Ек--т-6 лв

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Повреди ми се "всичкомера"
« Отговор #17 -: 20 Септември, 2019, 16:52:36 »
Ако се сложи мощен резистор последователно на нормално затворения контакт, не е нужно релето да умира.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 610
  • Населено място: Сандански
Re: Повреди ми се "всичкомера"
« Отговор #18 -: 21 Септември, 2019, 08:31:14 »
А колко е просто човек да си изгради навик, да окъсява кондера преди измерване. :drinks:
Направил съм си специално за целта лампа 100вата с кабели, и с нея разреждам големите кондери на разни заваръчни техники когато ремонтирам или измервам нещо. Инак - плаща се скъпо. Разреждане на 4 броя кондери с общ капацитет около 2000мкф заредени до 300-320 волта е сериозно нещо.
Да не говорим че всичкомера е нищо като цена, в сравнение с цифровия осцилоскоп например, или мултицет за 300++ лева
Та...навици :drinks:
« Последна редакция: 21 Септември, 2019, 08:36:30 от pansim »
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: Повреди ми се "всичкомера"
« Отговор #19 -: 21 Септември, 2019, 18:03:14 »
А колко е просто човек да си изгради навик, да окъсява кондера преди измерване. :drinks:

Та...навици :drinks:

Напълно вярно,всякакви други експерименти,релета и т.н. само ще внесат грешки в измерването.Трябва просто да се внимава.Моя също умря когато забравих да разредя кондензатор.Хвърлих го и си поръчах друг.На цената на две кутий цигари,горили сме и по скъпи неща от недоглеждане.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 404
  • Населено място: България
Re: Повреди ми се "всичкомера"
« Отговор #20 -: 21 Септември, 2019, 23:36:39 »
Случвало ми се е да горя тестер (мултимер) когато по невнимание погрешно превключвателя е на 180^ в положение мерене на капацитет а реално меря напрежение над  200 V.  Лесно им се бърка посоката на превключвателите.
 Оттогава рисувам по различима стрелка за посока.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Повреди ми се "всичкомера"
« Отговор #21 -: 22 Септември, 2019, 11:42:00 »
Не е вярно, че няма защита която да издържи на разреждане на 320 волтов кондензатор 2000 микро. Ето например в тази схема, без да се внася грешка схемата е напълно защитена:
* elektor_esr.pdf (379.31 kB - свалено 92 пъти.)
При 320 волта тока във всеки от двата кръга ще е малко над 3 ампера. 1n4004 ще издържи на това, жертвата ще бъдат 4 резистора по 10 стотинки. Евентуално в най-лошият случай и 4 диода. Останалото нещо по платката остава живо, което е важното.
Естествено не казвам, че не трябва да се разреждат такива кондензатори - то е опасно дори за живота да се работи с такъв кондензатор зареден, имал съм случай да получа дупка в пръста от неразреден 470 микро до 300 волта, та трябва да се внимава много, но в случая с тази джаджа, оставам с впечатлението че 1000 микро зареден до 10 волта ще я убие, което вече е прекалено.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Повреди ми се "всичкомера"
« Отговор #22 -: 22 Септември, 2019, 13:28:39 »
За евентуално забравени заредени кондензатори отдавна е измислено всичко за тези тестери. Направена е защита с реле и комбинация с диоди. Понеже се използват три входа на Atmega 328, поставено е реле с три групи превключващи контакти. Това, че китайците които продават тези тестери ги продават куци и сакати, е отделна тема. Пестят от елементи, и ги правят с колкото се може по малко части. Негативно е, когато китайците откраднат разработката на човека, който измисли тестера и го пуснат масово но с орязани параметри. Както origo пише, че използването на диодите като защита може да внесе разлика в измерването. Немеца го измислил с диодите от схемата, при първоначално включване има известно задържане. После от вътрешната програма на процесора, става циклично, тоест при измерване на някои елементи се хваща и утечките. Но китайците, ги правят да няма цикличност, и от програмата директно започва да се измерва какво постъпва на входа. С две думи, хубава работа ама китайска.
« Последна редакция: 22 Септември, 2019, 13:41:41 от didov »

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 594
Re: Повреди ми се "всичкомера"
« Отговор #23 -: 26 Септември, 2019, 19:40:05 »
Днес от фирма Интиел /Поморие / ми върнаха прибора за тяхна сметка .Оказва се ,че не е тяхно производство.Тук ще сложа снимки на апаратчето,дано да познаете производителя.

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Повреди ми се "всичкомера"
« Отговор #24 -: 26 Септември, 2019, 21:16:33 »
Производителя на този уред е много запознат с изработването на различни уреди и апарати, използващи процесори. Комуникирал съм с него. Има качени клипчета на негови разработки в youtube. Подробности на лични.
/>
/>
/>
/>
/>
« Последна редакция: 26 Септември, 2019, 21:32:19 от didov »

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
4393 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
29 Отговора
18167 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
0 Отговора
3141 Прегледи
Последна публикация 02 Февруари, 2016, 21:32:53
от Ricarq
2 Отговора
4108 Прегледи
Последна публикация 14 Юни, 2017, 21:56:53
от Laic
12 Отговора
6367 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2017, 01:31:32
от GRIDLIC

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |