| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Лампов усилвател съвет  (Прочетена 7203 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #15 -: 27 Май, 2018, 23:24:53 »
И от мен едно предложение:
Ако вече имате 2 броя 6Н2П, аз бих поставил по една във всеки канал, като запаралеля двете половинки, анодния резистор 47к, а катодния около 1к за да се получи аноден ток около 5 мА. Тогава прехвърлящия кондензатор може да стане 0,22uF че дори повече, което според мен е добре.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #16 -: 27 Май, 2018, 23:25:50 »
Да, и от ОВ няма смисъл!

Неактивен Nic 59

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: В Търново
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #17 -: 27 Май, 2018, 23:36:47 »
Да, и от ОВ няма смисъл!
Покажи ми схема на краен пентод бес ООВ.
пп прехвърлящия също не трябва да се увеличава.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #18 -: 27 Май, 2018, 23:58:12 »
Има такива без обратна връзка,тази е по сложна но добре работи.http://music-electronics-forum.com/t43836/

96104-0
Тази също е подходяща.

96102-1

http://radiolamp.net/news/402-sxema-lampovogo-unch-na-lampax-6n2p-6p14p-2vt.html.Обратната връзка не е задължителна.Понякога е полезна,понякога не помага.Тия обратни връзки във всички случаи са честотнозависими.Много зависи какъв изходен трансформатор се ползва.В повечето радиоприемници ,Акорд,Симфония,Мелодия.....и т.н. коригират акустичните характеристики на кутията и се подбира конкретно за сандъка в който стои високоговорителя.Ако се прави такава обратна връзка се изисква много опит и апаратура за да се направи коректна честотна характеристика на тандема усилвател-високоговорител.Автора на темата обаче пише че няма голям опит в аудиотехниката,та за това като начало като начало е най добре без нея.После може да си я включи и сам да направи разликата,ако въобще я забележи"на ухо".Схемата която качих не се отличава много от предишните,проста и надеждна като чук.Колегата по форум hristol83 сам решава кое да избере и пробва.Обратната връзка от предната схема лесно може да се добави при интерес.
« Последна редакция: 28 Май, 2018, 00:05:43 от lz2xl »

Неактивен Nic 59

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: В Търново
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #19 -: 28 Май, 2018, 00:05:03 »
Тази схема се нарича ултралинейна и е със ООВ на втора решетка.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #20 -: 28 Май, 2018, 00:10:18 »
Докато кача линковете и снимките си писал.Наложи се да добавям докато ги кача.
Да ултралинейна е,само че там модулацията по втора решетка е незначителна.На практика даже да включи втора решетка директно към + на ухо няма да усети разликата.

Неактивен Nic 59

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: В Търново
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #21 -: 28 Май, 2018, 00:19:20 »
При ултралинейната винаги извода е конкретен за всеки тип лампа. Иначе няма полза и вреди на стъпалото.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #22 -: 28 Май, 2018, 00:28:19 »
Така е,само че автора на темата пише че входната секция на изходния е 7000 Ohm.Там вероятно няма извод за втора решетка.Изходната на колко е навита само той си знае.Схемата от първия пост е вярна и няма много грешки.Изводите на лампите са коректно отбелязани.Само при рисуването на схемата е объркано свързването на втора и трета решетка.Ако се гледа обозначението на схемата 2-ро и 9-то краче ще тръгне.

Неактивен Nic 59

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: В Търново
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #23 -: 28 Май, 2018, 00:40:16 »
 Първата схема /на автора/ за мен е недомислие, катодния усилвател е ненужен дори вреден.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #24 -: 28 Май, 2018, 10:27:46 »
Ето пример на честотнозависима обратна връзка с10 р14

http://www.radiolamp.ru/shem/unch/?no=9

Неактивен hristol83

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 22
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #25 -: 28 Май, 2018, 12:33:21 »
Ше се прави втората схема предложена от колегата. За за обратната връзка реших след като събера всичко и тръгне без нея да пробвам да я сложа за да видя дали ще има разлика и дали ме устройва. Трансформатора е с неясни навивки има извод за първична и за вторична намотка без средни точки. Благодаря на всички за съветите. Когато започнат тестовете ще пиша.

Неактивен Nic 59

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: В Търново
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #26 -: 28 Май, 2018, 12:51:09 »
По конкректно за ултралинейния.
За ООВ по късно ще добавя.96120-096122-1
« Последна редакция: 28 Май, 2018, 12:59:09 от Nic 59 »

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #27 -: 28 Май, 2018, 14:55:28 »
Nic 59, когато някой прави генерални изводи за обратните връзки, трябва да прегледа повече схеми и още по-добре да има опит. Аз съм правил пентодни схеми със и без ОВ и знам че отворените схеми звучат по-добре. Да не говорим че обикновено ОВ са честотно зависими, а това не подобрява с нищо характеристиката на усилвателя. Ако пък изобщо говорим за обратни връзки, то катодните резистори въвеждат такава...
Ето и схемата на едно радио, което наскоро реставрирах:

Неактивен Nic 59

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: В Търново
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #28 -: 28 Май, 2018, 16:15:41 »
Nic 59, когато някой прави генерални изводи за обратните връзки, трябва да прегледа повече схеми и още по-добре да има опит. Аз съм правил пентодни схеми със и без ОВ и знам че отворените схеми звучат по-добре. Да не говорим че обикновено ОВ са честотно зависими, а това не подобрява с нищо характеристиката на усилвателя. Ако пък изобщо говорим за обратни връзки, то катодните резистори въвеждат такава...
Ето и схемата на едно радио, което наскоро реставрирах:
Колега, остави кой какво е правил за себе си,споделям мое мнение по въпроса и все на някого предполагам ще е от полза.
 Отворено крайно стъпало пентод, лъчев тетрод не е по добре/ става въпрос за обща или частична ООВ обхваштаща тансформатор и крайната лампа/. Това се отнася за у-ли които имат поне 12 килохерца горен обхват, и са за съвременни източници на сигнал. Единственото изклюючение е ултралинейния у-л.
Честотнозависимата ООВ не е съвременен начин за коригиране на крив у-л или акустика.
Твърдението че ООВ със нищо не подобрява характеристиката на у-л ще го оставя без коментар.
Схемата на радиото е със ограничен до 3-4 кХц усилвтел и няма нужда от ООВ и никой не прави такива у-ли.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #29 -: 28 Май, 2018, 16:57:54 »
Говорим си само за субективно възприятие, при което в много случаи схема без ОООВ звучи по-добре от схема с такава. Но зависи от конкретната реализация, защото иначе е все едно да сравняваме спортен автомобил с автобус защото имат една и съща мощност. Ясно е че най-високи параметри ще се постигнат с ОООВ, но някои други параметри се влошават, така че зависи от конструкцията и уменията на конструктора.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |