| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на контролер за правец 82.  (Прочетена 3526 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Ремонт на контролер за правец 82.
« -: 07 Септември, 2018, 09:20:08 »
Ще започна от далеч за да е пълна катринката.
Оказа се че ми е повреден вградения контролер на 8С.Флопито върти при команда но нечете.Пробвани са 3 флопита,без резултат.Монтирах здрав контролер от 82 на 8С,първото флопи започна да работи но второто не.
Върнах обратно контролера на 82 и се оказа че и там второто флопи отказа,дефектира контролера.
Част от чиповете са върху платката и при смяна на 555ТМ9 второто флопи  проработи.
Бърз ремонт с резултат.

Имам 2-ри контролер за 82 който е неработеш.Реших да го подкарам.Смених здравите чипове от 1 работеш контролер,а те са 556рт11 х4 555тм9 74ls259 но резултат няма.При стартиране на 82 с повредения контролер,той директно се стартира без опит за въртене.

Въпросан е кой ги е ремонтирал за да ми спести разпояването и подмяна на останалите чипове.
На платката пише Р3-84
Втори въпрос е за 8с то,кой чип първо да сменя за да проработи и неговия вграден контролер.
Питам за да си спестя времето за ремонта.
Това трябва да е схемата на контролера,благодаря на колегата който я публикува.


« Последна редакция: 07 Септември, 2018, 09:57:44 от lz1tka »
73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Ремонт на контролер за правец 82.
« Отговор #1 -: 07 Септември, 2018, 21:50:42 »
Сам си пиша и сам си отговарям  :D.Поне да е полезно за някой решил да ремонтира.
Сменена 555лн2 и 74ls259 - контролера без промяна.
След подмяна на 74ls132 първото флопи проработи.При включването на второ правеца или блокира или се прави че чете от първото без да има данни.
73!

Неактивен judje79

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на контролер за правец 82.
« Отговор #2 -: 07 Септември, 2018, 22:46:39 »
Добър вечер,
За 8Ц пробвай да смениш 74ls323 най често това е проблемния, виж ако е на цокъл в какво състояние е цокъла(цели две седмици ми правеше проблеми зеленясъл цокъл със нов чип а не тръгваше).Другото е че контролер за флопи не тръгва на 8ц ако е наред ,направо блокира(контролера е поставен на 7 слот),но след премахване на 74ls323 контролер за флопи на 8ц тръгва.
Лека дано помогне опита от последните ми 2 седмици
 

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Ремонт на контролер за правец 82.
« Отговор #3 -: 08 Септември, 2018, 00:06:05 »
Другото е че контролер за флопи не тръгва на 8ц ако е наред
Контролера се пробва само на 82.
Подкарах нещата,следващия проблем се оказа в рома р556рт11.След тяхната подмяна и второто флопи проработи.
Сега остана да намеря други такива ромове а също така да оправя 8С то.
73!

Неактивен nova600

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 40
  • Населено място: София
Re: Ремонт на контролер за правец 82.
« Отговор #4 -: 08 Септември, 2018, 12:17:24 »
В библиотеката на форума има принципната схема на Правец 8Ц и PCB-то, ако ще ти помогнат по-някакъв начин. Прома на Правеца е програмиран различно от тези на флопи контролера.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Ремонт на контролер за правец 82.
« Отговор #5 -: 09 Септември, 2018, 19:24:51 »
Реших да се заема с ремонта на 8с,сменена 74ls323 после 555лн2,74ls132 и двата прома...ефекта никакъв.Върти флопито при старт и нищо.
Имам спомен че бях обърнал флопи кабела една вечер в тъмнина на дъното,вероятно след това отказа.
От интерес сложих контролера(при демонтирана на дъното 74ls323) на който не му работеше второто флопи на 82,контролера веднага захапа с двете флопита.Чете и пише без проблем,единствена разлика е в ползване на друга 74ls132.
Ситуацията е малко страна но оказа се че единия контролер е вeрсия p2-82 а другия р3-84.Размених им PROM паметите от любопитство,на 8с бачкат без проблем.
73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Ремонт на контролер за правец 82.
« Отговор #6 -: 09 Септември, 2018, 20:29:58 »
Контролера на 8с проработи.Смених оригиналната 555тм9(74ls174) монтирана на цокъл и всичко захапа.
73!

Активен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 547
  • Населено място: град Добрич
Re: Ремонт на контролер за правец 82.
« Отговор #7 -: 12 Декември, 2019, 15:12:50 »
здлавейте , едентични ли са флопи контролерите за правец 8а и 8м и 82 , взаимозаменяеми ли са или не , възможно ли е да върти флопидиска, като главата щрака в началото си няколко секунди след което спира въртенето ,а ако няма дискета върти постоянно докато рестартирам .на моят контролер който имам-зелен му беше изгорял транзистор 2т6821,и след като го смених тръгна както друг контролер който взех за проба????? смених профелакточно и 74 132 който беше на цокъл понеже имам такъв.
Проблема ми е затворен кръг понеже нямам 140 кб дискети , а само 360 кб и ме е страх ,че като купя емулатор може да не тръгне или да изгори атмега процесора с който е направен???
-------------------------и при моя контролер който ремонтирам и при тоя който взех за проба флопидиска не завърта въобще на долния слот , работи само горе!!!! ако някой знае проблема дда пише и да помага моля,че да не си губя времето да сменям чипове на празно или без резултат.
« Последна редакция: 12 Декември, 2019, 15:18:46 от lopesbroko »

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Ремонт на контролер за правец 82.
« Отговор #8 -: 12 Декември, 2019, 17:52:14 »
Здравейте


едентични ли са флопи контролерите за правец 8а и 8м и 82 , взаимозаменяеми ли са или не

Флопи контролера е един за 82, 8М, 8А.

възможно ли е да върти флопидиска, като главата щрака в началото си няколко секунди след което спира въртенето ,а ако няма дискета върти постоянно докато рестартирам .
Проблема ми е затворен кръг понеже нямам 140 кб дискети , а само 360 кб

Нормално, след като няма дискета или не е форматирана за Пр82

Неактивен Koceto8_5

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 52
  • Населено място: Пловдив
Re: Ремонт на контролер за правец 82.
« Отговор #9 -: 15 Декември, 2019, 16:31:58 »
Здравейте, пиша тук тъй като и аз попаднах на същия контролер, но на моя му липсват кондензаторите т.е. някой ги е отрязал.
Ще е възможно ли да ми кажете къде какъв трябва да има, че от схемата немога да разбера какви им са стойностите.

Неактивен krasy3000

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: София
Re: Ремонт на контролер за правец 82.
« Отговор #10 -: 15 Декември, 2019, 17:30:58 »
Всички са 150nf.

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 273
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Ремонт на контролер за правец 82.
« Отговор #11 -: 15 Декември, 2019, 17:44:54 »
Ако не греша имаше и един брой 1uF някъде...

Неактивен krasy3000

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: София
Re: Ремонт на контролер за правец 82.
« Отговор #12 -: 15 Декември, 2019, 18:31:16 »
Всички са филтриращи в захранването, освен един (2,6 на 556 към маса) който е за изработване на Reset, така че стойността не е много критична. В оригиналната схема на DiskII са 100nf, а и в схемата горе също е толкова (горе вляво е отбелязан един), но всички правешки контролери които съм виждал са със 150nf.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Ремонт на контролер за правец 82.
« Отговор #13 -: 15 Декември, 2019, 20:04:34 »
Всички не-електролитни кондензатори са 100-150nf .

"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен Koceto8_5

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 52
  • Населено място: Пловдив
Re: Ремонт на контролер за правец 82.
« Отговор #14 -: 15 Декември, 2019, 21:43:49 »
Благодаря !!!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |