| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Размишления на тема грамофон  (Прочетена 15060 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #15 -: 20 Септември, 2018, 12:33:45 »
Вероятно мотора на дуала е синхронен, и оборотите са бетон, няма нужда от регулация и следене просто. Но вероятно ако работи и на 60 херца то става с друга шайба на мотора. Не ти препоръчвам обаче да взимаш грамофон с поръчка без да си го видял на живо. Много често търговците не са коректни и продават счупени шасита. Иначе шасито изглежда съвсем читаво особено и за тази цена. Естествено едни 60 - 80 лв. трябва да отделиш за читава доза. А за RIAA предусилвателя не се притеснявай хич! Не е трудна направата на предусилвател с неравномерност на АЧХ под 0.3дб само с измерване на кондензаторите с приличен уред. Ще ти пратя схема по-късно от която съм доволен и се представя отлично! Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #16 -: 20 Септември, 2018, 13:31:53 »
Благодаря адаш :)
А този филипс? https://www.olx.bg/ad/gramofon-philips-22-ga-222-CID632-ID7zmHT.html#5428c3cbd1
Mithrandir

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #17 -: 20 Септември, 2018, 13:48:59 »
Използва постояннотоков мотор с тахогенератор. Схемата за управление не е много сложна но все пак си иска своето. Ако не работи коректно не знам дали ще се справиш с ремонта ѝ. Пише, че има много липси, не знам какво включват те, добре е да се установи. Отново не бих купил „на сляпо“. Това че липсва хедшела на дуал-а обаче също не е хубаво, знам че един свесен шел не струва малко пари, но шасито за мен е по-добро!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #18 -: 20 Септември, 2018, 14:39:03 »
В крайна сметка се навих и поръчах Дуала. Много ме кефи шасито. Продавача звучеше много коректен и каза че е като ново и всичко му работи като функции. Даже ми направи и отстъпка изпращане за негова сметка. Май си намерих нова занимавка.  :drinks:
Сега въпроса е къде да търся държач, доза и игла. Предполагам из БГ няма да се намерят.
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #19 -: 20 Септември, 2018, 16:26:27 »
Намерих държача чисто нов и май оригинален, че и с кабели. Като гледам не е на резба май, а е с винт. https://www.dualfred.de/Tonearm/Tonearm-Head/Tonarmkopf-246057-en.html?XTCsid=jlavos989620qqofvic76cfba5
Този модел са предимно с право рамо, а този е с S образно.
В сервизното пише че мотора е синхронен с две колела. На шасито има стикер 50Hz и би трябвало всичко да е точно. Също така пише че държача е стандартен за дуал на 1/2 захващане. Да ми препоръчате доза?
Сега рзбрах че моделите им без буква A са с право рамо а със буква са с S образно :)
« Последна редакция: 20 Септември, 2018, 17:03:28 от bluelemon »
Mithrandir

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #20 -: 20 Септември, 2018, 18:29:13 »
Ето с такава доза съм в момента на моята Унитра и съм доволен как се представя, макар че тази доза иска леко рамо, а това на унитрата е тежко:
https://www.ebay.com/itm/Ortofon-OM-5-E-Moving-Magnet-Cartridge/191619143636?epid=1225587060&hash=item2c9d6417d4:g:fG8AAOSwo~1au2uw
Преди това бях с Shure m92e - не е лоша доза, но работи с много малък натиск (проблем с по-старите плочи) и лично на мен по-малко ми харесваше звученето спрямо ортофонската.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #21 -: 20 Септември, 2018, 20:15:06 »
На тоя Шел/Държач, май не може да сложиш стандартна доза- няма винтове за монтаж... Прекалено е тесен шшела за дози -стандартен монтаж , ами става само за Дуалски.
« Последна редакция: 20 Септември, 2018, 20:22:57 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #22 -: 20 Септември, 2018, 22:03:38 »
Неочаквано, но bluelemon е ударил десятката относно шела, да намериш оригиналния и то на цена съпоставима с подобни в нашите продавалници, си е направо късмет. Поне на вид шасито ще си е оригинал. Вярно, pichaga е прав, че Дуал тук е малко куц, но пък колегата има простор за творчество, за което мечтаеше...За другите неща, както онзи ден споменах, всичко е въпрос на избор, т.е. има и хубави и евтини решения.
0888981645, 072365106

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #23 -: 21 Септември, 2018, 09:06:52 »
Ами май ще мина на вариант универсален холдер с AT95e доза. 30-35 паунда вървят комплект. Препоръчват за дуалите аудиотехника и някакви японски дози които са обаче скъпички. На дуал само този преходник струва 50лв. което е немислимо. Въпроса е само не се ли нарушава геометрията на дозата като няма преходник. В смисъл че самата доза ще е с 3-4 милиметра по-високо или това може да се компенсира?
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #24 -: 21 Септември, 2018, 11:56:54 »
Принципно не е зле. Иначе филма е ясен ама аз като не бързам май не ми пречи. Освен това шасито е доста по запазено и искам да го сложа в радиошкафа на мястото на стария грамофон. Но мога да му предложа да ми окомплектова шасито с шур дозата и преходника. Сега въпроса е струва ли си тази доза?
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #25 -: 21 Септември, 2018, 16:35:33 »
Да разбирам че нова доза е за предпочитане? А рамената дали е право или S? Гледам и че като механика са различни шасито и dual 502-ката. И тук има още един https://bazar.bg/obiava-22296017/gramofon-dual-1225 И от тук също мога да сваля шасито https://bazar.bg/obiava-22691740/muzikalen-tsentar-telefunken-3520-s-dual-1235 и си има и доза и държач. Евентуално нова доза само. Това шаси от музикалния център е почти същото като 1236 че може и по добро да е.
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #26 -: 21 Септември, 2018, 16:41:13 »
Правите рамена от тая епоха не ги харесвам заради кривите, нестандартни и грозни шелове, които нямат замяна със стандартни, та първия бих го отписал тотално.

При втория дето е в кутия с някъв касетофон и радио от снимката се вижда че кантиливъра на иглата е страшно изкривен и, въпреки че я има няма да изкара и ще се отчупи със 100% сигурност.

Та никой от тия не бих взел и защото ремъците им със сигурност са заминали.

ТО и за другото шаси не се знае как е ремъка ама там нещата изглеждат най-читави.

Нова доза е задължително, ако искаш да нямаш ядове и да не се учиш да ремонтираш дози а това не е за всеки и опредлено не е за хора без микроскоп и прецизни инстрименти...

Стари дози- само опредлени, скъпи за които има афтърмаркет игли които са прослушвани отмного хора и има ревюта че си пасват добре, това си е вече грамофонаджийска заигравка, ти си още далече от тия работи  има д анаучиш марки модели итн докато стигнеш дотам, първо подкарай този, да видим дали ще му трябва и ремък...

Ако ще го слагаш в кутия от български радиограмофон се приготви да изрязваш кутията отвътре щото тия шасита са по-големи от руските с които нашите вървят.

Най-добре за тоя да му направиш една външна негова кутия, - това шаси мисля стои на пружини, и доста хора правят кутии за тях из нета като разгледаш.
« Последна редакция: 21 Септември, 2018, 16:46:25 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #27 -: 21 Септември, 2018, 17:03:03 »
 :hi:
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #28 -: 26 Септември, 2018, 13:55:21 »
Да сменим темата :) взех си грамофона преди час. Нямаше кабел да го пробвам, но вкъщи го закачих набързо и върти. Тръгва спира и т.н. На всичкото отгоре човека ме изненада приятно с монтиран държач на рамото. Състоянието наистина е като нов. Много добре е запазен. Като взема да го настройвам се надявам всичко да работи нормално. Да ковнем първия пирон с една снимка и лека полека действаме.

Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #29 -: 26 Септември, 2018, 14:14:46 »
Честито, той вярно-като нов.

Дай снимки отдолу на  шел-а да видя монтажа за дозата.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |