| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем с ремък за грамофон B&O  (Прочетена 3094 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Проблем с ремък за грамофон B&O
« Отговор #15 -: 13 Декември, 2018, 23:03:57 »
P.S. Какво означава в твоя случай  пластмасова ролка, трябва, според мен, да е бронзова както е на снимката?
0888981645, 072365106

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Проблем с ремък за грамофон B&O
« Отговор #16 -: 14 Декември, 2018, 00:08:57 »
Има една проста истина, която много от ремонтиращите звукотехника не я знаят: оборотите накрая зависят не само от оборотите на мотора, но и от дебелината на ремъка. Ако новият ремък е по-тънък, това ще доведе до по-ниски обороти. Има още нещо - обикновено се прави разлика между 'влачи' и 'свири по-бавно' - при 'влачене' оборотите не са постоянни по най-различни причини, освен по-бавното възпроизвеждане.
Моторът какъв е? С центробежен регулатор ли е? Предполагам, че е точно такъв. Те се ремонтират, но трябва малко познания по въпроса. Едно време на японските касетофони бяха такива, много съм възстановил. Вътре има 2 центробежни контакта. Всеки от тях има 2 сребърни пъпки, на едната от които се образува кратер, а на другата - 'израстък'. Трябва да се шлайфат внимателно, за да се загладят, но да не се отнема излишно от среброто. Накрая трябва да се регулират оборотите, като и двата контакта се регулират поотделно. За целта единият се изключва, примерно се поставя хартийка между пъпките. Двигателят така ще работи частично, на 1/3 от мощността си и може да не се завърти, трябва да му се помогне. Оборотите се измерват и настройват, после се прекъсва първият контакт и се настройва втория на същите обороти...
Не е проблем да се направи нова втулка, но не съм сигурен, че това е нужно. Не ти трябва струг с ЦПУ, а стругар, които има глава на раменете. По-скоро, ако не се справиш с настройката на мотора, може да го замениш с друг с електронен регулатор на оборотите.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем с ремък за грамофон B&O
« Отговор #17 -: 14 Декември, 2018, 11:37:54 »
Аз по-скоро си мисля, че мотора трябва да е синхронен или асинхронен променливотоков. Но е най-добре авторът да уточни. Разбира се, какви биха могли да са причините синхронен мотор да се върти по-бавно е сложен въпрос, и трябва да си сигурен, че проблема е в мотора. Защото като едното нищо може да става въпрос за приплъзване на гумената ролка и от там да идват проблемите. Тогава почистване ще се надяваме да реши проблема.
Вече ако мотора е постояннотоков с центробежен регулатор - там работата е по-ясна.
Ако е променливотоков, трябва да се види дали няма работен кондензатор, че от там ако е деградирал може да следват проблеми.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Проблем с ремък за грамофон B&O
« Отговор #18 -: 14 Декември, 2018, 17:26:15 »
Ами, сега видях видеото...
Ако става въпрос за същото шаси, двигателят най-вероятно е асинхронен с екранирани полюси. Тук не може да става дума за грешни обороти на двигателя, защото той се върти с подсинхронна скорост. Това много опростява нещата - фрикционната предавка между въпросната втулка на вала на двигателя и колелото с гумената периферия очевидно боксува. Още повече, че авторът се съмнява, че ремъкът товари двигателя... Нищо не товари ремъкът. Трябва му нова гума на това колело, при условие, че е от 70те години  (доколкото разбрах). Едва ли ще помогне миене с какъвто и да е препарат. Може пък някой да е шлайфал гумата - за да премахне втвърдения горен слой - тогава колелото си е намалило диаметъра и оттам оборотите са намалели...

Неактивен cwetalin

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: София
Re: Проблем с ремък за грамофон B&O
« Отговор #19 -: 14 Декември, 2018, 18:30:19 »
Благодарности на всички които се включиха.
Карам подред. О пръстенът не стана, защото го взех много голям. Черен, гумен, твърд. Многократно по-твърд от ремъка, който купих.
Ролката е пластмасова, като на видеото. На снимката ролките са от друг модел, идеята беше да придобиете представа за какво говоря.
Моторър е асинхронен, променливотоков, без никаква регулация. Освен това не е цял, а се разглобява на ротор и статор, и при сглобяването им заедно може да се изкриви и съвсем да не се върти. Гумата че е стара, стара е, има няма 50 години. Нова никой няма да ми направи... Само малко корекция към NHB - ако гумата е по-малка, оборотите ще са по-високи, предавката е намаляваща. Както и да е....
Днес сложих едно парче термошлаух, намерих по-тънък, на горната част на конусната втулка. Духнах с поялника и се сви, но започна да излиза, конус е все пак. Капка цианакрилатно лепило реши въпросът. Термосвиваемият шлаух е по-грапав от пластмасата, така че може би помага за по-добра фрикция между него и гуменото колело. Оборотите си дойдоха на мястото, гуменото колело се в момента е над средата на малката част на конусното колело. Направих си един диод да мига с 50 Hz, за 2 ms, ама забравих да го взема. В момента регулирах "по слух", но съм музикален инвалид и вероятно не е съвсем точно.
Ако сега някой каже как да си изчистя плочите, някои от които и те на по 50 години, ще съм благодарен. Чувал съм че ги мият със сапун, но смея за сега.
Поздрав на всички

Неактивен cwetalin

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: София
Re: Проблем с ремък за грамофон B&O
« Отговор #20 -: 14 Декември, 2018, 19:32:02 »
Да покажа резултата. Харесва ми стила, затова се борих да го възстановя. Усилвателят го възстанових преди известно време, все не оставаше време и пари за грамофона.
Сега чакам един DAC, който мисля да вградя в грамофона. Да видим. Ще пиша, като започна да го правя!

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Проблем с ремък за грамофон B&O
« Отговор #21 -: 14 Декември, 2018, 19:48:55 »
Абе човек, кажи го тоя ремък какъв размер има, че не го видях никъде.

Или обиколката, или двойно сгънат.

Плочите ги миеш със сапун и гъба, като после ги подсушаваш между вестници, с притискане с ръце. Поне аз така го правех и проблеми не съм имал.

.
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен cwetalin

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: София
Re: Проблем с ремък за грамофон B&O
« Отговор #22 -: 14 Декември, 2018, 19:53:06 »
210x3, по спомен това пишеше на пакета

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Проблем с ремък за грамофон B&O
« Отговор #23 -: 14 Декември, 2018, 19:59:10 »
210x3, по спомен това пишеше на пакета
200 няма ли да стане? Магазина зарежда до 200 мм., но не си спомням плоски ли бяха, квадратни ли, или обли. Не знам дали ϕ3mm няма да му е тежък, ама щом така пише... Ще проверя.

Да допълня... Това 200 обиколка ли е, двойносгънат ли, или диаметър?

.
« Последна редакция: 14 Декември, 2018, 20:09:04 от azop_v »
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Проблем с ремък за грамофон B&O
« Отговор #24 -: 15 Декември, 2018, 23:17:51 »
Благодарности на всички които се включиха.
Карам подред. О пръстенът не стана, защото го взех много голям. Черен, гумен, твърд. Многократно по-твърд от ремъка, който купих.
Ролката е пластмасова, като на видеото. На снимката ролките са от друг модел, идеята беше да придобиете представа за какво говоря.
Моторър е асинхронен, променливотоков, без никаква регулация. Освен това не е цял, а се разглобява на ротор и статор, и при сглобяването им заедно може да се изкриви и съвсем да не се върти. Гумата че е стара, стара е, има няма 50 години. Нова никой няма да ми направи... Само малко корекция към NHB - ако гумата е по-малка, оборотите ще са по-високи, предавката е намаляваща. Както и да е....
Днес сложих едно парче термошлаух, намерих по-тънък, на горната част на конусната втулка. Духнах с поялника и се сви, но започна да излиза, конус е все пак. Капка цианакрилатно лепило реши въпросът. Термосвиваемият шлаух е по-грапав от пластмасата, така че може би помага за по-добра фрикция между него и гуменото колело. Оборотите си дойдоха на мястото, гуменото колело се в момента е над средата на малката част на конусното колело. Направих си един диод да мига с 50 Hz, за 2 ms, ама забравих да го взема. В момента регулирах "по слух", но съм музикален инвалид и вероятно не е съвсем точно.
Ако сега някой каже как да си изчистя плочите, някои от които и те на по 50 години, ще съм благодарен. Чувал съм че ги мият със сапун, но смея за сега.
Поздрав на всички

Правилно, съгласен съм за корекцията. Добре де, ама от една страна уж всичко ти е ясно, а от друга - май не си отговаряш на въпроса по каква причина се получава по-бавното въртене на тавата, та е нужно да коригираш така дивно системата с термошлаух и каноконлит... Това, дето никой няма да ти направи гумата, май го казваш точно на един от хората, които могат да ти я направят... и втулката също.
А сега не се ли получава модулация на скоростта на тавата с честотата на въртене на мотора?

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Проблем с ремък за грамофон B&O
« Отговор #25 -: 16 Декември, 2018, 10:14:21 »
Измиването на плочите трябва да се прави с дестилирана вода. Аз бих ползвал примерно трапезна вода, от ЛИДЛ, в кръглите туби. Тя е пречистена, с много ниска минерализация. Малко мек сапун, бебешки примерно и добро изплакване после. За ремъците- недоумявам как могат да се ползват уплътнителни пръстени за тази цел!  :nea:  Цял живот почти съм работил с такива пръстени от различни видове и размери, същевременно дълги години се занимавах и с ремонти.По времео, когато все още в магазините имаше ремъци само за ФИНЕЗИЯ и ЮПИТЕР, колега стругар ми режеше такива от гумени втулки, които се ползваха в сондажните лостове. Пускаше от минималния възможен до максималния такъв размер. Нямаше липса на размер никога! После като спрях да се занимавам с това изхвърлих две торби с останали ремъци. Правеше ми дори и плоски ремъци. Онзи ден излезе един , останал  в една кутия. Та о-пръстените са много твърди за тази цел.Особено за малки размери.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем с ремък за грамофон B&O
« Отговор #26 -: 16 Декември, 2018, 17:39:05 »
Ами в момента са ненамираеми ремъци с кръгло сечение (или поне не нужните размери) и единствената опция е О пръстен. Става работата, има различни пръстени от различни материали, и се подбира диаметъра така, че да стане работата. И истината е, че става. Има и по-меки материали, малко по-малко разтегателни са от ремъците, което се компенсира с малко по-голям размер, спрямо предвидения ремък. Понякога слагам с малко по-малък диаметър от съответния ремък и не съм имал проблеми. не казвам, че е идеалното решение, но е значително по-добре от слагането на ластик вместо ремък например.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Проблем с ремък за грамофон B&O
« Отговор #27 -: 17 Декември, 2018, 08:47:25 »
За ластик и дума да не става! В повечето случаи които съм имал обаче кръглите ремъци успешно са били заменяни с квадратни с адекватно сечение. И като се замисля, много редки бяха случаите, когато са били оригинално ползвани кръгли ремъци. Сцеплението на квадратните и плоските с механиката е много по-добро и те предизвикват по- малко проблеми.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем с ремък за грамофон B&O
« Отговор #28 -: 17 Декември, 2018, 11:03:21 »
Съгласен съм, но в много от старата апаратура се използват именно кръгли.
Като оставим на страна соц. машините, имам и магнетофони National от 60-те които са също изцяло с кръгли ремъци. И за съжаление там не сполучих със замяната им с квадратни. Може би защото не намерих по-дебели квадратни, но някак си не стоят добре в ремъчните шайби за кръгъл ремък. Върти се и се усуква постоянно квадратния, защото не „знае“ на коя страна да застане. Отделно и сцеплението им с шайбите не беше никак завидно, отново поради малката дебелина разбира се. Та все в някои случаи си се налагат кръгли ремъци според мен.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Проблем с ремък за грамофон B&O
« Отговор #29 -: 17 Декември, 2018, 13:34:31 »
Темата набъбна и няма лошо. Но, все пак отново се намесвам, не като последна инстанция, разбира се. Поне за мен, в последните години не съм имал проблеми с кръглите ремъци откакто се появиха обявите за О-пръстени. Важното е да си търпелив  да разгледаш хилядите предложения на толкова много търговци и производители. Предлагат се не само като размери, но и от различни материали. Не знам, може и да е късмет, но съм намирал това, което ми трябва и работят без проблем. Е, не знам след години (да сме живи и здрави де)какво ще им е поведението, като са поставени в "необичайна" обстановка? Да, колегата е прав относно диаметъра на сечението, при отклонения върти, да но променя оборотите, респ. скоростта при магнетофоните.
0888981645, 072365106

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |