| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Как да се пренавият и прослушат ленти на керни на обикновен магнетофон  (Прочетена 1939 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
В началото на седмицата купих десетина студийни ленти навити на керни с мисълта да ги прехвърля на 26 сантиметрови ролки и да ги ползвам на моя REVOX A77.Цената им беше добра,качеството-максимално добро.Наложи се да измисля приспособление с чиято помощ да се закрепват към куплунга на Ревокса. При студийните магнетофони то представлява алуминиева тава със специална закопчалка,трябваше да имитирам нещо подобно ."ТАВА" често се използва във връзка с грамофонната плоча и аз реших да ползвам именно такава.За късмет преди време купих голям албум със съветски шеллакови плочи ,оказаха се с подходящия диаметър и здравина .Адаптер за керните взех от един Днепър5.Самата операция до прослушването може при интерес да се проследи от приложените снимки.Искам да отбележа че резултата е отличен,даже и при бързо превъртане няма биене и нареждането е много добро.Плочата също може да се използва ако не е надраскана при механичната обработка. След прослушване се установиха 3-4 ленти с перфектно записани инструментали,едната е на Жан Мишел,другите не съм разпознал.Записите са на 19 см/сек.и вървят чудесно на Ревокса,останалите са на 38 см/сек.За да ги чуя се наложи да увелича диаметъра на тоноста с допълнителна пластмасова втулка,но за нея друг път.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
               Това е много интересно!Очакваме просдължение!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Те са по-скоро твърди тези плочи и не се огъват, но са много далече от здрави в сравнение с виниловите. Малко жалко за шеллаковата, щото не са останали много бройки и класическата музика в руски издания хич не е лоша, пък особено ако ти трябва за някой стар грамофон с манивела са за предпочитане от народната музика... Но и спасяването на лентата си е доволно за адмирации усилие.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Виниловата плоча е много тънка и лека при високите обороти на превъртането се разтриса и нарушава равномерността на лентата.Когато разпилвах отвора-той за Ревокс трябва да е 8 мм.-плочата лежеше върху мека опаковъчна подложка.След оформяне на отвора и шлиците чрез духане върху плочата и мек парцал се отстраняват следите от пръстите,особено ефикасно е духането след приемане на аперитив-аз ползвам като такъв водка.Плочата е абсолютно запазена и използваема. "Я вас любил" не ми е любимата песен,освен това всичко от замисъл до слушане на лентата ми е отнело половин час, т.е. всичко е направено на тагадък.Макар че съм постигнал нужния резултат обмислям и други варианти.За някого това може да бъде контакт с Боги Младенов или Райчев-аз ще търся други,не по-лесни ,но съответстващи на социалния ми статус и духа на този форум.   

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Ей, няма лошо щом си си свършил работа, само не я надценявай, че са доста чупливи особенно по краищата. То това че си попаднал на таква която не е огъната си е достатъчен късмет.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Друг може би колега е направил следващата стъпка:

https://bazar.bg/obiava-24698505/napraei-sam

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Само дето тези са винил. Шеллака ако така го надупчиш няма да стои цял. Определено красива идея.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Следващата ми занимавка-прослушване на ролка с NAB адаптер ,по-точно без такъв адаптер.Купих празни пластмасови ролки на които да пренавия лентите от керните и заедно с тях 4 броя алуминиеви НАБ с ленти.Понеже все още не мога прежаля 100 лева за адптери, а съм любопитен да разбера дали има записи и какви измислих набързо и още по-бързо направих импровизиран адаптер.Оказа се че той върши работа,но ако се ползва само в режим "Бъзпроизвеждане".Тъй като при пренавиване опъването е много по-сериозно куплиращата част се разби. Направих отново търсене и установих че най-ефтините адаптери се предлагат от търговец от съседна Турция- нови пластмасови адаптери без транспорт струват около 100 лева.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |