| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: За любителите на АМ-обхвата  (Прочетена 25538 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #30 -: 25 Септември, 2016, 23:27:15 »
    В момента слушам Средни вълни с помощта на това нещо  http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/
пълно е със станции Предлагам да се направи нещо като  таблица в която всеки да може да пише на каква честота коя станция се слуша

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #31 -: 25 Септември, 2016, 23:37:26 »
Тази вечер- преди около един час- докато работех нещо с една скара видях ВЕФ без заден и го включих за да установя състоянието му-не помня кога съм го отворил . Той не само заработи, но ме изненада със страхотно прохождение на средни вълни-беше нещо ,което съм виждал преди поне 20-30 години .Освен румънци -много- турски маанета, Ватикана с емисия на български , молдовски с модерен рок  и още много други . Взех един апарат и направих 4 минутен клип , сменях обхватите , за да не би показалеца на Веф-а да не е коректен-всичко си беше ОК. Даже и на дълги вълни хвана някаква -вероятно румънска -станция. След като вечерях ми дойде наум да опитам с основния си приемник-той е доста сериозен Грундиг-почти същото  положение , в допълнение радио Хоризонт с качество почти ЧМ-ско . И това заснех на клип около 5 минути . Ако има будни колеги които прочетат това писание нека проверят при тях каква е ситуацията и да споделят . Приемането стана на феритна антена в помещение , което аз си наричам механа- не е много дълбока, но навремето съм сложил доста железа.

Ех как "Волна-та " не ми е под ръка ... :(

dakata.radio

  • Гост
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #32 -: 25 Септември, 2016, 23:39:58 »
Че те си ги имат,румънците де.и си излъчват

Да, все още си излъчват на средни и дълги вълни и то перфектно. Късовълновият обхват си е все така богат. Но като се цифровизира и радиото, сегашните обхвати ще бъдат в историята, а нашите сандъци какво ще ловят - нищо. Ще се превърнат в една стара и непотребна вещ, както стана и с телевизорите. Ама кого го интересува това... Тази цифровизация си е чист бизнес - хвърляне на пари за нови устройства. А на днешно време парите владеят света. :(

Предлагам да се направи нещо като  таблица в която всеки да може да пише на каква честота коя станция се слуша

Добра идея. Подкрепям! :)
« Последна редакция: 26 Септември, 2016, 00:18:38 от dakata.radio »

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #33 -: 25 Септември, 2016, 23:46:33 »
    Току що извадих един Сокол - 308 с който нищо  не можех да хвана - Средни вълни направо са полудели Такова нещо от години не съм чувал

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #34 -: 26 Септември, 2016, 08:47:52 »
Тази сутрин няма абсолютно никой по целия обхват.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #35 -: 26 Септември, 2016, 10:47:40 »
Румънското държавно радио излъчва една от програмите си на ДВ 153 kHz от Брашов.
В Южна България този предавател се чува отлично през цялото денонощие с феритна антена, въпреки градските смущения.
На 153 kHz има само един румънски предавател. В сайта са отбелязали някои от градовете в Румъния, в които се приема.
Радиопредавателната станция край Брашов е една от най-старите в Европа.
Преди около 10 години  беше пуснат модерен предавател на фирмата Харис с мощност 200 kW.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #36 -: 26 Септември, 2016, 13:06:38 »
До преди малко човърках една селена и аз също не хванах нищо на средни вълни. На дълги обаче румънския предавател си го чувам отлично и денем и нощем сякаш е под терасата.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #37 -: 26 Септември, 2016, 13:08:46 »
СВ денем се разпространяват слабо, не очаквайте много. Само мощните преминават, и то непредвидимо и не много на далеч, освен ако няма рядко прохождение в дадена посока. Денем силните обхвати са на ДВ и КВ, като на първите няма какво да се слуша толкоз, а на КВ над 9-10 МХц е тъпкано.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #38 -: 26 Септември, 2016, 13:17:22 »
Преди половин час прехвърлих клиповете от фотоапарата на диска за данни след което ги прегледах- колеги не става дума само и единствено за румънски станции . Мога да различа почти всички от записаните езици-където ги има- някъде е само музика . Говорителят от Кишинев си казва къде се намира, има още полска , унгарска и италианска реч , много различни мелодии , които звучат в един и същ момент, което значи различни предаватели . Имам представа за начините по които се разпространяват вълните с различни дължини . В този случай не може да се говори за спорадичен Е-слой и отражение от Луната-просто е въпрос на сезон и час от денонощието. Искам да обърна вниманието на колегите в тази насока- дали и в затварянето на СВ предавателите не сме се представили като по-добри католици от поляците и от папата...

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #39 -: 26 Септември, 2016, 13:45:23 »
Нареждат - изпълняваме - изкярваме покрай изпълнението.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #40 -: 26 Септември, 2016, 19:10:11 »
Българските предаватели на ДВ, СВ и КВ бяха изключени, защото според началниците от БНР, това бил остарял начин на радиоразпръскване. По тази логика Япония, САЩ и Англия са по-изостанали от България, защото в тези държави излъчват десетки предаватели на ДВ и СВ !  :D

dakata.radio

  • Гост
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #41 -: 26 Септември, 2016, 20:00:58 »
Българските предаватели на ДВ, СВ и КВ бяха изключени.

Е, на 576 kHz видинския все още си излъчва, ама докога, не се знае. Дано още малко да го задържат в ефира. Да, слаб е, но пак е по-добре от нищо... :)

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #42 -: 26 Септември, 2016, 20:19:06 »
Аз нещата ги виждам така че след време да има интернет навсякъде, както сега има и както едно време е имало радио връзка навсякъде. Радиото в класическия си вид ще изчезне и радиовълните ще се използват за пренос на данни и разпръскване на интернет. Всички средни и дълги вълни ще са свободни тъй като честотата им е ниска и не е удачна да се използва за цифрово предаване на данни. Тогава ще има поле за развитие на ентусиасти като нас :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #43 -: 26 Септември, 2016, 20:38:00 »
Бъдещето което чертаеш е толкова мрачно и дано се сбъдне само в кошмарите ми :) макар че реално натам си вървят нещата. Ниските честоти не са непригодни да цифров пренос на данни, даже напротив, така че НИКОГА няма да се остави свободен използваем честотен ресурс. Това е едно от малкото нематериални неща които се продават и то става все по-скъпо и ценно защото маймуните на клона са все повече а то си е твърдо лимитирано.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: За любителите на АМ-обхвата
« Отговор #44 -: 27 Септември, 2016, 11:05:16 »
Снощи имах възможност да се наслушам с удоволствие на радиостанции на средни и дълги вълни със "старата" Селена В207 на ФА.
Съседите бяха изключили частично своите заглушаващи устройства и на някои места от скалата на СВ се чуваше английска и испанска реч с реклами и съответната музика. Румънските регионални радиостанции Тимишоара и Клуж-Олтения пускаха през цялата нощ само музика с кратки джингли. Една радиостанция около 1100 kHz пускаше най-добрите френски хитове повече от три часа без да каже нито една дума - предполагам, че беше гръцки пират. Гръцкото държавно радио се чуваше отлично на 3 честоти. Кипърското радио със 100 kW се чува винаги много добре на бившата кърджалийска честота на БНР. Радио Скопие снощи го нямаше.

Други радиостанции: три от Израел с добра музикална селекция, две от Словения, две програми от Чехия перфектно на 3 честоти, много ирански и арабски (някои ги бъркат с турски), три от Италия, три от Русия, Кишинев, религиозни програми с мощни предаватели от Григориопол.

На ДВ с много добър сигнал - Брашов, три на френски език, Полско радио-I, Алжир на френски език и много слабо радиостанция от Чехия.

След 5 ч. и след 6 ч. на СВ се включиха три унгарски, много румънски на една честота с различни програми, ТРТ на две честоти с предаватели от Измир и Анталия.

Точните честоти и мощности ги имам в таблица, но нещо не мога да я публикувам тук.
Лично мен ме интересува какво се чува на СВ, а не как някога "ще закрият" СВ !  :D
Пожелавам приятно слушане на всички любители на АМ-обхватите !  :drinks:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |