| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Не правете това вкъщи!  (Прочетена 1656 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Не правете това вкъщи!
« -: 25 Февруари, 2019, 17:36:45 »
Здравейте! Смятам раздела за подходящ по моята тема, а пък заглавието съм взел от научно-популярните предавания, особено  за деца!.... Не става въпрос за застрашен човешки живот, а за беля, която си направих.
Та, реших събота, неделя да се позанимавам с козметиката на поредния ми Ухер (22 специал),по-точно да му полирам надраскания капак. Нищо ново, за кой ли път. И както друг път, при по-голяма площ, отидох до работилницата на Ицо да му ползвам стругчето Хоби1, демек мързелива работа, да си спестя ръчното търкане. Обаче, този път провал! На същите шайби, със същите пасти капака се промени по необясним и непознат, поне за мен, начин. По цялата голяма площ, вътре в структурата на пластмасата се появиха хиляди, нещо като малки пукнатини, които под определен ъгъл на светлината блестят и образуват зони като облачета да ги наречем? Просто под някои ъгли капака изглежда мътен, матов, въпреки, че повърхността му стана гланцова. Отгоре на всичко от прозрачен безцветен, доби бледо син оттенък ?! С една дума го съсипах. Не знам, някой от вас сблъсквал ли се е с такъв проблем? Явно е непоправимо, но как да си обясниме явлението? Дали от възрастта, все пак над 50 години, материала (дали не е полистирол) е станал крехък и от вибрциите на машината се нацепил вътрешно? Не знам...
С няколко снимки ще се опитам да илюстрирам явлението, макар и да не съм сигурен, че ще добиете точна представа за случая, освен ако сте го преживели...
0888981645, 072365106

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Не правете това вкъщи!
« Отговор #1 -: 25 Февруари, 2019, 19:49:37 »
Ако не е оргстъкло, а полистирол, е нормално да се случи. Той е адски чувствителен към някои органични разтворители ( АМВ, МРТ, коресилин и т.н) Ако в полир-пастата е имало нещо такова, може би това е причината.
Омраз!

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Не правете това вкъщи!
« Отговор #2 -: 25 Февруари, 2019, 20:53:16 »
Това не е плексиглас и всяка подобна интервенция води до това. Структората на материала е такава и при вибрации и натиск се случва това. То е като да опиташ да политаш скала на веф 206. А и самото загряване от машинната обработка също влияе. Ако не съм прав ме поправете.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Не правете това вкъщи!
« Отговор #3 -: 25 Февруари, 2019, 21:08:07 »
Слави за в бъдеще бих препоръчал за подобни случаи полираща паста за 4лв :hi:

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Не правете това вкъщи!
« Отговор #4 -: 25 Февруари, 2019, 22:49:19 »
Къде я раздават?

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Не правете това вкъщи!
« Отговор #6 -: 25 Февруари, 2019, 23:05:44 »
Има пасти за пластмаси за фарове на коли.
Полирам на много ниски обороти с ъглошлайфче с приставка с велкро.
https://bashmaistora.bg/подложка-гумена-mtx-ф125мм-м14-ф8мм-prod44812.html
Може да се купят всякакви гъбички за полиране.Ползвам кече изрязано от шинел за грубо ако се налага след това дунапренче за финно, главно бои съм правил. Получавало ми се е така от прегряване и натиск при пластмасите. Полир пасти за боя вземам от магазин за автобои  да е на 3М пастата 3 номера са по финност. Не съм ги пробвал на пластмаса.  Имам един капак от грамофон, като остане време да  го пробвам ще пиша.
Това стругче е доста оборотно.
« Последна редакция: 25 Февруари, 2019, 23:17:50 от lampamp »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Не правете това вкъщи!
« Отговор #7 -: 25 Февруари, 2019, 23:06:13 »
Резултата е от прекалено високи обороти, малака полираща повърхност и твърдо кече.

Препоръчвам много ниски обороти, кече от естествена хавлия, голям диск-полираш с диаметъра  а не с ръба и финна паста.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Не правете това вкъщи!
« Отговор #8 -: 26 Февруари, 2019, 11:07:15 »
Колеги, благодаря за съветите! Главната ми цел беше да споделя, за да предпазя и други от такива грешки. Т.е. да се внимава. Относно материала, явно не е плексиглас. Полирал съм и много по-стари пластмаси, вкл. плексиглас (американски) от ВСВ, но такова чудо за пръв път ми се случва. С една и съща технология: машина, шайби, пасти (да, напоследък точно от магазините за автобои). Само при малки детайли, скали например, съм търкал на ръка. Относно оборотите и натиска ми се случи веднъж от прибързване да стопя, но повърхността, а не някакъв ефект в дълбочина, та трябваше да играе шкурката. Не че често не се почва с 2-3000, водна, при дълбоки драскотини. Иначе от специалните пасти най съм доволен от тази на снимката (и по-рано съм я показвал), не и правя реклама, но цената и е "неприятна"...
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Не правете това вкъщи!
« Отговор #9 -: 26 Февруари, 2019, 16:29:52 »
Pichaga, напълно си прав! Форума е за това, да си помагаме. Обаче, има проблем. Пастата я няма, поне там, където я е имало-в Конрад! Истината е, че преди 2-3 години ми я похвали моя приятел Владо, от нашата кръвна група и на два пъти той я купуваше и ми я донасяше в Ботевград. Давал съм му по 15 лв. Преди малко го намерих по телефона, но каза, че скоро е питал за себе си да вземе, но са му казали нещо в смисъл, че и едва ли ще има, защото "трудно вървяла" заради цената... Направих си труда да попитам Гугъл, има доста информация, вкл.и за варианти, но като гледам цените+доставката ще излезе доста над 15 лв. Та това мога да ви информирам. Дано някой намери и други търговци (вносители),на приемливи цени и ни информира. Той и Fisher показа подобна. Щото и на мен втората ми тубичка е на привъшване.
0888981645, 072365106

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Не правете това вкъщи!
« Отговор #10 -: 27 Февруари, 2019, 17:07:52 »
Благодаря за отговора.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |