| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Р22 -какво се крие зад красивото лице  (Прочетена 3831 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Това е късовълнов по предназначение военен приемник чието производство е започнало през седемдесетте години на миналия век.В Ботевград по това време са произвеждани все още само германиеви транзистори.Не знам кой е конструктор и какви са били хората около него,но според моето скромно мнение са направили нещо много добро ,сега само споменавам че е приемник с тройно преобразуване,но като механична конструкция е образец. Мислех най-напред след като го отворих и видях да сложа заглавие на поста "БЕРТА ряпа да яде"но след като помислих засега реших да сложа само няколко снимки и след като го пусна и разуча да допълня темата.Сведущите ще схванат бързо връзката Берта-Р22.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Р22 -какво се крие зад красивото лице
« Отговор #1 -: 15 Март, 2019, 20:00:55 »
Говориш за радио с тройно преобразуване, а Бертата е с пряко.
113338-0113340-1
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Р22 -какво се крие зад красивото лице
« Отговор #2 -: 15 Март, 2019, 20:05:41 »
Пиша за български свързочен приемник Р22     

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Р22 -какво се крие зад красивото лице
« Отговор #3 -: 15 Март, 2019, 20:08:49 »
Точно така, каква връзка правиш с Бертата? Според мен двата приемника нямат нищо общо като схемно решение и изпълнение. Може би имаш предвид, че си приличат по корпус.
113342-0113344-1
« Последна редакция: 15 Март, 2019, 20:17:00 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Р22 -какво се крие зад красивото лице
« Отговор #4 -: 15 Март, 2019, 22:42:28 »
Иване, колегата видимо съпоставя механчината конструкця на двата уреда. Т.е. много надеждна изработка. Поне аз така го разбрах.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен lz2ec

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 10
  • Населено място: Дряново
Re: Р22 -какво се крие зад красивото лице
« Отговор #5 -: 15 Март, 2019, 23:16:41 »
До преди няколко години го ползвах като контролен приемник,и мога да кажа че е един от най добрите приемници,но ако го разбуташ - разстоиш голям зор ще видиш да го настриш,или да му скъсаш скалата.
Направена е от филмова лениа.Пртятно ползване.

Неактивен liebnitz

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Bulgaria,Sofia
Re: Р22 -какво се крие зад красивото лице
« Отговор #6 -: 16 Март, 2019, 01:26:02 »
Цитат
Точно така, каква връзка правиш с Бертата? Според мен двата приемника нямат нищо общо като схемно решение и изпълнение. Може би имаш предвид, че си приличат по корпус.
Двата приемника нямат нищо общо - Иван е прав;  А - сравнение между лампов и транзисторен приемник, освен по общи параметри е :crazy:.
А що се отнася до качество на изработка не е "Берта ряпа да яде" , а е всичките български радиостанции :bad: направени изобщо ряпа да ядат сравнени с немските такива...
Пипнал съм някоя и друга станция (горе-долу към 50 чешита) та оттам знам. На това Р22 всички копчета по панела са руски ако щеш, не като да са българско производство(и Слава Богу!)...При немските станции панелчето си е с немски копченца..



Неактивен LZ10

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 75
Re: Р22 -какво се крие зад красивото лице
« Отговор #7 -: 16 Март, 2019, 08:45:36 »
Не съм имал такъв приемник, но от колега радиолюбител съм чувал че е достъпът до частите бил много труден, ако се наложи ремонт. :master2:
А иначе от механиката на изделия на RFT съм възхитен! А който е виждал българските Р-23 и Р-25, предполагам му е настръхвала косата от грубата механика. :crazy:
CW forever!

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Р22 -какво се крие зад красивото лице
« Отговор #8 -: 16 Март, 2019, 09:27:33 »
Колеги, не съм искал с постовете си да правя спор между двата приемника. Аз лично съм ги виждал и двата само на живо, но не съм ги ползвал и слушал. Не бих могъл да давам мнение в тази посока. Но от техническа гледна точка ми се видя несравнимо. Затова просто попитах колегата какво визира. Извинявам му се ако ми се е обидил. Не оспорвам качествата на Р22, нито хваля Бертата. Баща ми лека му пръст е служил 56г. радист, и ми е разказвал точно за Бертата и прилежащия към нея предавател. Мисля 3 лампов. Германците са скачали с тях от самолетите с парашути и долу веднага са почвали работа с тях. Вероятно Р22 е с по добри технически параметри. Нормално радио с тройно преобразуване. Нека не влизаме в излишни спорове и оставим колегата свободно да изложи мислите си.  :drinks:
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен mirkata

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Хасково
Re: Р22 -какво се крие зад красивото лице
« Отговор #9 -: 16 Март, 2019, 09:37:51 »
За времето си е този приемник е бил на ниво. Нали тогава по указания свише е трябвало да се отървем от апаратурите на западняците, че ако стане война, нямало да имаме резервни части. Освен руските апаратури, линията на партията е била да си имаме собствени такива. Малко е тромав, но е вършил работа. Отврат е да ти се скъса филмовата лента на настройка на честотата. Има и малко по нов модел  от този на снимката. По новия модел има даже и системка.
Смътен спомен имам, че съм слушал малко на Берта, на 7 Мхц. Да, беше с отлично качество приемането, чисто, без шум от самия приемник. Но да се използва за р/любителски цели не ставаше.
Който може, го може.

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 388
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Р22 -какво се крие зад красивото лице
« Отговор #10 -: 16 Март, 2019, 13:12:23 »
 Какво се крие зад красивото лице на Р-22? Радиоприемникът Р-22 е краят на една дълга история, действието на която започва след края на ВСВ в ЮАР, минава през Англия и стига до България с една леко отбивка до Франция и накрая приключва отново в ЮАР. Както във всяка добра история и тази включва интересни герои, неочаквани обрати, високи технологии /за своето време/, както и малко шпионаж и политика. Отделните части на тази история ги събирам от доста време и като имам възможност, ще седна да я напиша. Относно самият приемник, имам го в работещо състояние. Когато работи е отличен приемник /като се има в предвид кога е правен/, когато не работи обаче е истинско главоболие.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Р22 -какво се крие зад красивото лице
« Отговор #11 -: 16 Март, 2019, 13:45:20 »
Това което съм имал предвид е казано абсолютно точно от Ясен .От лайбниц не съм очаквал нищо друго ,за него всичко българско е жалка имитация.Имам БЕРТА от 1972 година-за мен тя е образец за стабилна механична конструкция и тъй като видях доста сходен подход при реализиране на Р22 реших да я спомена.Аз също съм виждал доста военни апаратури- за пръв път през 1967 година на клубната радиостанция LZ1KSZ, където изкарах курс по радиотелеграфия.От казармата имам ВОС 148-това значи военно отчетна специалност "Монтьор на радиостанции с малка и средна мощност.Последните неща ги пиша за да разберат някои членове на форума ,че знам какво пиша. Ако се стигне до твърде разгорещени спорове моля администраторите да заключат темата.

Неактивен liebnitz

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Bulgaria,Sofia
Re: Р22 -какво се крие зад красивото лице
« Отговор #12 -: 16 Март, 2019, 14:42:41 »
Цитат
От лайбниц не съм очаквал нищо друго ,за него всичко българско е жалка имитация.
Имитацията няма как да се отрича, но също има и добри наши разработки;
Само че не съм съгласен с прилагателното "жалка" - И Всъщност голяма част от националните ни технически творения хич не са жалки
та чак IBM могат да дразнят... :D :D :D
В спора се ражда истината и когато спорим за техника няма място до горещи емоции що се отнася до мен. :flag_of_truce: :flag_of_truce:
Обичам да виждам протоколи от лабораторни изпитания с много "студени" аналитични резултати. :reader:
Искам да помоля колегата PDM, да разкаже повече от това:
Цитат
Радиоприемникът Р-22 е краят на една дълга история, действието на която започва след края на ВСВ в ЮАР, минава през Англия и стига до България с една леко отбивка до Франция и накрая приключва отново в ЮАР.
....
 :hi:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |