| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Моята колекция  (Прочетена 23707 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 219
  • Населено място: София
« Последна редакция: 24 Февруари, 2020, 11:05:03 от ikarlo »

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 219
  • Населено място: София
Re: Моята колекция
« Отговор #106 -: 24 Февруари, 2020, 11:33:56 »
Не можах да разбера как стана моят отговор по този начин. Нищо не излезе от текста ми, затова ще го повторя тук:
За Грундиг - обърнете внимание на пластмасовите горни капаци на магнетофоните - има една отливка Gint в кръгче. Произхода му е от Гинтарас. В Латвия, която е присъединена насила към СССР през 30-те години, още преди това е имала силно развита разиопромишленост. В нея са живяли и много немци и е възможно, този Грундиг да е работил тогава там, а при нахлуването на руснаците, се е преселил в Германия. Мисля, че по въпроса съм прочел някаква информация, но сега не мога да я открия. Повдигам го - може и други да знаят нещо за това.
От 2007г седалището на главния офис на Грундиг е в Истамбул. Познайте каква националност са сегашните собственици на фирмата!

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Моята колекция
« Отговор #107 -: 24 Февруари, 2020, 12:28:19 »
Не знам за кой " Грундиг" пишеш . Ако е за тоя от 1951 год ., то той си е немски . И е първия модел - преносим . 1930 гд., не знам какво е имало у Латвия , но в Германия след 1933 гд., е златна ера на техниката изобщо .Много немци са живеели в Русия , още от времето на Петър Вешики . Последния руски цар , също е немец .   :D Грундиг и Бош , и Филипс , в момента са собственост на мултинационални компании . Може да са и турски .

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 219
  • Населено място: София
Re: Моята колекция
« Отговор #108 -: 24 Февруари, 2020, 13:10:08 »
Не твърдя, че грундиците от онова време не са немски, просто в потеклото на създателя им има нещо Латвийско. Ако той се е преселил в Германия през 1933г, а е основал фирмата през 1945г, няма как да наречеш тази фирма по друг начин, освен като немска. Надписа Gint е може би някакъв вид носталгия.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 219
  • Населено място: София
Re: Моята колекция
« Отговор #109 -: 24 Февруари, 2020, 14:28:47 »
Може би съм объркал Латвия и Литва - фамилията Гинтарас е по-честа в Литва, но това не променя много нещата.

Неактивен silver_bolt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 101
  • Населено място: София
Re: Моята колекция
« Отговор #110 -: 24 Февруари, 2020, 22:30:46 »
Мисля има много по-тривиално обяснение за надписчето Gint - съкращение на Grudnig International. Има го на много техни уреди, в момента го гледам на един техен транзистор, и просто означава, модел за износ.

В края на 60-те, началото на 70-те години на 20 век с това съкращение се означават магнетофони и касетофони произвдени във фабриката на Грундиг в Белфаст, Северна Ирландия.

Основателя на фирмата Макс Грундиг си е роден и отраснал в Нюрнберг.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Моята колекция
« Отговор #111 -: 24 Февруари, 2020, 23:06:08 »
Колеги не знам къде е проблема, но който се интересува е достатъчно да набере в Гугъл Max Grundig и ще научи много за този голям човек и историята на неговата още по-голяма фирма!
Само ми е криво като си помисля, че тази марка сега е собственост на Коч холдинг, пък кой както иска да го разбира...
0888981645, 072365106

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Моята колекция
« Отговор #112 -: 15 Юни, 2020, 21:21:53 »
Последните месеци имах сума задачи - битови , та занемарих представянето на колекцията .
Магнетофон ТЕСЛА - В47 - Студент .  Един мотор , две глави , четири писти . За класа си , работи перфектно. Изработката ми харесва , компактно и сбито монтиран . 
Утре продължавам с Телефункен

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Моята колекция
« Отговор #113 -: 18 Юли, 2020, 19:28:28 »
Телефункен 501 делукс
Две глави , един мотор , една скорост - 9,5 . , четири пистов .  Нищо особено , масов модел , вероятно , добре изработен , и доста олекотен . Работи тихо , без вибрации , свири прилично . Особеното е брояча - решен е като стрелка на радиоприемник , движеща се по скала . Много симпатично изпълнение .

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Моята колекция
« Отговор #114 -: 18 Юли, 2020, 19:35:36 »

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Моята колекция
« Отговор #115 -: 18 Юли, 2020, 23:10:45 »
Добре колега, напредваш в спасяването на машини от нашата младост! То като гледам, все по-рядко някой ще представи ролков магнетофон? Май не са и много почитателите им, независимо дали от носталгични или чисто технически подбуди? Сещам се, някъде преди 20-на години млад колега във фирмата, където работех как ми обясни, че снощи бил на гости и слушал "касетофон с макари"!...Та, всичко с времето си...
Иначе, новата ти придобивка изглежда перфектно и добре си я подкарал! Преди, няма 50 години, като учех в София, ме водиха да видя "последна дума на техниката", но в този модел още тогава освен особения брояч, друго не ме впечатли?! Явно фирмата се опитваше с нещо да впечатли по-непретенциозните клиенти пред настъпващите японци? По мое мнение, "Тесла"та ти е по сериозна машина, независимо от невзрачния и вид.
Но, няма лошо. И не бива да ги сравняваме. Като се сетя за моите "Мамбо" какво, история на техниката?...
0888981645, 072365106

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Моята колекция
« Отговор #116 -: 18 Юли, 2020, 23:19:24 »
Така е .. Това си е шир - потреба .  И да ти кажа , точно същото си помислих , за Теслата и тоя бръмбъзък .Навсякъде където е позволявал монтажа , са ползвали пласмаса ... И шасито , включая .   Но само си помисли преди 40 години , какво  охкане и ахкане е падало !?

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Моята колекция
« Отговор #117 -: 23 Юли, 2020, 17:06:51 »
Ролков дек  " Телефункен 250 " . Един мотор , четири глави , две скорости  . Много качествен звук , солидна изработка , и изключително тихо работи , почти без вибрации .

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Моята колекция
« Отговор #118 -: 23 Юли, 2020, 21:34:53 »
Честито колега! Спомням си я, навремето се срещаше, май ги имаше в Кореком? Както казваш, по такива машини ни течаха лигите...
Но друго, нещо не ми е ясно? Да не ровя, за какво са му четири глави, май не беше реверс, нещо за ефекти или друго?
« Последна редакция: 23 Юли, 2020, 21:44:50 от slavi »
0888981645, 072365106

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Моята колекция
« Отговор #119 -: 26 Юли, 2020, 18:35:05 »
Честито колега! Спомням си я, навремето се срещаше, май ги имаше в Кореком? Както казваш, по такива машини ни течаха лигите...
Но друго, нещо не ми е ясно? Да не ровя, за какво са му четири глави, май не беше реверс, нещо за ефекти или друго?

Нямам сервизно . Но май може да прехвърляш запис , от една писта на друга . А пък другата е за мониторинг в реално време на записа .
Ами , понякога ги конструират. за да  " търкат" майстора .  :lol:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |