| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Колекция oт български абонатни високоговорители /радиоточки/ и други съоръжения  (Прочетена 17756 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
А може ли да се включи и DJ миксер, който, както знаем, внася допълнително звучене! Бил съм на дискотека и знам как става всичко! Но е доста скъп! Затова е най-добре втора ръка, но запазен!

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Малко да изтупам пепелта по тая застояла тема.Освен колекцията от радиоточки сега ще добавя елементи които участват в преноса на сигнала до радиоточките.

През първите години когато се строяла радиофикацията за проводници се е използвала поцинкована тел с диаметър 3мм за магистралните линии и 2мм за отводите към абонатите.За окачване на проводниците за радиофикацията са произвеждани специални изолатори с една или две шийки.В моята колекция има такъв тип изолатор с част от проводник проводник около 60години.
След това поцинкованата тел е заменена на проводници които специално се произвеждат за радиофикацията като главните изисквания са дълъг живот да изолацията.За строеж на линията се използва проводник тип "ППВР" със сечение 0.75мм които се окачва на стоманена тел със специални железни щипки.За строеж на абонатна линия се използва проводник тип "ППВАР" със сечение 0,35мм.За строеж на подземна радиофикационна линия се използва проводника "П296".

От всичките проводници съм оставил малки парчета като мостри които са се използвани за тази цел като вероятно ще направя малко пано които да ги монтирам

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Хубава идея, проводници чаши кутии

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Новото попълнение в колекцията е звуковата колона "КОО12".Тя е направена изцяло от мeтал.Предназначена е за озвучаване на открити и закрити площи.Състои се от шест високоговорителя тип "ВЕ154".Тя е комплектована към усилвателя "Моно25" но може да се включи към всеки един усилвател от транслационен тип.Номиналното входящо напрежение се превключва като се отвори горният капак на колоната и на гитенаксовата плочка се преместят контактни пластини съгласно означението.

Номиналното входящо напрежение е 30,120,240V
Номинална мощност 12,5W
Честотен обхват: 150 ÷ 11000 Hz
Неравномерността е 14dB

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Суупер е и аз искам двечки за гаража  хубава колекция се заформя.

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Това са първите колони които за предназначени за озвучаване на открити площи.Те са предназначени главно да предават говорна картина.По мои спомени мисля,че ги комплектоваха и с транзисторния усилвател "Моно50"Поздравление колега,че имаш този модел колона която изглежда,че никога не е ползвана.

Неактивен Слабака

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 38
  • Населено място: с.Фазаново област Бургас
Qualiphone QP 101 също присъства в моята колекция.Това е 6 програмен радиоприемник за транслационна мрежа и работи чрез кабел, по телефонна линия.Може да се нарече 6 програмна радиоточка
                                                                                                                         
 Зравейте , имам Qualiphone QP 101 ,бихте ли ми казали как мога да го чуя , и ползвам дори на една програма ? Предполагам , че ефирно , не става ? Аз също съм любител на "радиоточките " .
Всеки избира възрастта в която ще премине през живота си !

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Обикновено, тези многопрограмни приемници работят на принципа на няколко носещи честоти с по-висока честота и амплитудна модулация. За конкретния приемник не намирам данни за честоти на отделните канали. Във всички случаи е възможно създаването на "предавател" за този приемник, но не е съвсем просто и май не си заслужава. Може да му подадеш звуков сигнал на входа на НЧУ и да си го слушаш така като колонка.

https://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/rx_qp_101.html
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен todorkk

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: Велико Търново
честотите са: 178, 211, 244, 277, 310 и 343 kHz  и един служебен канала на честота 425,5 kHz

Неактивен Слабака

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 38
  • Населено място: с.Фазаново област Бургас
 Благодаря ви за информацията ! Явно да направя " предавател " за Qualiphone QP 101 е извън възможностите ми , за това бих се разделил с него като го подарявам на колега който би направил дейсващ експонат в колекцищта си .Пишете ако го искате или се обадете на 0877 855 919 Красимир . :drinks:
Всеки избира възрастта в която ще премине през живота си !

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Към колекцията добавям и два блока от транслационна усилвателна уредба "ТУУ100".Реших да ги съхраня,защото това е една от първите масови радиоуредби.
Единият блок е предусилвател в който се смесват и усилват сигналите от микрофон,грамофон,радио и линия.Няма тонкорекция ниски и високи.
Другият блок е краен усилвател с мощност 50W и изходно напрежение 30 или 120 волта

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Поредният експонат който запълва моята колекция е абонатният високоговорител ВА- IV-А

Той също е произвеждан в завод СП"Глобус"-Плевен.Цвета на кутията му е бях или светло сив,като някой модели капака е бял а на други черен.Използван е високоговорител ВК0632 или ВК0634 или каквото са имали в наличност в съответните размери.

Номиналното входящо напрежение е 30V
Номинална мощност 0,3W
Честотният обхват е 315-5000 Hz
Чувствителност 86dB

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Дообра колекцийка. При мен има още 2 модула селекторен на линиите и измервателен към ТУУ то
Току виж си събрал цяла уредба

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
, при мен има и радио приемник.
Искаш ли го

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Какви спомени имам аз от уредбите ТУУ100.Това беше един станок висок 2 метра и отдолу нагоре почваха с два такива усилватели които колегата е показал,след него имаше една захранваща група с с авторансформатор със защита от превишаваше на напрежението,след него беше грамофон който се вадеше като чекмедже,след него предусилвателя който се ползваше само за грамофона или микрофона,след него радиоприемника чийто изход директно захранваше крайните стъпала,след него измервателен блок и на последно място най-горе беше линейното табло.Виждал съм такава уредба без крайните стъпала явно само управление е било а стъпалата са на същия такъв станок монтирани отстрани.Целите тези двуметрови сандъци бяха заменени с транзисторните усилвателни уредби които и до ден днешен където работи радиофикацията работят.Истинско чудо,че след 40 годишното им спиране все още виждам снимки на тези блокове макар и не в комплектно състояние.Колега щом ти ги предлагат и другите блокове ги взимай ти си истински колекционер на този вид техника.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |