| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Възможен ремонт на ТСМ безжични слушалки  (Прочетена 836 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nik_74

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 5
  • Населено място: Северна България
Значи, наясно съм че форумът е за стара техника предимно аудио-визуална такава, но къде другаде да питам за това което
ще питам. Моля да бъда извинен, ако мислите, че темата не е за този форум.

Не бях сигурен в кой раздел е добре да пусна темата за това реших тук. Ако има по-подходящ моля преместете я.

Имам едни безжични слушалки ТСМ които спряха да предават и приемат и радиото спря.
Има постоянен шум, сканирането не дава резултат, само зареждането мисля че работи - зеления диод свети когато поставя слушалките в гнездото. Отворих ги да разгледам и единственото което ми идва на ум е, че кварцовете (всички или поне един от тях) нещо не са в ред. В момента нямам с какво да ги замеря, а никъде в интернет не мога да намеря такива. Мисля да купя от Китай честотен брояч за тест на кварцове, но в момента нямам. В самите слушалки има 3 броя кварцове (двупинови, като популярните с нисък профил 4MHz, 8Mhz и т.н.) с надписи: А13.325469; А13.333281; А13.341094 има и един чип с надпис на който първата буква е или М или H, повече прилича на М, та надписът е

М2917 3939 - първи ред
0337N BG3993 - втори ред

Това е целия надпис. Към този чип е бутона за сканиране и от там в ... МЧУ, тунер, ресивър ли е, не знам. В момента са затворени. Не знам дали въобще е възможен ремонта.
Ако някой се е сблъсквал с такива по времето когато имаше TCM - България моля да сподели.
В майката има още един цилиндричен кварц, но не погледнах за надпис, защото трябва да го разпоявам. И това ще направя, тези дни.
Не ми се изхвърлят, защото са много запазени, като нови.

Ето как изглеждат.

117089-0

Неактивен nik_74

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 5
  • Населено място: Северна България
Re: Възможен ремонт на ТСМ безжични слушалки
« Отговор #1 -: 12 Май, 2019, 23:22:28 »
Ако правилно съм се ориентирал този тип безжична връзка използва PLL FM предавател за комуникация между така наречената "майка" и самите слушалки. Това чудо сега ремонтира ли се или не още не знам. Спомням си, че трите кварца, за които писах, са свързани по схемата от снимката долу. Три кварца и три транзистора и т.н. Което ме навежда на мисълта, че са използвали паралелно свързване за да постигнат желаната честота на приемане/предаване. За сега това не ми помага много, но продължавам да търся.

« Последна редакция: 12 Май, 2019, 23:56:24 от nik_74 »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |