| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Правец 82  (Прочетена 12071 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Правец 82
« Отговор #15 -: 19 Август, 2019, 16:32:16 »
ама преди това прочети
Теми от ФОРУМА за рамонт на ПРАВЕЦ 8, че бая разводняваш питанията и става Чат, та следващият с подобен проблем ще се изприщи да чете!

Неактивен totti2016

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
Re: Правец 82
« Отговор #16 -: 20 Август, 2019, 00:14:56 »
Свалих всеки един от чиповете и ги изчетках с гумичка но ефекта е същия... Не знам дали е просто грешка при смяна на захранвщия кабел през годините но на рамата на която е закрепено дъното е офазена и от там всичко...

Прочетох темите и то по няколко пъти сигурно проблема е в паметта на осмака но не съм на това ниво да зглобя този тестер професията ми е доста различна и само с доста указания мога да се справя... Наистина се извинявам за многото въпроси повечето сигурно глупави но без тях едва ли ще успея.
А не знам това дали е от значение на снимките?

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Правец 82
« Отговор #17 -: 20 Август, 2019, 16:54:05 »
Премери ли захранванията дали всички са налични?

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 273
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Правец 82
« Отговор #18 -: 20 Август, 2019, 20:39:46 »
Това на снимките изглежда като остатъци от колофон и не би трябвало да е проблем. Както ти е препоръчал Gabo, измери напреженията дали са в границите на нормата, но преди това ако наистина има офазяване, трябва да свържеш правилно кабела за да не стане беля. От снимките виждам, че захранването ти е линейно (с трансформатор) и доколкото си спомням, не е със сменяем кабел, както при импулсните захранвания, а излиза директно от захранването. Затова ми е малко странно да има офазяване, но знае ли се кой е ровил.......

Неактивен tzvetan

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: Пловдив
Re: Правец 82
« Отговор #19 -: 21 Август, 2019, 17:51:57 »
Ако с това не можеш да се оправиш по добре се откажи  ???

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Правец 82
« Отговор #20 -: 21 Август, 2019, 22:09:10 »
Не ти е занулен контакта най-вероятно. При изправител с мрежов трансформатор няма как да ти офази корпуса. Просто заземяващия ти край виси незанулен. Предполагам нямаш прекарана трипроводна инсталазия със заземление. Има и някаква малка вероятност да има пробил кондензатор по входящ мрежов филтър, ако има такъв разбира се.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен totti2016

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
Re: Правец 82
« Отговор #21 -: 21 Август, 2019, 23:13:42 »
Контакта ми е занулен с мост към нулата.
А ето това как е вързано

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Правец 82
« Отговор #22 -: 22 Август, 2019, 00:23:33 »
Правилно е свързано. С пробна лампа провери контакта дали е занулен! Провери кабела с омметър, дали синия ти отива на зануляващите шини на щепсела. Виждам най-вероятно има екранираща намотка свързана на корпус. Заградил съм болта. Виж да не е пробила, развий да виси и провери пак с фазомера. Двата кондензатора дето съм оградил са за смяна.  :drinks:
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен joro

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 148
  • Населено място: Пловдив
Re: Правец 82
« Отговор #23 -: 22 Август, 2019, 11:03:46 »
Фазомера може да те заблуди При такава индуктивнос какъвто е трансформатора има
фазомери които само при доблежаване светват.

Неактивен totti2016

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
Re: Правец 82
« Отговор #24 -: 22 Август, 2019, 14:17:52 »
Когато от качих жицата оградена на снимката и я оставих да виси се оправи фазомера не светна повече.... Сега ще сменя двата кондензатора..... И се опитвам да направя тестера за паметите...

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Правец 82
« Отговор #25 -: 22 Август, 2019, 18:27:46 »
Когато от качих жицата оградена на снимката и я оставих да виси се оправи фазомера не светна повече.... Сега ще сменя двата кондензатора..... И се опитвам да направя тестера за паметите...
Трябва да се провери какво е това. От снимката не става ясно. Прилича на екранираща намотка която трябва да има само един извод към корпус. Тя екранира първичната един вид да не може да даде на късо с вторичната при пробив.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 273
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Правец 82
« Отговор #26 -: 22 Август, 2019, 21:01:18 »
Цитат
И се опитвам да направя тестера за паметите...

Не се занимавай с глупости! Нямам в предвид, че тестера е глупост, напротив, много е полезно да си сигурен в работоспособността на RAM паметта. Но това тестерче е за 4164! В твоя компютър такава памет НЯМА! В Правец 82 RAM паметите са 4116. Не знам защо масово, всички дават съвети да се проверяват RAM паметите? Сигурно защото са на цокъл  ???
В моята практика са ми минали през ръцете буквално огромно количество DRAM памети, както нови, така и втора употреба (сваляни от цокъл). Процента на не работещите е изключително малък. Много по-вероятно е EPROM паметите да си "омажат" съдържанието от дългото стоене. Това не означава, че са дефектирали, по каталог на повечето памети от този тип им дават параметър "data retention time" около 20 години. Просто трябва да им се презапише съдържанието.

Неактивен totti2016

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
Re: Правец 82
« Отговор #27 -: 23 Август, 2019, 14:41:26 »
Правилно ли меря? според схемата на 1 и 3жица(червена и светло зелена) трябва да е 12 v... А на 2 и 5 жица (синя и бяла) 5 v?

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Правец 82
« Отговор #28 -: 23 Август, 2019, 15:23:53 »
Колега, очилата не са забранени все още за лична употреба
имаш +12V и -12V
съответно +5V и -5V
ако за вас + и - нямат значение, просто или се ограмотете технически (има достатъчно книги за начинаещи в Библиотека Сандъците или не пипайте нищо течащо, различно от вода в чешмата.

Неактивен totti2016

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
Re: Правец 82
« Отговор #29 -: 23 Август, 2019, 15:28:01 »
Добре че първо питам иначе няладе ще се опържа :master2:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |