| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: захранване усилвател  (Прочетена 2937 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
захранване усилвател
« -: 14 Октомври, 2019, 10:41:08 »
Колеги , наскоро ми попадна усилвател с изгорял чип на крайно стъпало, чипа е скъп и труден за намиране, а ми се  иска да ползвам усилвателя .Има място в него  да вградя НЧУ модул  но той  е за захранване +24в,0в,-24в , а захранването  което ми идва за чипа е  +48в,0в,-48в , въпроса ми е как мога да намаля напрежението захранващо модула запазвайки големината на тока ? Идеята  да присаждам друг  траф не ми допада, чрез автотранформатор- също,по скоро ми минава еретичната мисъл да понижа напрежението на вторичната намотка/точки А  и В на схемата/  преди да го подам на греца  за изправяне - примерно чрез евтин китайски димер ? :hi:

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: захранване усилвател
« Отговор #1 -: 14 Октомври, 2019, 12:26:21 »
Привет, като за начало напиши какъв модел е този усилвател, защото отиваме към врачуване и гадателство. Да се види схемата му, също какъв чип е монтиран оригинално и др. пордобности. Ти какъв чип искаш да поставиш? Забрави за този димер, не е подходящ за тази цел, димера работи на друг принцип.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: захранване усилвател
« Отговор #2 -: 14 Октомври, 2019, 12:39:28 »
Щом от трафа идва по-високо напрежение, то значи и усилвателя оригинално е с по-висока мощност. Трябва да се избере за вграждане решение което да запази оригиналните характеристики на усилвателя, респективно да работи със същото напрежение и да изкарва същата мощност. Дискретно решение също не е за пренебрегване. Наистина пиши кой е усилвателя, има доста възможни решения.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: захранване усилвател
« Отговор #3 -: 14 Октомври, 2019, 14:11:26 »
Technics SA-AX530

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: захранване усилвател
« Отговор #4 -: 14 Октомври, 2019, 16:16:16 »
Какво се изписва на дисплея. Кой чип е дефектен, понеже има два RSN35H1-P или RSN307M44A-P. Напиши и какъв модул, крайно стъпало искаш да поставиш.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 405
  • Населено място: България
Re: захранване усилвател
« Отговор #5 -: 14 Октомври, 2019, 16:51:31 »
Най-професионалното решение е пренавиване. Не е трудно навивките на са много.  :good:

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 405
  • Населено място: България
Re: захранване усилвател
« Отговор #6 -: 14 Октомври, 2019, 17:03:35 »
Какво се изписва на дисплея. Кой чип е дефектен, понеже има два RSN35H1-P или RSN307M44A-P. Напиши и какъв модул, крайно стъпало искаш да поставиш.
  99 % има предвид хибридния PA чип. Поврежда се лесно.

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: захранване усилвател
« Отговор #7 -: 14 Октомври, 2019, 22:57:53 »
Фишер, от КИТАЙЦИТЕ не е толкова скъпа схемата, около 20 лв брой. Ако ти се прави съвсем евтино сложи TDA7294 с еднополярно захранване. Използвай само едната половина +48 волта. Ще сири нормално, за стотинки. Прикачил съм схемата на свръзване на този чип с еднополярно захранване.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: захранване усилвател
« Отговор #8 -: 15 Октомври, 2019, 12:12:56 »
Хибридния чип  е изгорял, имам няколко комплекта крайни НЧУ но са все на  по ниско напрежение ,идеята с пренавиването на трафа не ми допада, иначе както предлага Ясен  става, обаче да купувам нови НЧУ-та при  условиече имам няколко комплекта  не е целесъобразно .
Принципно  пуснах темата щото ме интригува идеята как да сваля  напрежението с цел подмяна на крайното стъпало на НЧУ.Не само този,имам и още няколко усилвателя с изгорели STK -та и при опита да ги подменя с нови от елимекс ям дървото .
В контекста на горното наскоро  попаднах на ----DC-DC 15A Step Down Buck Converter 5-60V To 1.2-55V Adjustable Power Supply Module --- за 6-7лв бройката и се чудя дали мога монтирам по едно такова в двете рамена на  изправеното напрежение    да си наглася изходното както ми е кеф.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1525
  • Населено място: Варна
Re: захранване усилвател
« Отговор #9 -: 15 Октомври, 2019, 13:29:48 »
В контекста на горното наскоро  попаднах на ----DC-DC 15A Step Down Buck Converter 5-60V To 1.2-55V Adjustable Power Supply Module --- за 6-7лв бройката и се чудя дали мога монтирам по едно такова в двете рамена на  изправеното напрежение    да си наглася изходното както ми е кеф.
Това е най-доброто решение, имам такава уредба 7.1 канална има стабилизатори на захранването, които се управляват от входния сигнал и променят стойността на напрежението на крайните стъпала.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: захранване усилвател
« Отговор #10 -: 15 Октомври, 2019, 14:43:14 »
Обърни внимание на тази тема:
https://bgaudioclub.org/showthread.php?34933-%D0%94%D0%B8%D1%81%D0%BA%D1%80%D0%B5%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D0%B7%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB-%D0%BD%D0%B0-STK4241-%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B5%D0%BC%D1%83
Свържи се с човека и си поговорете. За мен е неоптимално това което искаш да направиш. Действително - може да сложиш импулсни стабилизатори, аз не бих. Все пак е важно да си дадеш сметка какво искаш да остане от тези усилватели. Само една ламаринена кутия ли или да използваш повече от възможностите им.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 405
  • Населено място: България
Re: захранване усилвател
« Отговор #11 -: 15 Октомври, 2019, 20:50:42 »
Е то голям зор да пренавиеш трафа. Чипа се отваря лесно опитай се да смениш транзисторите в него. А ако се намира сложи оргиналния чип какво го усукваш толкова.

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: захранване усилвател
« Отговор #12 -: 15 Октомври, 2019, 21:04:45 »
Не е добра идея да слагаш импулсно захранване в линеен звуков усилвател, Стършела е слагал, но сигурно усилвателя му е клас D. Това ще вкара шумове в сигнала. Може да опиташ и да споделиш дали влошава много нещата, тези модули не са скъпи, а дори и да не ти хареса резултата може да ти потрябват и за друго нещо - полезни са. Друг вариант е да смениш трафа с по-малък ако имаш, който да захранва оптимално крайните модули които имаш, така няма да съсипеш нито трафа, нито усилвателя. Има много варианти. Сподели с какви готови модули разполагаш? Възможно е да ги преработиш за еднополярно захранване и си готов, ще ги захраниш с половинката на трафа 50 волта, вероятно са доста по слаби и това ще е достатъчно.
« Последна редакция: 15 Октомври, 2019, 21:10:47 от Yassen »
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1525
  • Населено място: Варна
Re: захранване усилвател
« Отговор #13 -: 15 Октомври, 2019, 22:38:47 »
Това е усилвателя с импулсно захранване за който писах. Явно хората не се притесняват от импулсните захранвания. Чиповете са STA 575 - 2х100W, 5 чипа, 10канала, 3 за субуфера и по 1 за сателитите- 1kW импулсно, с cosФ коректор и после step down конвертори за усилвателите...

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Re: захранване усилвател
« Отговор #14 -: 10 Декември, 2019, 19:54:43 »
Абе градски, ама и ти пък си намерил от къде да си купуваш STK-то, баш пък от Елимекс...  :nea:
Потърси в КСП, Комет, ТМЕ...
Аз също не ти препоръчвам да слагаш импулсни джаджи.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |