| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Въпрос за модернизация на ламинатор за правене на платки.  (Прочетена 4603 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 409
  • Населено място: България
  Здравейте.   Налага се да модернизирам нов ламинатор за да поддържа температура 180-190^ С.                       
Изборът е или да променям напрежението подадено на нагревателя през диммер и да контролирам температурата визуално с приспособен 300^C термометър или да вградя микропроцесорно управление но това дали си струва ?                                                                                                           
   При първия начин с понижено напрежение с диммер предполагам нагревателя ще е по дълговечен.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 616
  • Населено място: Сандански
А прост терморегулатор? С термодвойка от евтин мултицет...
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Вероятно ламинатора е реализиран вътре с такива термоизключватели:
https://vikiwat.com/termostat-bimetalen-ksd-301a-190gradusa-nc-10a-250vac-keramichen-korpus-s-podvizhna-grivna-avtopera.html
Поне аз имам ламинатор Sigma и е с такива. Та отваряш, купуваш такъв изключвател за желаната от теб температура (като например този който ти предлагам) и заменяш реално присъстващия в момента вътре (понякога са два в паралел не знам защо). Това е най-чистото решение според мен. Другото е да пригодиш биметален термостат за радиатор например и да си регулираш ти температурата. Не се залъгвай с димер, така го карах аз и няколко пъти докарах ламинатора до пушене.
По-съществените въпроси в случая са с какво ще правиш трансфер на тонера върху платката. При използване на гланцова хартия резултатите са лоши - трудно се разкисва и маха хартията и понякога пада тонера от платката. Перфектни резултати се постигат при използване на прозрачно фолио от шрайб проектор като преносител. Там обаче, когато липсват тънките власинки от хартията пропити в тонера се оказва, че тонерното покритие на съвременните принтери дори при максимални настройки за плътност е недостатъчно и резултатите отново са плачевни. Та дано ти имаш по-голям успех с това. Аз лично вече тонера го ползвам само за изработка на фотошаблон, а тонер трансфер метода оставих в щастливото си хоби минало :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 616
  • Населено място: Сандански
При наличие на достатъчен брой фирми изработващи платки, не съм и нямам намерение да се занимавам с тонери, хартии, ютии и др. :D
Всеки обаче има правото да експериментира :drinks:
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Е, това е факт, но просто част от удоволствието на процеса на конструиране е да си изработиш сам платката. Но и аз съм се отказал от тонер-трансфер метода. Просто днешните лазерни принтери не са пригодни за това. Античните легенди на HP например са доста по-добро решение, но намирането на читав такъв принтер в наши дни граничи с екзотика.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 409
  • Населено място: България
Origo този принтер е вечен.
Нова оригинална касета струва 5 пъти по малко от останалите модели и няма чип. Всички принтери освен този се продават с демо касета. Проблемите идват след първо презареждане.     Pansim  днес поръчах кухненски термометър до 300 С. Отпада нуждата от калибриране на процесора.
« Последна редакция: 11 Ноември, 2019, 17:35:50 от lz2lx »

Неактивен joro

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 148
  • Населено място: Пловдив
За трансфер на тонера върху платката съм  използвал  хартията върхо която са налепени етикети.
Тя е достатачно хлъзгава и тонера по лесно се прехвърля върхо платката  Резултатът  е доста добър
принтера е една стара KYOCERA mita. За да провериш на яве какво си сътворил
става

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Е, това е факт, но просто част от удоволствието на процеса на конструиране е да си изработиш сам платката. Но и аз съм се отказал от тонер-трансфер метода. Просто днешните лазерни принтери не са пригодни за това. Античните легенди на HP например са доста по-добро решение, но намирането на читав такъв принтер в наши дни граничи с екзотика.

Искаш ли един ПетЕл?
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 616
  • Населено място: Сандански
А към ПетЕл-а даваш ли и компютър с паралелен порт и win 98 :D :D :D :D
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
А бе за порта има лек- има адаптери, ама за "петлите" вече навсякъде се опъват, не искат да ги видят! И най- лошото е, че няма вече драйвери за новите уиндоуси  ???  НР печелеха от консуматива- касетите им бяха безбожно скъпи, научихме се да ги презареждаме, после китайците изкараха на пазара нови касети за без пари. Сега имаме 2 броя НР Р1005 и един Р1006. В Уиндоус 7 вече нямаше драйвери за тях. Добре че едно момче тук в Провадия някак ги омагьосва и все още не сме ги сменили. Та така както печатаха 4Р и 5P и L не съм виждал друг принтер да го прави! Особено в икономичен режим! Който е имал такъв принтер зане за какво говоря!
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 409
  • Населено място: България
  Ползвах Samsung ML1610. Много добър принтер но докато беше с демо оргиналната касета. След още първото презареждане качеството се провали тотално. Това с което се презареждат принтерите е измислица. По отношение оргинални касети на пазара е бъркотия. Кой какво продава не се знае. Надявам се новия Brother 1211w да не ме изложи.                                                     
      Интересно каква е разликата в сместта която е в оргиналната касета от тази с която се презареждат че не се получава същото качество. ???

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Ползвам принтер Xerox 3140.Аналогично,свърши т.н. демо касета и радостта свърши.Зареждания с оригинален и не съвсем тонер.Смяна на валяка,всякакви други експерименти с тонери и шамански танци не донесоха нищо.Текст си пише нормално,за картинки и ЛУТ не става след презареждането.Пише бледо.За "оригинална" касета цената е над 120 лв.Самият принтер струва почти толкова като нов :) Порових, Тонерленд продадоха китайско копие за 40 лв с доставката :) Сега няма проблем.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 409
  • Населено място: България
Предполагам за да си възвърнат загубите на продадената евтино стока в условията на конкуренцията. Понеже ще им падне оборота ако продават на реална цена. Патента е в химията на мастилото. Стириопор багрило и феромагнитен прах.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Бледото копиране може да се получи от неграмотно зареждане. Барабанът трябва да се прибере на тъмно след разглобяване на касетата, защото е светлочувствителен. Поне с касетите на НР е така. Има принтери, които са с отделен от барабана контейнер за тонера, но и притях след първото или най-много второто зареждане барабана се вади, за да се почисти контейнера за остатъчния тонер. Касетите за споменатите НР Р1005 и Р1006 ги презареждам от десетина години, на кофти тонер на съм попадал. А имаше едни китайски барабани, на външен вид повърхността им беше блестящо зелено. Печатаха страхотно! По-добре от оригиналните касети. Сега приказката е за печа на картинки- все пак една платка си е картинка. По едно време бях решил да опитам със сух фоторезист. Е изгърбих се, но свестн шшаблони не можах да получа! Понеже защото в тоя случай трябва негатив, с много голям процент на покритие не се получаваше лътен отпечатък! Ни у дома, ни с 1005, ни с петела, нито в завода. Отидох в един цопи център във Варна, половин час един момък се труди- е не се получи нищо свястно. Наложи се да избирам копиео с най-малко дефекти и да го оправям с маркер. Хубавото беше, че проблемите се получаваха не по границите на тпечатъка, а вътре в плътните полигони. И общо-взето това ме отказа да правя платки. Събраха се много причини и едната беше точно тази. И пак казвам- най-добри шаблони съм правил с петела с оригинални касети на НР. Имаше в завода няколко такива принтера и бях вербувал секретарката да иска изразходваните касети срещу новите  :D  А новите тогава си бяха 100% оригинали! И тонерчето, останало по дъното за шаблони стигаше. Онзи ден рових в един шкаф и намерих две такива касети прибрани.... Дали и кога ще затрябват- само един Бог знае. :unknown:
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Бледото копиране може да се получи от неграмотно зареждане. Барабанът трябва да се прибере на тъмно след разглобяване на касетата, защото е светлочувствителен. Поне с касетите на НР е така. Има принтери, които са с отделен от барабана контейнер за тонера, но и притях след първото или най-много второто зареждане барабана се вади, за да се почисти контейнера за остатъчния тонер. Касетите за споменатите НР Р1005 и Р1006 ги презареждам от десетина години, на кофти тонер на съм попадал. А имаше едни китайски барабани, на външен вид повърхността им беше блестящо зелено. Печатаха страхотно! По-добре от оригиналните касети. Сега приказката е за печа на картинки- все пак една платка си е картинка. По едно време бях решил да опитам със сух фоторезист. Е изгърбих се, но свестн шшаблони не можах да получа! Понеже защото в тоя случай трябва негатив, с много голям процент на покритие не се получаваше лътен отпечатък! Ни у дома, ни с 1005, ни с петела, нито в завода. Отидох в един цопи център във Варна, половин час един момък се труди- е не се получи нищо свястно. Наложи се да избирам копиео с най-малко дефекти и да го оправям с маркер. Хубавото беше, че проблемите се получаваха не по границите на тпечатъка, а вътре в плътните полигони. И общо-взето това ме отказа да правя платки. Събраха се много причини и едната беше точно тази. И пак казвам- най-добри шаблони съм правил с петела с оригинални касети на НР. Имаше в завода няколко такива принтера и бях вербувал секретарката да иска изразходваните касети срещу новите  :D  А новите тогава си бяха 100% оригинали! И тонерчето, останало по дъното за шаблони стигаше. Онзи ден рових в един шкаф и намерих две такива касети прибрани.... Дали и кога ще затрябват- само един Бог знае. :unknown:

И аз си патих с тонер на 'нр',заредих с нов не стана последва купуване на нова касета запечатана -пълна трагедия бледо печата.
Купих един БРАДЪР.но все още немога да му докарам на каква температура трябва да ги топля шаблоните.
А НР-то ги правеше перфектно без грешка.Така че и с нова касета не е сигурно.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |