| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Най-после и съветски магнетофон.  (Прочетена 4070 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Най-после и съветски магнетофон.
« -: 15 Ноември, 2019, 16:57:58 »
Наскоро покрай коментарите около колекцията на колегата радиото споменах, че съм в дирите на един съветски магнетофон от "по-такъв клас". Пак е 209, като на радиото, ама е "Астра". Първи впечатления: 15 кг., външно изключително запазен, престоял над 10 години в килера, в резултат 5-6 умрели хлебарки под капота.. За сега ще изчака, че повече от месец се боря с един друг "проект", за който ще ви информирам като го завърша. Астрата-после.
0888981645, 072365106

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1616
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Най-после и съветски магнетофон.
« Отговор #1 -: 15 Ноември, 2019, 17:18:43 »
Ако това е другият проект, бая борба ще падне (в рамките на шегата)!  :good:

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Най-после и съветски магнетофон.
« Отговор #2 -: 15 Ноември, 2019, 17:34:48 »
Наскоро покрай коментарите около колекцията на колегата радиото споменах, че съм в дирите на един съветски магнетофон от "по-такъв клас". Пак е 209, като на радиото, ама е "Астра". Първи впечатления: 15 кг., външно изключително запазен, престоял над 10 години в килера, в резултат 5-6 умрели хлебарки под капота.. За сега ще изчака, че повече от месец се боря с един друг "проект", за който ще ви информирам като го завърша. Астрата-после.
Честито , придобивка !  Истинска машина , като го   " омагьосаш " , ще го чуем , надявам се .

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Най-после и съветски магнетофон.
« Отговор #3 -: 15 Ноември, 2019, 17:39:00 »
Любо набито око имаш, може би нюх, ама и не съвсем. През капака на Астрата прозира още един такъв проект и да знаеш (пък и всички колеги), че не са само за декорация. Така че не може да ме уплаши нито зимата, нито ако някои от вас ми дойдете на гости. Пък и има какво да видите и споделиме... :drinks Да радио, ще стане, само да сме живи и здрави!                                         
0888981645, 072365106

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Най-после и съветски магнетофон.
« Отговор #4 -: 15 Ноември, 2019, 17:53:04 »
Класно изглежда тоя магнет,а за другия проект може да те подпомогнем не само на теория :drinks:

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Най-после и съветски магнетофон.
« Отговор #5 -: 15 Ноември, 2019, 18:52:28 »
Да Лъчо, сам не мога, но със специалисти като вас, хем ще ми е по-лесно, хем по-приятно!
Впрочем, сега се загледах в снимките, които направих "в движение" след като го домъкнах. И за вички обявявам конкурс, без да искам се е получило от ония ребуси "скрита картинка". Който познае "проекта", с който се боря в момента, печели бутилка от съдържанието на другия (само за първия познал се отнася).Предпочитам връчване на място!
0888981645, 072365106

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1616
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Най-после и съветски магнетофон.
« Отговор #6 -: 15 Ноември, 2019, 19:22:15 »
Грамофон свири, майка плаче?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Най-после и съветски магнетофон.
« Отговор #7 -: 15 Ноември, 2019, 20:08:54 »
Не е лошо магнетофончето! Пожелавам ти голям успех с реставрацията и с удоволствие ще го видим когато го направиш в действие! Аз съм голям фен на магнетофоните Астра, изключително добри решения са ползвани вътре още от ламповата ера! Е, ако беше 009 цена нямаше да има, но те се намират рядко, а от някои модели дори изобщо не са произвеждани в този клас!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Най-после и съветски магнетофон.
« Отговор #8 -: 15 Ноември, 2019, 20:10:48 »
Любо, бинго! Значи не само добре нюхаш, ами виждаш и знаеш! Само да се разберем на лични за наградата? Казах, предпочитам лично, но ако не става до Коледа, дай координати. За моя сметка! По ми удобно Спиди, ама става и Еконт.
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Най-после и съветски магнетофон.
« Отговор #9 -: 15 Ноември, 2019, 20:20:06 »
origo, колкото и да не съм специалист, но съм сигурен че ще стане! Не съм и не ми се иска да го пробвам сега. Хем нямам време, хем си запазвам тръпката от изненадата. Това удоволствие малко хора, освен нас, са го изпитвали. Иначе, магнетофонче е меко казано, само Смарагда ми е повече на кила!
0888981645, 072365106

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Най-после и съветски магнетофон.
« Отговор #10 -: 18 Ноември, 2019, 12:21:44 »
Изобщо не препоръчвам да го включваш, преди да направиш пълен оглед и измерване на електролитите вътре, после измерване на режимите на транзисторите, обслужване на механиката като почистване и смазване и чак тогава чакаме резултати.
А за справянето естествено, че ще се справиш! Но действително вероятно всички електролити с по-малък капацитет и размери ще трябва да се сменят. Я са изсъхнали, я са утечни... силовите в захранването може и още да биват, но не без измерване. Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Най-после и съветски магнетофон.
« Отговор #11 -: 18 Ноември, 2019, 12:58:59 »
Благодаря origo! Все пак, няма да ми е първата машина и имам някакъв опит, технологиите ми са подобни. Писах, че не съм специалист в смисъл, че не съм учил електроника, а съм самоук любител. Е, нещо понаучих покрай хобито, но като се съмнявам в нещо, питам, мисля не е срамно? Пък и съм съгласен с правилото "няма глупави въпроси, а само глупави отговори". Мисля, че и повечето колеги са съгласни с това правило?!
Иначе, ще видя кога ще го почвам. Поне трябва да довърша грамофона. Е, поне за него, ама въобще не търсих жокери от електрончици... :D
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Най-после и съветски магнетофон.
« Отговор #12 -: 23 Май, 2020, 17:53:28 »
Здравейте колеги! Закъсах я, не съм готов.
Значи, времето се затопли и го почнах. Първо реших да рискувам. За пръв път ми се случва, но си викам, нали е харизан, да става каквото ще и го включих. И той тръгна, превъртва, спира и даже свирна! Но докато се ориентирам в командите му нещо рече прас и изпуши в зоната на мрежовия бутон. Както се сещате-кондензатор 50 нф/500в. Както и да е, после чистене, къпане, разглобяване, смазване на механиката и тя заспа (но, общо взето сложен за работа),даже не се наложи да сменя ремъците! По всичко личеше, че откакто е излязъл от завода (IX.81) не е пипан за ремонти, а само е ползван и то, не много. Огледах електрониката, освен гръмналия кондензатор, който смених, друго не се виждаше и понеже бях добил кураж от първата проба си го включвах за тестване без особено притеснение. Но, се оказа, че единият канал мълчи?! И двата "усилители мощности" са топ, но по мое мнение някъде в "универсальнЫе усилители" има проблем. Разбирате че схеми намерих, разни издания, но платките никъде не намирам!? Само в една обява видях, но вече продадена "инсрукция по ремонту". А "братушките" такава мацаница са направили по платките, че не мога да се ориентирам. Означенията на елементите на места опадали с времето, а най-лошото е че са под елемента и не се виждат. Трябва да го отпоя (кондензатор или резистор) за да го прочета. Ами ако ги карам наред, то по-добре направо да купя поне всички електролитни кондензатори и направо да ги сменям? То накрая и това може да стане, но нали гъдела е да видим "къде е заровено кучето", а не на сляпо. А и топографията на универсалния усилител някак не е логична, донякъде двата канала имат някаква симетрия, после почват едни преплитания и с многото превключватели бъркотията става пълна (поне за мен). Впрочем, спойките са правени или от стажанти или около празници?...
Та с две думи: дали някой от вас може да намери платките? Ще почерпя!
0888981645, 072365106

Неактивен mjet

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 178
  • Населено място: София
Re: Най-после и съветски магнетофон.
« Отговор #13 -: 24 Май, 2020, 13:19:11 »
Това е всичко което имам.Не помня дали ги имаше платките.
Успех
Едно устройство,ако тръгне от раз,значи нещо не е в ред :)

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Най-после и съветски магнетофон.
« Отговор #14 -: 25 Май, 2020, 12:42:20 »
Благодаря колега, но и аз  бях стигнал до тук! А платките ги няма и няма?!...
0888981645, 072365106

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |