| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851  (Прочетена 28069 пъти)

0 Потреб. и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1625
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #150 -: 13 Декември, 2019, 10:59:55 »
Темата за направата на такъв генератор се коментира няколко пъти вече във форума (включително и в стария). И аз, като във вица за краставичката, която съдържала 98% вода, да подхвърля отново, че за настройката на някои приемници честотата на генератора е по удобно да се показва и в метри.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #151 -: 13 Декември, 2019, 11:20:33 »
Това е лесно. Две цифри след десетичната стига ли? Напр. 10.65м? Така ще реагира на 1кХц и няма да трябва да закръгляваме междинките.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Активен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 343
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #152 -: 13 Декември, 2019, 11:45:30 »
Цитат
Така е по изискване на ключовете.
Да, по-скоро писах като насока назад към класическия вариант с релета: не се нуждаят от прехврлящи кондензатори, с двойни релета обходът лесен, по-голяма развръзка, една упр. верига, малък ток и др. (Отговор #97 - реле A5W-K -> NWT до 500 MHz).

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1625
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #153 -: 13 Декември, 2019, 12:12:02 »
Това е лесно. Две цифри след десетичната стига ли? Напр. 10.65м? Така ще реагира на 1кХц и няма да трябва да закръгляваме междинките.
Мисля, че е напълно достатъчно.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #154 -: 13 Декември, 2019, 13:33:08 »
Да, по-скоро писах като насока назад към класическия вариант с релета: не се нуждаят от прехврлящи кондензатори, с двойни релета обходът лесен, по-голяма развръзка, една упр. верига, малък ток и др. (Отговор #97 - реле A5W-K -> NWT до 500 MHz).
Най-евтиното смислено реле струва 3.2$/брой, изисква все пак ток за управление и респективно транзисторен драйвер (тр. или ИС).
Този ключ се управлява по напрежение и ще ни дойде на левче. освен това релетата имат немалка собствена индуктивност, която като я умножиш по броя на затворените контакти в серия при изключена атенюация, става стойност, която ще трябва да я мислим над 20М.
Едната управляваща верига е плюс, но те и без това са сдвоени веригите, та не стават ..стотин. Иначе липсата на развързващи кондензатори не е толкова голяма предимство, като се има пред вид че един добър ВЧ кондер 1 микро е почти без пари. А и релетата заемат бая повече място, тия ключета са миниатюрни.

Мисля, че е напълно достатъчно.
Ще бъде добавено!  :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Активен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 343
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #155 -: 13 Декември, 2019, 14:24:37 »
Ако е причината само в цената, 10 бр. релета A5W-K виждам из e-bay за под 6$ на първата страница. Какво им е - в NWT-500 до сигнал с 500 MHz минава през тях (че и машината се калибрира по него 3-стъпален ATT). Ти си преценяваш, разбира се.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #156 -: 13 Декември, 2019, 15:33:35 »
Не може да пазаруваме части от ибей за такъв проект. Първо, пълно е с ментета. Второ, залагам компоненти, които ще ги има на склад при разпространителите за дълго време, за това и избирам DigiKey по принцип. Трето, колкото повече части съдържа запитването ми, толкова по-ниска цена ще ни дадат. И както написах - не е само за парите.  :)
А-5W-K го няма никъде по доставчиците, маркирано е като Obsolete и не се подържа на склад. TQ2-SA-5 е смислен вариант за ВЧ, но цената пържи леко...
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #157 -: 14 Декември, 2019, 16:30:39 »
Екран 16х2 няма да стигне за всичко, по-скоро ще изглежда така:



Избран е дисплей, избран е контролер, колагата работи по сорса, а аз по захранването.

125119-1
« Последна редакция: 14 Декември, 2019, 16:50:37 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 415
  • Населено място: България
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #158 -: 14 Декември, 2019, 19:12:38 »
За приказката за ментетата не съм съгласен. Никога не съм попадал на ментета. Не работи ПОНЕЖЕ или елемента се поврежда  от недоглеждане по причина на конструктора или персонала които ремонтира не е предотвратил първоначалната причина за повредата (първоизточника). Или търговски причини от рода на ''моето е най-доброто''. ''Неговоото не бива купи от моето макар и скъпо''.  :D

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #159 -: 14 Декември, 2019, 19:37:07 »
Не знам какъв е избрания дисплей, но е желателно да бъде LCD и да не съдържа никакви импулсни преобразуватели на напрежение. Защото знам, че някои OLED съдържат такива и правят смущения дори при спряна комуникация.
Относно реализацията - Ардуино е добро решение за начало, а и много любители познават платформата и това ще ги улесни.
Аз обаче, бих развил тази прекрасна идея, с управление реализирано с някой микроконтролер PIC или MSP, някак вдъхва повече доверие и надеждност когато се реализира малко по-специализирано. За Ардуино съм чувал едни легенди за мистериозно ресетиране при обикновена комутация на ел крушка. Но това е второстепенен проблем, важното е да се реализира добре ВЧ частта. Действително класически релета за това приложение са за предпочитане, но зависи много от личните цели които си поставя конструктора.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 343
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #160 -: 14 Декември, 2019, 20:01:17 »
... За Ардуино съм чувал едни легенди за мистериозно ресетиране ...
OFFTOP: Легенда е, точно :) И не е насочена към управляващата част (Arduino), а към управлявания компонент: SPI шината на въпросния "легендарен" компонент при неактиво състояние е възприемничва за данни (импулсни, ВЧ-полета и др.), а при управляващ такт приема новите данни. SPI-шината в случая за конкретното у-во не е в истинския си замисъл SPI, оттам - възприемнчивост към електромагн. и др. въздействия.

Сменяш управляваното устройство с друг модел/тип и проблемите са "нула".

Arduino e устойчиво. Нямам особени проблеми, освен с управление на някои неосмислени устройства и интерфейсите им.
« Последна редакция: 14 Декември, 2019, 20:25:38 от veso74 »

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 281
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #161 -: 14 Декември, 2019, 20:17:39 »
Цитат
За Ардуино съм чувал едни легенди за мистериозно ресетиране

Точно легенди са си, и не знам защо, но масово се тиражира тази глупост, особено в един друг форум. Имам чувството, че на някои "пишман" разработчици им се бърка по-дупките, че стана толкова достъпно човек да си сглоби някаква джаджа  8)
А иначе при калпаво проектиране на захранване, платка или софтуер, "мистериозното ресетиране" е възможно без значение какъв контролер е заложен.


Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #162 -: 14 Декември, 2019, 20:19:35 »
Е, за любителски разработки Ардуино си е супер, но да не забравяме, че то е измислено като достъпна среда за любители. Не е сериозно професионалисти да влагат ардуино в готови проекти. Това не го казвам слещу тази разработка - тя е любителска, а по принцип за това къде трябва да се влага Ардуино.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 343
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #163 -: 14 Декември, 2019, 20:29:52 »
Не е сериозно професионалисти да влагат ардуино в готови проекти.
ATMEGA328A с буутлоудер, избягващ употреба на външни програматори. Толкова. И купчина готови библиотеки, безплатни и проверени. Отворен код. Всеки споделя и нищо не иска обратно. Всичко е дадено, безсмислено е да пишеш собствени методи, след като вече "е открито колелото". Няма разлика с какъвто и да е друг избор на микроконтролер като за професионално или непрофесионално използване. А изнасянето в почти унифициран модул, мисля, е чисто предимство. Затова и "големите" започнаха да копират :) (научиха се и те да правят модули, вероятно за да са по-близко до потребителя).
« Последна редакция: 14 Декември, 2019, 20:38:10 от veso74 »

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 281
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #164 -: 14 Декември, 2019, 20:31:08 »
Добре, последно се включвам тук относно Ардуиното, че да не омазваме интересната тема. Само следните въпроси:
Проектирам си аз една платка с MEGA328, накичвам и цялата необходима ми периферия и накрая за да ми е по-лесно наливам буутлодера на Ардуиното и си правя разработката - това според теб Ардуино ли е, или не?
Както и следното, изтривам буутлодера от едно Ардуино, пиша си програмката на С или асемблер и си го ползвам - това Ардуино ли е, или не?

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
29 Отговора
13121 Прегледи
Последна публикация 08 Септември, 2014, 15:53:17
от ahedproductions

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |