| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: как му викаме на този инструмент на български?  (Прочетена 1910 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
как му викаме на този инструмент на български?

става дума за wire wrapping tool  , но за подвързване няма да е , за усукване може би ?  кабело усуквачка ?)))

вчера ми дойде.... , но нямам подходящ кабел май, чакам го да дойде още  , ще пробвам с жички от лан кабел после да видим
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: как му викаме на този инструмент на български?
« Отговор #1 -: 22 Януари, 2020, 12:03:15 »
На български "wire wrapping" е "репинговане", съответно инструмент за репинговане.

https://www.pentod.com/product/661/bit-za-repingovane-wb28shm-o-k-industries-3-inch-28awg.html

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Re: как му викаме на този инструмент на български?
« Отговор #2 -: 22 Януари, 2020, 12:12:30 »
ooo браво РЕТРОТРОНИКС , не го знаех това название , жалко че цоклите са доста по скъпи , иначе щях да репинговам по цял ден :):writer:
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: как му викаме на този инструмент на български?
« Отговор #3 -: 22 Януари, 2020, 12:59:49 »
хаха има специален инструмент за това?!  :rofl:

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: как му викаме на този инструмент на български?
« Отговор #4 -: 22 Януари, 2020, 17:46:59 »
Затъ. За кво ти е инструмент, фащаш жицата и въртиш на ръка  :master:
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен joro

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 148
  • Населено място: Пловдив
Re: как му викаме на този инструмент на български?
« Отговор #5 -: 22 Януари, 2020, 20:50:34 »
Репинговането като технология се използваше в електрониката.Платките са наредени в шелф и врьзките между куплунгите се правиха чрез репинговане с специален проводник и пистолет за усукване.Цял цех само това правеше и накрая имаше стенд  за проверка на врьзките

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 273
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: как му викаме на този инструмент на български?
« Отговор #6 -: 22 Януари, 2020, 21:13:04 »
Цитат
ще пробвам с жички от лан кабел после да видим

Няма да стане, проводника от лан кабелите е много дебел за тази цел. Ще ти трябва ти нещо с по-малък диаметър.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Re: как му викаме на този инструмент на български?
« Отговор #7 -: 22 Януари, 2020, 21:51:10 »
да да , но много ми се искаше да видя  :)))
нооо , китаеца си знае работата и  е пратил и макарата със същия кораб или самолет , защото ми донесаха и кабела днеска !!

 wire wrapping wire  пише на макарата
ето от тук  https://aliexpress.ru/item/32942927302.html?
цената и варира и на места е 2 пъти по скъпа, но доста рових и мисля че е намерих на ... една от най-ниските цени

става идеално ! 

много съм радостен :)
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Re: как му викаме на този инструмент на български?
« Отговор #8 -: 22 Януари, 2020, 22:32:52 »
ооо, извинявам се грешен линк , ето от тук съм купил  https://www.aliexpress.com/item/32705208247.html

ако може някой модератор да го подмени линка , там е 2 пъти по скъпо
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: как му викаме на този инструмент на български?
« Отговор #9 -: 22 Януари, 2020, 23:24:01 »
Ползвам тези "жици" от доста време за поправка на скъсани писти по платки и за опроводяване на пробни разработки - доволен съм много. Изолацията практически не се свива при запояване. Препоръчвам!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: как му викаме на този инструмент на български?
« Отговор #10 -: 24 Януари, 2020, 12:51:03 »
Да, нарича се репинговане процеса и за да бъде успешен трябва да се използват специално предвидени квадратни пинове, специален и ПРАВИЛЕН диаметър проводник към съотнетния инструмент съобразен с проводника и пина. Жаргонно името на този инструмент е "навивачка". Определено процеса не става на ръка. За да бъде надеждно такова съединение, трябва да се осигури необходимия опън на проводника в процеса на навиване при което той се врязва в ъгълчетата на пина като така се формира кислородо недостъпна връзка която издържа после на годините. Метода ако не се лъжа е измислен по време на втората световна война при недостиг на припой, оказва се много успешен и се ползва доста широко. Поне в последните 40 години, в наши дни не знам дали се практикува някъде. По едно време и аз прототипирах доста цифрови логически схеми по този метод, имам и навивачката и цокли от баща ми. Като цяло този метод е по-добър, защото не се налага да дишаш изпарения от припой и флюс, но в наши дни може би е по-трудно достъпен.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 409
  • Населено място: България
Re: как му викаме на този инструмент на български?
« Отговор #11 -: 24 Януари, 2020, 13:54:15 »
Квадратни пинове от месинг намират (продават) ли се? С кръгли няма да стане.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Re: как му викаме на този инструмент на български?
« Отговор #12 -: 24 Януари, 2020, 14:01:56 »
Да, нарича се репинговане процеса и за да бъде успешен трябва да се използват специално предвидени квадратни пинове, специален и ПРАВИЛЕН диаметър проводник към съотнетния инструмент съобразен с проводника и пина. Жаргонно името на този инструмент е "навивачка". Определено процеса не става на ръка. За да бъде надеждно такова съединение, трябва да се осигури необходимия опън на проводника в процеса на навиване при което той се врязва в ъгълчетата на пина като така се формира кислородо недостъпна връзка която издържа после на годините. Метода ако не се лъжа е измислен по време на втората световна война при недостиг на припой, оказва се много успешен и се ползва доста широко. Поне в последните 40 години, в наши дни не знам дали се практикува някъде. По едно време и аз прототипирах доста цифрови логически схеми по този метод, имам и навивачката и цокли от баща ми. Като цяло този метод е по-добър, защото не се налага да дишаш изпарения от припой и флюс, но в наши дни може би е по-трудно достъпен.

е как да не става на ръка , като аз имам ръчна WSU-30m, нали писах че ми дойде и кабела , и съм си взел кабел точно за инструмента който имам awg30 .
има сума ти хора които го показват как става с ръчни , а ти казваш ... че не става   :master2:

/>
сигурно ако е електрически или с такава полу автоматична ... е много по лесно и по-малко трудоемко, но то е за някой дето цял ден ще го прави това, а на мен ми стига итова  (за сега)
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: как му викаме на този инструмент на български?
« Отговор #13 -: 24 Януари, 2020, 17:03:31 »
Значи изолацията на тия кабели трябва да е доста мека, за да се врязват квадратните ъгли до медното жило, или пък заголваш накрая кабела? Ама, колко сигурно и трайно ще стане така, няма гаранция.
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: как му викаме на този инструмент на български?
« Отговор #14 -: 24 Януари, 2020, 18:17:10 »
Изолацията се сваля предварително. Надеждността на връзката е по-голяма отколкото изглежда на пръв поглед.
В прословутите ЕЛКА 6521, ЕЛКА 22 и други подобни всички куплунги са опроводени по този начин. В много западни техники от 70-те и 80-те години също са прилагали тази технология.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |