| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Стадион 2 подарък от фараончето.  (Прочетена 5712 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Стадион 2 подарък от фараончето.
« Отговор #15 -: 29 Април, 2020, 20:31:56 »
Страхотен е ;)

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Стадион 2 подарък от фараончето.
« Отговор #16 -: 07 Май, 2020, 15:50:34 »
Наближава финала , кинескопа е готов със графитното покритие,  :D

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Стадион 2 подарък от фараончето.
« Отговор #17 -: 07 Май, 2020, 16:49:59 »
Как го направи
, да не си го търкал с молив :D(майтап)

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Стадион 2 подарък от фараончето.
« Отговор #18 -: 07 Май, 2020, 16:55:20 »
И това мислих ,но намерих това.   :D

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стадион 2 подарък от фараончето.
« Отговор #19 -: 08 Май, 2020, 11:52:24 »
Евала! Много добра работа! Изключително се радвам да видя така прекрасно въстановен телевизор, и то любимият ми лампов телевизор! Работи прекрасно!
Графитното покритие ми е ясно за какво служи - за филтриране на анодното напрежение на кинескопа чрез получения капацитет между аквадага и заземеното покритие, но ми е любопитно визуално в работата на телевизора забелязва ли се реално разликата при липсата на адекватно покритие и след нанасянето му?
Поздрави!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Стадион 2 подарък от фараончето.
« Отговор #20 -: 08 Май, 2020, 11:56:42 »
Кутията е прясно лакирана като изсъхне и го сглобя ще видя има ли визуално разлика .  :hi:

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Стадион 2 подарък от фараончето.
« Отговор #21 -: 08 Май, 2020, 19:08:15 »
origo, можеш ли да обясниш за по-простосмъртните за какво служи туй графитено покритие?
Аз като съм си чистил телевизорите винаги съм го избърсвал заедно с прахта без да знам, че изопщо това е графит, мислейки си че е просто натрупалата се прах  :blush:

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Стадион 2 подарък от фараончето.
« Отговор #22 -: 08 Май, 2020, 19:29:58 »
Колеги не знам за какво го слагат туй нещо ,но при по новите , вече също стари ми сее случвало да дифектира процесора заради статика .При някои модели този слой графит участва в системата за бавно запускане на картината, тоест когато кинескопа влезе в режим чак тогава се запускат видео усилвателите  но при ламповите не съм срещал такава система .Все пак са го сложили графита де ,за това го възтанових. Или системата  ОТЛ система за ограничаване тока на лъчите.



Това е първия телевизор във кото графита е тотално изпадал ,но все пак не усетих накакво НАСТРЪХВАНЕ ,статика.
« Последна редакция: 08 Май, 2020, 19:41:16 от пеко »

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Стадион 2 подарък от фараончето.
« Отговор #23 -: 08 Май, 2020, 19:57:52 »
Знам, че се повишава контраста на кинескопа когато има графитено покритие.

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Стадион 2 подарък от фараончето.
« Отговор #24 -: 08 Май, 2020, 20:01:30 »
В други ден, като го сглобя ще посттна ,че сега пак съм на работа и щракам от тилефончето.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стадион 2 подарък от фараончето.
« Отговор #25 -: 08 Май, 2020, 20:13:57 »
Колбата на кинескопа от вътрешната страна на стъклото е покрита с проводящ слой наречен аквадаг. Не съм сигурен какво точно представлява, но този слой е свързан електрически с анодното напрежение на кинескопа. От външната страна на стъклото е нанесено въпросното графитно покритие. Получава се класическата конструкция на кондензатор. Проводящ електрод от вътре свързан към анодното, проводящ електрод отвън свързан към масата на схемата а между тях изолатор в случая стъклото на колбата на кинескопа. Този кондензатор има някакъв малък капацитет около 1 нанофарад по спомени, но е достатъчен за филтриране на анодното напрежение от пулсации при нищожната токова консумация на кинескопа (в повечето случаи под 500 микроампера). Един вид, кинескопа с неговата структура сам си филтрира анодното напрежение. Защото реално в повечето схеми, особено на лампови телевизори няма предвиден никакъв механизъм за филтриране на анодното напрежение, а нека не забравяме, че високоволтовия импулс се генерира по време на обратния ход на лъча, тогава когато той е изгасен. По време на правия ход, когато трябва да бомбардира луминофора, реално от ТХО не постъпва никаква енергия към кинескопа. Ако няма свързан във веригата на анодното никакъв капацитет, реално образ няма да има. Друг е въпроса, че дори да е изпопадало това покритие, капацитет между анода на кинескопа и масата на схемата ще има, и реално образ ще има винаги, но е възможно ако този капацитет е твърде нисък да настъпи недостатъчна яркост, или може би и влошен контраст както каза Валери. Но всичко това си е развиване на теория, нека видим реално ще има ли някаква промяна при колегата, или макар и доста изпопадало графитното покритие си е вършело достатъчно работа.
А дефектиращите процесори при изпадало покритие - напълно възможно, ако го няма това покритие, то статичното електричество се появява в особени количества от задната страна на кинескопа (подобно на това което се усеща отпред при пипане на екрана) и естествено процесора и електрониката които са близо, от тази работа започват да страдат и при някое разрядче, може да си отиде някоя ИС.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Стадион 2 подарък от фараончето.
« Отговор #26 -: 08 Май, 2020, 20:28:53 »
 
Много благодаря за изчерпателният и разбираем отговор.  :hi:
Мисля че схванах що годе и това обяснява защо имам ужасно неконтрастрн образ на Операта :( Ще знам за напред да не бърша кинескопите  :blush:

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Стадион 2 подарък от фараончето.
« Отговор #27 -: 08 Май, 2020, 20:34:33 »
В същнност в някои руски модели има кондезатор на анодното който често дефектира .

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Стадион 2 подарък от фараончето.
« Отговор #28 -: 10 Май, 2020, 08:42:59 »
Малко стругарска работа . Кутията също е готова.  :D

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Стадион 2 подарък от фараончето.
« Отговор #29 -: 10 Май, 2020, 09:04:56 »
Много добре изглежда, браво. Това сигурно е първият такъв телевизор, който се реставрира във форума.
Браво още веднъж.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |