| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Миниатюрна WiFi камера - идеи?  (Прочетена 1518 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Миниатюрна WiFi камера - идеи?
« -: 01 Юни, 2020, 13:41:05 »
Някой някъде да е виждал на пазара миниатюрна камера с Wi-Fi, която да може да се гледа на PC, да е със самостоятелно захранване и т.н.?

Идеята е следната. Пускам 3D принтера да чегърта там каквото му е зададено. Не ми се заляга постоянно да поглеждам. Искам да си гледам на монитора на компа, докато си движа други въпроси, реалното развитие на процеса, за да мога да реагирам при несъотвествие.

Нещо готово на ниска цена? Ще ми трябват няколко бройки. Трябва да са със свободен фокус от колкото е нужно за камерата (50-100 мм) до + 150 мм от началната позиция.

Ако има с автоматичен фокус, но то сигурно ще е скъпо, то ще е още по-добре.

Перископна камера, като на съвременните телефони, май ще покрие всички изисквания.

КОРЕКЦИЯ - фокусът може да е фиксиран. Смених концепцията. Пак 50-100 мм.

Ако пък някой има да предложи за покупка - направо на ЛС.
« Последна редакция: 01 Юни, 2020, 13:46:11 от Vaklin »
73 de LZ2VL

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: Миниатюрна WiFi камера - идеи?
« Отговор #1 -: 01 Юни, 2020, 14:01:51 »
За по-евтино, USB камерите са доста по-евтини.
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Миниатюрна WiFi камера - идеи?
« Отговор #2 -: 01 Юни, 2020, 14:05:27 »
Значи, казвам по-евтино, в рамките на зададените параметри. USB камера не неприложима в конкретния случай.

Умирате да се заяждате! Дайте работа да се върши, нещата да се случват, ОК?
73 de LZ2VL

Неактивен petkosamoletko

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 32
Re: Миниатюрна WiFi камера - идеи?
« Отговор #3 -: 01 Юни, 2020, 14:14:25 »
Гледал ли си Esp32 Cam около 4 долара е, има различни настройки, но за частта с фокуса не съм сигурен.

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Миниатюрна WiFi камера - идеи?
« Отговор #4 -: 01 Юни, 2020, 14:50:32 »
Нищо още не съм гледал. Предпочитам първо да попитам, а после да ползвам чуждия опит.

Ще погледна.

Мен принципно би ме интересувало някакво дългосрочно решение с цел последваща пазарна реализация. Колкото за един път, имам WiFi отоскоп, да си гледам ушите. Мога да го ползвам да гледам как върви печатът в периодите, когато не си ги гледам.

Благодаря!

-----


Погледнах. Ще взема една за проба...


-----

Купих си. Въпросът засега е закрит. Ще се върна в коментарите като пристигне и ще трябва да се пуска.
« Последна редакция: 01 Юни, 2020, 14:57:24 от Vaklin »
73 de LZ2VL

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: Миниатюрна WiFi камера - идеи?
« Отговор #5 -: 01 Юни, 2020, 15:27:35 »
Колега мога да ти пратя ценова листа за камери ,ако желаеш .

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Миниатюрна WiFi камера - идеи?
« Отговор #6 -: 01 Юни, 2020, 15:33:17 »
Не, благодаря, ще се боря с препоръчаната от колегата petkosamoletko.

На мен ми трябва евтино дългосрочно решение, което едва ли ще присъства в споеманатата "ценова листа".

Фокусът ще го преборя. Имам мексимално наситен офталмологичен кабинет, за какъвто повечето практикуващи офталмолози могат само да си мечтаят. Пари за знания не се жалят.
73 de LZ2VL

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: Миниатюрна WiFi камера - идеи?
« Отговор #7 -: 01 Юни, 2020, 17:36:52 »
https://openwrt.org/docs/guide-user/hardware/video/webcam

Или SBC + вифи + USB камера също като вариант.


П.П като отговора на твоя отговор, за да не го правим на говорилня - Избора е твой, а че нещо не знаеш как става, не значи че някой е искал да се заяжда... Определно УСБ камерите са най-евтин вариант, стига да можеш да ги подкараш с нещо да ти вършат работа. Както видя на прима виста ти изкарах няколко варианта на базата на Линукс. Ако мислиш, че с Ардуиното ще ти е по-лесно - това си е твое решение. Аз лично с Ардуино не мога да помагам -  така и не стигам все още да разцъквам ардуино, и то щото има много програмиране, а пък винаги има с какво друго да си уплътнявам времето.

Или може би все пак... https://randomnerdtutorials.com/esp32-cam-video-streaming-face-recognition-arduino-ide/



Поздрави,
lz3sf
« Последна редакция: 01 Юни, 2020, 17:58:46 от lz3sf »

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Миниатюрна WiFi камера - идеи?
« Отговор #8 -: 01 Юни, 2020, 17:45:47 »
Благодаря, но ще се спра на варианта с камерата за Arduino. Не ползвам тази платформа, но ще пробвм да я направя работоспособна за конкретната задача. Да купувам хаотично е нонсенс, да разучавам платформи - тем более.

Като въпроси се оформят:
1. Фокусът. Ще трябва да се решава след наличето на камера и да се намери начин за производство на лещи и тяхното имплементиране в светлинния поток;
2. Да може да се гледа от PC;
3. Евентуално, може би, ама далеч от задължителното, да не кажа, че е даже ненужно, да може да се гледа през Cura. Фен съм на офлайн събитията - предпочитам да печатам файл от карта, без PC да има какъвто и да е ангажимент в процеса.


Ако някой е пускал  Esp32 Cam, то ще съм благодарен за всякакви насоки. Всички други варианти са изключени, че похарчи вече едни "дваасе лева".
73 de LZ2VL

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Миниатюрна WiFi камера - идеи?
« Отговор #9 -: 01 Юни, 2020, 17:48:05 »
Леко встрани от въпросът за евтиното решение. Пробвано е и излиза като резултат, колкото да има нещо на монитора да се вижда.  Прилагам две снимки на професионално решение, как трябва да бъде, за да се вижда всичко от процеса на работа. Камерата е с отделен водач, регулиране по посоки на движение, осветяване на мястото на работа, ъгъла и тн. И как се вижда 1 ст. директно на монитора. От опита, когато има движение на главата, калпавите камери "замазват" процеса, не се вижда точно. Вижда се леко замъглено, като се спре движението, образа се прояснява. При друга китайска камера, пък накъсваше образа.

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Миниатюрна WiFi камера - идеи?
« Отговор #10 -: 01 Юни, 2020, 18:00:31 »
Блгодаря много. Ще трябва да реша въпроса "евтино", а не максимално добре.

Обективно погледнато, аз зяпам само на първото изделие, натам се ориентирам по шума от движението. Но от друга гледна точка, такъв бюджетен продукт би имал своята пазарна ниша.

На мен ми трябва по съвсем други причини. Искам да организирам "облачен" 3D печат, като принтерите ще се обслужват от лаици.

И като ми кажат, че нещо си "не ставало", то да мога да получа и обективна оценка на произтичащите събития.
73 de LZ2VL

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Re: Миниатюрна WiFi камера - идеи?
« Отговор #11 -: 01 Юни, 2020, 19:15:41 »
Ако имаш Raspberry Pi можеш да му сложиш Octoprint и стандартна USB уебкамера. Предимството на тази конфигурация е, че освен камерата можеш да управляваш самия принтер и да качваш gcode директно през мрежата.

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Миниатюрна WiFi камера - идеи?
« Отговор #12 -: 01 Юни, 2020, 20:38:06 »
Да дам пояснения, че пак фантазията взе надмощие.

1. Принтерът разбира от 3w. Толкова. Ако искаш евтин хардуер, то се примияваш с подробностите;
2. Принтерът не е свързан с нищо, като не се планира да бъде свързван. Има си резонни причини. Ще работи като самостоятелно устройство;
3. Не, нямам Arduino, Raspberi, не знам още какво нямам;
4. Опроводяване на камера, която е монтирана на печатащата глава, е нонсенс. Трябва да е самостоятелна, максимум може да й се осигури захранване, и то от главата;
5. Наблюдението трябва да е "облачно".
6. Идеята трябва да е повторяема, с достъпни компоненти, с възможност за търговска реализация...


Толкова.

Иначе, лично на мен, ми е достатъчно да легна, да фиксирам погледа в точка зад хоризонта и да чакам настъпването на "втората дата", която ще напишат на надгробната плоча. Останалото е суета.
73 de LZ2VL

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
1123 Прегледи
Последна публикация 23 Септември, 2014, 19:44:12
от Fisher
7 Отговора
3155 Прегледи
Последна публикация 19 Септември, 2014, 23:02:41
от Pichaga933
5 Отговора
1514 Прегледи
Последна публикация 24 Март, 2017, 08:56:53
от stoi
17 Отговора
3548 Прегледи
Последна публикация 28 Май, 2019, 13:42:40
от DigitAll
0 Отговора
457 Прегледи
Последна публикация 04 Май, 2023, 15:23:20
от xborox

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |