| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на Орфей  (Прочетена 7498 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Ремонт на Орфей
« Отговор #15 -: 24 Април, 2013, 20:47:08 »
Аз мисля, че не е добра идея да се пренастройват. Тези УКВ-блокове имат ниска чуствителност, дори и да се пренастроят едва ли ще е задоволително приемането. По-добре е конверторна платка.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Ремонт на Орфей
« Отговор #16 -: 24 Април, 2013, 21:50:33 »
УКВ пренастройка на Мелодия и Симфония (чувствителност 10 и 5 мкв) :
http://forum.predavatel.bg/viewtopic.php?f=7&t=9200

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3527
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на Орфей
« Отговор #17 -: 24 Април, 2013, 23:15:23 »
Да се дават навивки на късо там е много лоша идея,като резултат лош Q фактор и ниска селективност.За чувствителност да не говорим.Освен това показва непознаване на лампите.Първо лампата в УКВ блока там е ECC85 а не ECC83.Препоръчваното от автора на това писание създава много въпроси.PCC88  че е 12,5 ма/в като коефициент на усилване е вярно обаче има нещо друго което не се знае.PCC88 е частичен клонинг на известната ECC88 или по добрата E88CC който са конструирани като високочестотни усилватели.Единият триод общ катод,другия обща решетка. Докато ECC85 има една малка особенност,втората и триодна система е специално конструирана да работи като самоосцилиращ смесител.В сервизното описание на този УКВ блок има много подробно писано точно колко пикофарада трябва е капацитета анод решетка за да има коректна работа.Самата лампа е създадена за съвсем друго предназначение.Пряката замяна на тия лампи въпреки че са аналози по цокъл няма да даде нищо.Ще работи някак си ама как :) Преди време мислех да пускам тема за преработването на УКВ блоковете на българските приемници ама като видях какво се изписа за транзисторните се отказах :) Точно това не става с чук,секач и мамаму :D По добре да не ги разбиват :) Относно чувствителността за която говори Валери,това е вярно.Пределната чувствителност е доста по добра от описаната от производителя.Някъде около 5 мкв,но бързо пада като резултат от стареенето на гетинакса на платката и сравнително ниското качество на елементите.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Ремонт на Орфей
« Отговор #18 -: 25 Април, 2013, 08:43:41 »
За по-лоша идея от свързване накъсо на навивки при пренастройка не съм чувал, няма смисъл и от подмяната на ЕCC85 с друга лампа, но авторът на това описание твърди, че пренастройката е "сполучлива".На много места напрегнатостта на полето на FM предавателите е достатъчно силна за да има добър и устойчив прием и с по-малка чувствителност на приемника. При обемен монтаж и при смяна на елементите с по-качествени можем да се надяваме на добър краен резултат.  :)

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Ремонт на Орфей
« Отговор #19 -: 25 Април, 2013, 16:03:32 »
         Здравейте, няма да е лошо и някой от нашите специалисти да пробва пренастройка и да видим какви ще са резултатите.
        Аз имам няколко апарата с УКВ до 100 М херца, но нямам необходимите дадености за да ги пренастроя.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Ремонт на Орфей
« Отговор #20 -: 25 Април, 2013, 16:06:54 »
Сбърках мястото на цитата и не зная как да го коригирам - но иде реч за УКВ
та  може ли укв-то от 64-73 да се преработи на 88-108 MHz
 
И аз не съм по темата, ама нанай си знА чение, както казват във "Факултето"

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |