| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: FPV предаване/приемане...  (Прочетена 1172 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
FPV предаване/приемане...
« -: 14 Август, 2020, 15:51:39 »
Моля за малко ограмотяване. First person video е, нека така да го нарека, медийна среда, в която ти гледаш от първо лице.

От този момент нататък се явява някаква каша. Има устройства, които могат да управляват FPV, което предполага да има някакъв стандартизиран интерфейс по една или две жици, така ми изглежда.

Има предаватели и приемници на 5.8 гига, като не става ясно какъв стандарт на предаване/приемане използват.

Има Wi-Fi предаватели, които е ясно какъв стандарт използват, но пак се таргетират във FPV сегмента.

Въпроси:
1. Има ли стандарт за телевизия на 5.8. Приемници, трансмитери, качество?
2. Какъв е стандартът за упраление на FPV? Трябва ми за прозаична нужда, да освободи една магнитна ключалка, като подам команда от дистанционното на дрона. Камера няма да има.
3. Някой правил ли е нещо в тази насока, за да сподели мнение. Бях се спрял на Wi-Fi за проследяване на технологични процеси, но е малко неоправдано, а и изпълнението е безидейно с това избиране на мрежа и т.н. Ако има 5.8 USB ресивъри с много канали, то ще си е секси да си гледаш разни неща на сметалото...
73 de LZ2VL

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: FPV предаване/приемане...
« Отговор #1 -: 14 Август, 2020, 16:44:26 »
Ха ха, решил си да хвърляш бомби по някого с дрон.  :D :D :D

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: FPV предаване/приемане...
« Отговор #2 -: 14 Август, 2020, 16:54:43 »
Всъщност, въдица в реката. Дронът вози един сонар и влачи една жилка. Като ми хареса картинката на сонара, пускам кукичката. Трябва ми и идея за готов "изхвърляч".

Но идеята е използваема и за ликвидация. Въпреки че, в такъв случай, жертвата на дрон за 50-60 лева не е проблем, щом ще има и друга жертва.

П.П. В един момент ще е нужен и FPV сонар, че блутутът, който имам е с малък радиус на действие. Но това, като усвоя идеята в широк обхват, а след това ще търся конкретика.
73 de LZ2VL

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: FPV предаване/приемане...
« Отговор #3 -: 15 Август, 2020, 00:31:25 »
На един от въпросите ми начерих отговор.

https://timwappat.info/codeitmakeit/post/SYMA-X8C-X8HC-35mm-pin-out-camera-control-signal

73 de LZ2VL

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: FPV предаване/приемане...
« Отговор #4 -: 22 Август, 2020, 19:22:46 »
Имам и други отговори, както и нови въпроси.

5.8GHz FPV е аналогово NTSC или PAL предаване. Има си трансмитери, като има и до 800 миливата, което ще покрие голям столичен квартал. Това е ОК, защото в такъв тип предаване латентност няма. Имам вече една камера и един телевизор, ще видя да изкупя и другите телевизори на пазара, които са до 20 кинта за бройка.

Ама се появи въпрос. Има ли някакъв супермикрокомпютър с видеоизход, който да може да бъде програмиран (езикът за програмиране може да е произволен, те всички са еднакви), за да мога да си направя виртуален кокпит и да си ми го транслира? С други думи, набирам си информация по място там я и обработвам и си правя радиоразпръскване за мен и всички заинтересовани фенове.
73 de LZ2VL

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: FPV предаване/приемане...
« Отговор #5 -: 23 Август, 2020, 22:13:55 »
Малко консултация ще ми е нужна в две насоки.
1. Мискиране на видеосигнал с неговото синхронизиране.
2. Генериране на видеосигнал с нещо.

Казусът. Имам условно камера, която ми предава нещо си. Върху изображението ми трябва да сложа някаква информация, като да кажем, ще ползвам най-евтиното ардуино. То удържа на B/W има и някаква библиотека даже. На мен цвят за pressure altitude и radio altitude не ми е нужен, но без двете височини ми е абсурдно да карам какъвто и да е летателен апарат само по FPV. Предполага се управление извън зоната на пряка видимост, но GPS навигация не се предполага.

Някой нещо някъде да е виждал готово, да е правил, да е обмислял?

И готово нещо за мерене на разстояние с ултразвук до 2-3 метра, пак в рамките на същия процесор за видеото.
« Последна редакция: 23 Август, 2020, 22:22:46 от Vaklin »
73 de LZ2VL

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: FPV предаване/приемане...
« Отговор #6 -: 24 Август, 2020, 09:26:27 »
Здравей, още от началото като пусна темата ми стана интересно в каква насока си се ориентирал. Понеже съм минал по този път за сонарите, но от по лесната му страна. Първо защо искаш да е дрон. Този дрон да ти спуска кукичката, като сонара види нещо във водата. Ти си тръгнал по сложния път. Едно, че като влачиш сонар във въздуха и го спускаш на водата, няма да ти отчете правилно. Сонара иска да е в покой. Спокойно да лежи на водата. Сега, има и по сложни сонари, които засичат и в движение, но там работата става дебела като пари. Има сега да продават готови дронове, оборудвани със сонари, дрона зависва над водата, но там става комуникацията по друг протокол. Потърси готовите решения, как са го направили. Аз съм го правил с лодка. Лодкaта ти дърпа кордата. В долната част на лодката е монтиран сонара, спирам лодката, сонара си работи. При теб на брега е мониторчето. На лодката има механизъм, който пуска кукичката с оловото. Но тук разделяме управлението. Едното управление е само за лодката, с него командваш лодката да завива, да спуска кукичката и да хвърля захранката. За захранката има отделен изхвърлящ механизъм. С другото управление, управляваш сонара. От него можеш да го настоиш напр. 5 мин. работа. 10 мин почивка. Или на теб както ти е удобно. До като се движи лодката го изключваш. Целта е да се пести батерията на сонара, понеже е вътре в него. Масово продаваните сонари за да виждаш от брега са за около  100-120м. Над 100 метра до 300, са на висока цена. Има готови лодки със монтиран сонар на нея и всичко необходимо. Но аз го правих по трудния начин, понеже човека за когото беше всичко това искаше сонар с по голям радиус на действие. А на лодките фабрично са монтирани с малък радиус, или както му казваме ъгъл на лъча. И на готова лодка изрязвах и монтирах сонара.

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: FPV предаване/приемане...
« Отговор #7 -: 24 Август, 2020, 11:13:11 »
Като комбинация за дрон погледни тук;
https://kopterinfo.ru/obzory-kvadrokopterov/kvadrokopter-speedwolf-vajra-80.html
Аз поставих ето от този модел сонар, на лодката.
http://www.ideaflyuav.com/other-drone-accessories/53287321.html
Иначе този е добър, но пък цената.......
http://www.ideaflyuav.com/other-drone-accessories/53795984.html

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: FPV предаване/приемане...
« Отговор #8 -: 24 Август, 2020, 18:22:50 »
Пред малко "донорът" за проекта отлетя. Което е по-скоро за добро. Ще си взема сериозна развойна среда, без да убия няколко месеца в борба със сурогати.

Защо дрон, а не лодка? Дронът може и едно и друго, както и трето и пето да прави. На мен не ми е за едната кукичка. Живея в дунавски град, риба продават ежедневно жива пред входа на блока. Със сигурност ще ми стъпи поне 10 пъти по-евтино от лично уловената. Търся някаква несоциална занимавка, за да съм в крак с новите реалности. Летенето с дрон е напълно асоциално...
73 de LZ2VL

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |