| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ROM карта за правец 8  (Прочетена 20727 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #165 -: 08 Септември, 2022, 18:35:23 »
В архива има схема,на платката са номерирани. Гледах по схемата.


73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #166 -: 08 Септември, 2022, 18:40:26 »
Първо пробвай най-лесния начин:

1. Форматирай SD картата на FAT32 от Windows.
2. Свали Total Replay v5.0-alpha.4.hdv, преименувай го на BLKDEV01.PO и го копирай в рута на SD картата.


Total.Replay можеш да свалиш от тук: https://archive.org/details/TotalReplay
Благодаря за съвета.
Полвах само FAT както е дадено,FAT32 е различно нещо за работа с процесора,протокола е друг. Ти сега пишеш за SD картата в слот2. За слот1 си е образ, за самото форматиране се грижи самия образ на софтуера и картата на която е бил.
73!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1297
  • Населено място: София
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #167 -: 08 Септември, 2022, 18:43:17 »
вие от къде гледахте стойностите на резисторите ?
че аз май съм гледал от списъка за версия 1 , а версия 1.1 имала други стойности ...
той така ги е разбъркал тези резистори , ако не сте гледали от схемата ... обърнете внимание на това !

сега ще седна да гледам по схемата и да ги меря един по един


Аз отворих Apple2Card.kicad_sch във KiCad 6 и от Tools менюто избрах Generate BOM. След това избрах опцията да ги групира по стойност и ми направи CSV файла който прикачвам.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1297
  • Населено място: София
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #168 -: 08 Септември, 2022, 18:54:38 »
Благодаря за съвета.
Полвах само FAT както е дадено,FAT32 е различно нещо за работа с процесора,протокола е друг. Ти сега пишеш за SD картата в слот2. За слот1 си е образ, за самото форматиране се грижи самия образ на софтуера и картата на която е бил.

Да, FAT, не FAT32 - моя грешка. Аз не разбрах обаче не може ли да се сложи само една SD карта форматирана на FAT в слот 1 със BLKDEV01.PO в рута и да си работи само от нея, а слот 2 да е празен?
« Последна редакция: 08 Септември, 2022, 19:11:40 от CVT »

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #169 -: 08 Септември, 2022, 21:33:46 »
Нямам идея,още не съм я подкарал. Автора показва всички заети слотове с тези карти с общ обявен от него обем 160 мегабайта. Може и грешно да съм прочел.Дали пък  от 1 карта може да се изкарат само 32 мегабайта :).

160MB... The hard way.. :)
Why did you leave the one card in?  You could have had 192 MB :)
I only had 5 cards...

159993-0
73!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1297
  • Населено място: София
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #170 -: 08 Септември, 2022, 21:48:30 »
Тези хора в AppleFritter нямат акъл! Вместо някой да сложи едно клипче да се види колко бързо се ботва и за колко време зарежда някоя игра, те дай да видим колко карти можем да натъпчем в Епъла!   :---

Иначе не мога да помогна. Заинатих се на нашите търговци че искат да ми продават за 2 лева нещо което китайците ми продават за 15 стотинки и сега ще чакам!  ???
« Последна редакция: 08 Септември, 2022, 22:04:49 от CVT »

Неактивен rumburak

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: София
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #171 -: 16 Септември, 2022, 18:35:03 »
Благодарение на колегата CVT и аз се сдобих с Apple2Card. миналата седмица седнах една верчер (след 23:30 защото тогава мога да свърша нещо) и я наситих:

Вчера вечерта почнах да я оживявам. С Атмела нямам много опит, но успях да го програмирам. Спрограматор прочетох ATMEGA328P от едно Arduino UNO и го записах на ноата ATMEGA. От там видях фюзовете (extended_fuses=0xFD, high_fuses=0xDE, low_fuses=0xFF).
Първия път го програмирах пре Arduino платката.
След товя видях че Arduino IDE-to има Export Compiled Binary и генерира HEX файл с бутлоадера вътре (Apple2Arduino.ino.with_bootloader.standard.hex).
СД картата е 16G като под линукс и направих дял 512M за да я форматирам с FAT16 и в картата записах Total Replay v5.0-alpha.4.hdv като BLKDEV01.PO.
И така успях да го подкарам:




Много благодаря на колегата CVT за платката.  :hi:

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1297
  • Населено място: София
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #172 -: 16 Септември, 2022, 19:00:06 »
Браво колега! Последен получи платката и първи я пусна успешно!  :bravo:

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 552
  • Населено място: град Добрич
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #173 -: 16 Септември, 2022, 20:35:29 »
Ако не е тайна как си направил този 8А - цветен?

Неактивен rumburak

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: София
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #174 -: 16 Септември, 2022, 21:06:36 »
Добавих липсващите елементи за генериране на NTSC цвят, но заслугата е на монитора защотото не му пречи че цветовата информация е по NTSC системата, а развивката е по PAL.
 :D :D :D иначе трябва да си намеря IOU чипа от NTSC Apple IIe и ще работи на всеки монитор/телевизор, който поддържа NTSC.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1297
  • Населено място: София
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #175 -: 17 Септември, 2022, 18:12:11 »
Относно програмирането на Атмегата: най-лесния начин е да се използва Ардуино платка с Атмега 328P чип на цокъл, да се програмира през Arduino IDE и след това чипа да се премести на картата. Разбира се това оставя Ардуино платката без чип.

Другия начин е да се използва самата Dan ][ Controller карта за да се запише бутлодер на нов Атмега чип - аз използвах този начин. Свързах ICSP конектора на Ардуиното за ICSP конектора на картата 1:1, с изключение на пин 5, който свързах към пин 10 на Ардуиното. Трябваше също да затворя JP1 и JP5, така че Атмега чипа на картата да може да се захрани през ICSP конектора. Също и двата микроSD слота трябва да са празни. След това от Arduino IDE записах ArduinoISP скеча на Ардуиното и записах бутлодера на новия Атмега чип oт Tools -> Burn Bootloader. След това новия чип може да се премести на Ардуино платката и да се програмира през нея.

Относно форматирането на SD картата на FAT, което си е FAT16: Може да се направи и от Windows, обаче ако SD картата е по-голяма от 4 GB, Windows не дава опция да се форматира на FAT. Аз имам само 8 GB SD карти, затова използвах Run -> DISKPART да изтрия партишъна и да създам нов 4 GB партишън. В Github aвтора е дал пример със 512 MB партишън, но картата работи със 4 GB партишъни. DISKPART командите могат да бъдат видени в последната снимка.
« Последна редакция: 17 Септември, 2022, 18:27:08 от CVT »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1297
  • Населено място: София
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #176 -: 18 Септември, 2022, 12:29:55 »
Забравих да допълня че както Ардуино платката по-горе е свързана и конфигурирана като програматор, може направо да се зареди и запише Apple2Arduino скеча на Атмега чипа който е на картата. Ако се направи по този начин, няма бутлодер и програмата тръгва веднага, вместо типичното закъснение от около 2 секунди когато има бутлодер.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #177 -: 18 Септември, 2022, 14:38:00 »
Имам успех с подкарването.
SD картата 4GB в 1 слот под Fat16 и качен Тотал Реплей.
82С55АС заменена с 8255АС-2 която проработи нормално за разлика със също работеща 82С55АС.
Вместо 74HST серия работят 74LS.
27С128 заменена с 27С64.
Монтирани само jp5 и jp2

Игрите които пробвах работят стабилно.

160404-0160406-1
73!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1297
  • Населено място: София
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #178 -: 18 Септември, 2022, 15:27:03 »
Браво!  :drinks:

И аз я подкарах преди малко, но все още има проблеми. Ботва се и зарежда Total Replay, но игрите забиват след като избера някоя.
« Последна редакция: 18 Септември, 2022, 15:45:06 от CVT »

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ROM карта за правец 8
« Отговор #179 -: 18 Септември, 2022, 16:27:57 »
 :drinks:

Все имах грешки при стартиране,даваше ерор на редове 902,903,904 и др..Смених първо двете 74LS, видях че първоначално изписва ТоталРеплей преди картинката и след това или грешки или нищо.Сложих джъмпера j5 да се вдигне напряжението на процесора. След като смених 82С55 с 8255 започна да зарежда картинката и подкарва игрите безпроблемно.
Принципно при 16 мегахерца на мегата и трябват 5 волта захранване! При 4,4 v през диода не се знае как ще работи.

73!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |