| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Електрон Ц-280-Д - хоризонтална линия(проблем с кадрова?)  (Прочетена 2662 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Нека не замеряме автора на темата с яйца и развалени домати.
Разбутал е тримерите във видеоусилвателите за баланс на цветовете, че какво от това??? То с този кинескоп, който е издъхнал отдавна, каква полза има от пазене на фабричните настройки? И сега му е момента да попита как се прави баланс и да му обясним, просто с този кинескоп нищо няма да се получи...

Понеже стана дума за Електрон 380ДБ, нека ако някой е запознат от първо лице, да каже истината. Аз по времето когато е работил заводът съм бил ученик и в казармата, когато бях студент станаха промените и заводът е затворил врати, а когато работих в сервиз и реално ремонтирах тези телевизори, все още се срещаха такива с недоизтощени кинескопи...
Това, което предполагам е, че в магазинната мрежа са продавани само телевизори 380ДБ и по-рядко 280ДБ. Те са си съветски телевизори, а в завода в Търново само са доработвани - оригиналният цветен декодер за Секам с двете малки схеми е заменян с автоматичен декодер с ТДА4555 и е добавян конвертор за втората междинна на звука, и е добавяна опцията за включване на режим VCR при избор на осмия бутон за запомнените програми. Сега, дали телевизорите са пристигали в завода готови или са били сглобявани и оживявани там, не мога да предположа. Но много такива телевизори са ми минали през ръцете и не помня да съм срещал такъв с платки от стъклотекстолит и с български електролитни кондензатори. От текстолит бяха само платките на нашия декодер и конвертора. Кондензаторите бяха най-различни, имаше и такива с черен шлаух и печат като при нашенските, но не бяха от нашите, а тук-там по платките се срещаха и български от Казанлък, но заедно с руските. На някои платки имаше и резистори с цветен код, нямам представа откъде и от коя република...
Телевизорите без 'Б' накрая, като този от темата, по-скоро са внасяни самостоятелно от хора, работили в СССР, примерно в Коми.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Руските кинескопи бяха лоши . Точно тогава имаше ембарго от запада , и катодите си ги правеха руснаците , с квото могат .,По едно време се появиха  380 дб , сьс заоадни кинескопи , и бяха с 100 лева , нагоре .,Представитела на КТРА - Тьрновоо , който беше за телевизорите  гаранционни , твьрдеше че са сглобявани у нас , като всичко е доставяно от СССР  , с изключение на декодера , звуковата приставка и западните кинескопи .,

Неактивен kristov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: Polski Trymbesh
Електрон Ц380Д струваше 1050лв. това бе първият телевизор който си купих за олимпиадата 1988г.  Беше само  Секам така се продаваха в търговската мрежа. В последствие бе преработен да може да се гледа и видео с Пал.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Е да,във Велико Търново ги побългаряваха и в различните години го правеха по различен начин.Телевизорите идваха работещи и във фабрични опаковки но само на СЕКАМ и звук 6.5 мхц.Съответно и хоризонталното беше на 625 реда.Това което помня като хронология и по памет беше така.По хоризонталното корекцията 625 и 525 реда я правеха като слагаха едно транзисторче което се управляваше от тестатурата и само на 8 канал даваше 11 краче на К174ХА11 краче на късо на маса.Обаче това се оказа излишно и така правиха много малко телевизори.После директно го даваха на маса и генератора вътре се оказа с голям захват да държи стабилно и 625 и 525 реда.По видеото,първите идваха с МЦ1 и МЦ3 които имаха субмодул декодер на СЕКАМ.Там вадеха субмодула и слагаха на много системния декодер с TDA4555 или  TDA4556.Варненския Райчо им беше конструктор тогава на тия декодери и си работеха стабилно,но тук се налагаше да се дава на късо R52 1К на платката на вертикалното защото импулса не достигаше да "запали" TDA4555.После започнаха да идват с МЦ31 с TDA3520 СЕКАМ декодер и матрица TDA3501 съответно с руските им аналози.Там имаше празен цокъл където нашите слагаха платка PAL декодер Търновско производство на стъклотекстолит и с TDA3510 или неин аналог,това наричаха СМЦ31 но си беше българско производство.После идваха с МЦ41 на КР1021ХА4 и там добавяха пак само СМЦ31.Понякога идваха и с МЦ46 на TDA3530 и  TDA3505.Те си идваха директно със субмодулите на ПАЛ и СЕКАМ.За надписите на капачето,добавяха на ситопечат Б и Велико Търново.По въпроса за кинескопите,тръбата наистина беше много калпава и след година две сдаваше първо зеления прожектор,после и останалите.Сега обаче това не е проблем,схемата е такава че почти всеки 51 или 61 см сериен цветен кинескоп и не тип Тринитрон става заедно с отклонителните си бобини.На фирмата Тошиба само се вадеше пластмасовата втулка на цокъла и се вкарваше тази от стария кинескоп и си беше наред всичко.Пък сега масово се изхвърлят стари CRT телевизори така че кинескопи за тях има,ако търсиш ще намериш читав.
NHB ако съм задоволил любопитството ви както мога ще е добре :drinks:

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Да, благодаря! Долу-горе се потвърдиха предположенията ми.
Най - интересни бяха модулите за цветност с ХА4 и ХА3. Телевизионните техници никак не можеха да се справят с тях и ги заменяха с по-старите варианти.
Да знаеш, че няма такова нещо като 525 реда. Режимът VCR пак си е на 625 и честотата пак е 15.625, просто времеконстантата на филтъра на напрежението, което управлява честотата на хоризонталния генератор в TDA2593 се намалява многократно за да може генераторът да следва по-резките промени в честотата на синхроимпулсите поради нестабилността на възпроизведения от касета видеосигнал.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Е това е академично казано,но е правилно.Аз исках така да се кажа по обикновено да го обясня зашото тук много хора не са професионални техници.Модулите с TDA2593 се появиха малко по късно и с тях не подгъваше изображението от долу ако не сложиш мостче,К174ХА11 която е почти аналог не беше лоша схема,понякога дефектираха но много рядко.Друга манджа бяха К174АФ5 които редовно дефектираха в по старите модули МЦ.
Колегата пуснал темата бих посъветвал пак да боцне един мултицет първо на импулсното,и от там по кадровата развивка.

Неактивен ragis

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 36
  • Населено място: София
Благодаря на всички за коментарите/отговорите !
@lz2xl - не се учудвай че пиша глупости, пак повтарям че съм тотален аматьор и каквото съм прочел от термини и т.н. се опитвам да го обясня в полу-разбираем за всички вас език.Моля да ме извиниш за невежеството ми.
След като всичката информация за този вид телевизори 3УСЦТ е на руски малко ми е трудно да я смеля и преведа термините(скаран съм много с него, гугъл транслейта ми помага).Опитах се сам отново да се справя с проблема без ислишно да губя времето на който и да е от вас - но уви така нещата няма да се получат...
Чудите се как съм сложил платка от ВТ 85 ? - грешката е моя, телевизора е Велико Търново Електрон 51(преди години го бях купил за 10лв и му взех платките, защото беше в окаяно състояние - кинескопа му беше адски зле и при пускане едната му платка буквално се запали и започна да пуши и да хвърчат искри).
Прикачвам снимки да ви покажа че модулите за кадровата са идентични.
@NHB измерих напреженията на транзисторите към маса - на единият транзистор напреженията на Е,Б,К са 28V, на дугият има само на К - 28V
Прикачвам снимки за по-ясна представа.
Благодаря отново на всички за съдействието !

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
То за сърдене няма за какво,никой не се е родил научен.3УСЦТ - унифицированные стационарные полупроводниково-интегральные телевизоры цветного изображения.Нищо сложно в названието.Така по фотография е малко сложно какво къде си мерил,трябва по схема.Тук има подробно описано за почти всички модификации http://km1001.narod.ru/Lapey_web/Lapey.htm
Първо гледаш по схемата и мериш напреженията които я захранват и по контролните точни по нея,задължително проверяваш всички електролитни кондензатори и после тримерите дали контактуват плъзгачите има,после мериш всички транзистори и диоди там.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Ясно е, че имаш две платки МК1 за Е380. Щом едната работи, използвай нея. Но задължително замени електролитния кондензатор С18. Още, окъси R52, ако още не е направено, защото иначе нивото на вертикалната съставна на импулса Санкасъл е недостатъчно и декодерът с TDA4556 няма да опознае цветен сигнал и 'няма да запали'.
Другата платка може да ремонтираш за спорта... Ако наистина напреженията са каквито си ги написал и няма никаква разлика между емитер-база и на двата транзистора, бих проверил дали VT8 не е напълно окъсил, а VT9 не е прекъснал. Ако все пак се окажат изправни, премери напреженията на краката на VT4, 6 и 7 и ги дай.
Като говорим за електролитните кондензатори, другият, който трябва да замениш задължително, защото това е свързано със сигурността на захранването, е С14, който е свързан на базата на крайния транзистор в захранването (ако е МП 3-3)

Неактивен Методи Кръстанов

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 1
За мен,това изделие не си заслужава да се занимаваш с ремонта му......
И още нещо,тогавашните 1050 лв не са като сегашните.Тогава с тия пари можеше да купиш над 300кг сирене и безброй кебапчета.....
Не мога да си обясня защо тогава истинските неща бяха толкова евтини/хляб,месо ,салами и сирене/ а тия допотопни модели на телевизори и леки коли от каменната ера бяха толкова скъпи/един Москвич -5800лв/

    Не съм съгласен. Тези "изделия" имам сигурно 10 от тях. Само един беше с прецакан кинескоп. И реално не се изтощават, ами корозират самите пушки. Чувал съм и доста случай за възстановени кинескопи с подаване на краткотрайно високо напрежение. Лично аз нямам такова устройство и моя електрон просто увеличих отоплителното напрежение с две намотки около ТХО. Гледах го поне година без проблем и го оставих на тавана работещ. Специално електрон 380 съм го признал за най дуракоустойчивия телевизор. Реално от десет телевизора и десетте си работеха, като проблем им отчитам транзисторите на видеоусилвателите. Предполагам че и за зеления цвят това е причината. Относно кинескопа - едва ли ще го гледаш ежедневно, така, че просто увеличи отоплителното напрежение - аз откачам единия проводник на отоплението и го удължавам с няколко навивки около ТХО. Относно развивките - щом не си специалист най добре си намери цели платки от други телевизори и пробвай с тях - поне такива за електрон има още много. Даже доскоро се продаваше чисто нов електрон 280 в продавалника за малко пари.

А на колегата chav_chav искам да кажа, че тогава не е имало такава техника за производство която я има сега. За това и колите и електрониката са били по скъпи. Едно е автоматизирана линия с компютри да прави  елементите и да сглобява, друго е да се правят и сглобяват на ръка. И колко да са скъпи след като всеки българин е имал нов телевизор и нова кола ? Явно са можели да си го позволят, като не мисля и да са теглили кредити за това. А относно леките автомобили москвич - това е ежедневната ми кола и в момента. Вече на 41г. и се кара всеки ден без да е влизал в сервиз никога. Пък нека е от каменната ера :)

п.с качеството на продукция на ССРР започва да пада при перестройката, така че да се говори общо за руските елементи и техника не е обективно. До началото на 80 те години техниката им е на доста високо ниво смея да твърдя. Дори рядко съм виждал изсъхнал руски кондензатор преди 1980г. Вече към края действително качеството пада стремглаво, но за това трябва да благодарим на господа политиците, дето разпродадоха СССР за някое и друго доларче в повече.
Така че лично аз много уважавам телевизорите Електрон и техните производни. Баба и дядо гледаха Фотон 380 над 20 години и не помня някога да е носен на сервиз. Още го пазя и до последно си работеше доста добре. От съветските телевизори имам негативи единствено към рубин 202/208. Все правят проблеми с тия тиристори и тая пуста защита. Инак ламповия рубин 714 и производните му също доста добре се представяха поне при мен :) В момента ако не беше жена ми, щях да си гледам или лампов 714 или Електрон 380 и с кеф щях да си го сложа в хола. Ама пустата му жена ако го направя ще ме изхвърли да спя в москвича :)







Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Е, поне  ще има къде да спиш...

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |