| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Бързат ли ви електронните часовници?  (Прочетена 3494 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #30 -: 30 Май, 2023, 17:50:59 »
По моите наблюдения, когато остане часовникът да работи само на тази батерия, той продължава да върви, вероятно чрез някакъв вграден генератор в чина, но този генератор не е никак стабилизиран, и при по-дълго отсъствие на мрежово захранване часовникът вече е доста далеч от истината, и обикновено е доста напред. При мен подобен часовник за няколко часа липса на ток бе избързал с близо половин час.
Точно така е, за часовниците с мрежова синхронизация. Изглежда на даден етап е било по-евтино така, отколкото с кварцов генератор. Ето една схема на такова нещо:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #31 -: 30 Май, 2023, 17:59:59 »
И аз да се включа. Към началото на календарната 2023-та пуснах и аз един часовник с изцяло мрежова синхронизация, без друг тактов генератор. Държах го да работи повече от месец, и нито за един момент не е избягал с повече от 25 секунди. Каква е причината - ние сме в синхрон с европейската енергийна система, и честотата у нас е същата както в цяла Европа. А там знаят, че има часовници работещи на мрежова честота и имат следния алгоритъм - следи се отклонението на часовник свързан към мрежата, и ако неговото отклонение превиши 20 секунди, се въвежда умишлено отклонение на мрежовата честота с големина 10 милихерца в посока която да компенсира грешката. Ето материал по темата:
https://www.swissgrid.ch/en/home/operation/regulation/frequency.html
Пише и отклонението на часовника спрямо точното време, и то съвпадаше с отклоненията на моя часовник.
Може да има друг проблем в часовника от темата - ако от стареене вече не се формира правилно сигнала от мрежата, може да прихваща смущения, които да му "приличат" на мрежов сигнал, и така да се получава грешката.
Поздрави!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #32 -: 30 Май, 2023, 19:04:15 »
Подобни вариации в честотата като тези в графиката от линка хващам и от нас с брояча на осцилоскопа:

Неактивен mirkata

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Хасково
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #33 -: 30 Май, 2023, 19:38:22 »
Много сериозни и обосновани мнения. Не смятам, че някой спами в темата, просто всеки има собствено мнение  базирайки се на собствения си опит и знания и го изказва, опитвайки се да разберем какъв е проблема.
Как беше лафа: в спора се ражда истината.
Да, вече почти съм убеден, че е на кварцова стабилирана тактова честота. За да се убедим всички, ще го отворя и снимам. И без това бутоните са сверяване са за почистване. Много рядко спират тока в квартала, но днес когато ме нямаше е спрял и с мъка го сверих. Да, има капаче и навремето тока прекъсваше по често и 2-3 пъти му слагах батерия тип Крона 9 волта, но за 2-3  часа в изяждеше и се отказах да слагам батерия. Това го казвам, и може някой да се насочи, че сега се захранва само от мрежата.
Искам да напомня, че имам два такива еднакви радиочасовника Елта. Намират се в различни стаи, разумеется... Обаче и двата се държат напълно еднакво, и двата бързаха с еднаква скорост през зимата.
Припомням още, че бързането беше през зимата, а сега не бързат изобщо.
Спомням си навремето, че единия от тзх изоставаше с 10 минути на денонощие. Снених му брояча и оттогава няма проблем. Преди време се занимавах с ремонт на подобна техника, внесена от Австрия. Имам някакви познания по подобна техника.
Въпреки всички мнения, аз все още проблема с избързването на двата часовника има връзка с повишената консумация на ел енергия. Не че това ми е голям проблем, но го показах, за да го обсъдим заедно.
Какво ще се окаже, ами все има някакво решение. Затова и всички се опитваме да го намерим.
Който може, го може.

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #34 -: 30 Май, 2023, 20:39:28 »

Какво ще се окаже, ами все има някакво решение. Затова и всички се опитваме да го намерим.


Иииииии..., Намери ли се решение? Аз не видях такова. След 3 страници безплодно оракулстване, се оказва, че имаш опит с тази техника и вмвсто за 10 минути да разглобиш, да кажеш има ли кварц, няма ли и тогава да се търси проблема, ако има такъв, то сме писали ала-бала!  :D :D :D

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 413
  • Населено място: България
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #35 -: 31 Май, 2023, 03:35:41 »
Корпуса е същия предполагам и схемата:  https://radio-hobby.org/modules/newbb/viewtopic.php?viewmode=compact&order=ASC&topic_id=1888&forum=2   ''Vitek VT-3512''

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 413
  • Населено място: България
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #36 -: 31 Май, 2023, 04:18:27 »
 Коментират че е със пиезо резонатор което не е много добре. Вижда се също че захранването на чипа делител не е стабилизирано и филтрирано.
Няма начин да не се влияе от захранващото напрежение(капацитетите в чипа). Можеш да сложиш ценеров диод и резистор.Или 78х. Според наличното там напрежение. + 220uF кондензатор.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #37 -: 31 Май, 2023, 04:38:36 »
Мдааa - 51,2 kHz кварц, 20 ppm.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 219
  • Населено място: София
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #38 -: 31 Май, 2023, 10:45:00 »
По въпроса за печалбата: При понижаване на честотата загубите намаляват както в генераторите, така и преносната мрежа. Това им е "чиста" печалба. Освен нея има и спекулативна - продават 50Hz, а ти "пробутват" по-малко поради разликите в кантара (в рамките на метрологичната грешка).

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #39 -: 31 Май, 2023, 11:14:35 »
Да, но базирайки се на написаното по-горе от колегата origo в Отговор №31, това няма как да стане, защото забавянето на честотата е балансирано с избързване. Този будилник обаче не се синхронизира с честотата на мрежата, така че тази дискусия е вече извън темата.

Та да се върнем на въпроса: защо часовниците на колегата избързват през зимата?

Моята хипотеза е че е поради по-честото спиране на тока за кратки периоди. Не знам каква е ситуацията в Хасково, но при мен в София тази зима имаше един период при който спираше поне веднъж на седмица за около 15 - 30 минути. На всяко спиране микровълновата в кухнята изписва 88:88 и затова знам че е ставало, даже и когато не съм у нас. Когато това стане, LM8560 чипа минава на батерия и на вътрешен генератор (както е описано в дейташийта по-долу), който е много по-неточен.

Разбира се това е ако часовниците са с изрядна 9V батерия. Ако обаче батерията е изтощена или не е сложена и се нулират когато спре тока, най-вероятно избързването се дължи на някаква температурна разлика през зимата.
« Последна редакция: 31 Май, 2023, 11:30:25 от CVT »

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #40 -: 31 Май, 2023, 11:17:15 »
По въпроса за печалбата: ...продават 50Hz, а ти "пробутват" по-малко поради разликите в кантара (в рамките на метрологичната грешка).

Това не ми стана ясно. Как се променя мощността и съответно енергията във функция от честотата? Във формулата, по която мери  електромерът, участва ли честотата? Колко топлинна енергия ще отдели фурна, захранена с 49,75 херца, сравненоа с такава, захранена с 50 херца, при равни други условия?

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #41 -: 31 Май, 2023, 11:46:32 »
Както виждаме информацията за синхронизиране постъпва чрез диода на 12 крак на 4060 ресета. Според мен чрез управление на ресета се постига въпросната стабилизация на честотата чрез мрежовата. Чипа може да се синхронизира и със 50Хц и със 60Хц както пише в даташита му. Сега дали 4060 е причината или липсата на стабилизирано захранване...? Не знам. Крачето за синхронизация е вързано към 4060 значи там трябва да е причината.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 219
  • Населено място: София
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #42 -: 31 Май, 2023, 12:03:07 »
Това не ми стана ясно. Как се променя мощността и съответно енергията във функция от честотата? Във формулата, по която мери  електромерът, участва ли честотата? Колко топлинна енергия ще отдели фурна, захранена с 49,75 херца, сравненоа с такава, захранена с 50 херца, при равни други условия?
При нагревателите е по-трудно установимо (те могат да работят и с нулева честота), но достатъчно е да се види табелка на електромотор за 50/60Hz - при по-ниската честота падат оборотите и оттам мощността. Освен това онази знаменита формула Е = h.n (n да се чете ни).

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #43 -: 31 Май, 2023, 12:11:49 »
... при по-ниската честота падат оборотите и оттам мощността. Освен това онази знаменита формула Е = h.n (n да се чете ни).

След като падат оборотите и от там мощността, следва че електромерът отмерва по-малко енергия. Той мери мощност за време. Въпросът е, как в електронните електромери смятат мощността.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 219
  • Населено място: София
Re: Бързат ли ви електронните часовници?
« Отговор #44 -: 31 Май, 2023, 12:47:20 »
След като падат оборотите и от там мощността, следва че електромерът отмерва по-малко енергия. Той мери мощност за време. Въпросът е, как в електронните електромери смятат мощността.
При електромерите е просто - мрежовата честота директно участва в произведението Е = u*i*t. Интресното е, че като се умножават моментните стойности на тока и напрежението косинус фи не е необходим.
Много се отклонихме от темата, ще ни бият...

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |