| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: IC - тип и от къде може да се купи бързо  (Прочетена 2682 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: IC - тип и от къде може да се купи бързо
« Отговор #15 -: 02 Септември, 2023, 09:06:49 »
...скарата на комшията - някаква скъпа била...
...
Тук е изпушило и едно съпротивление. Ще му търся стойността по снимки в нета.
...

По-добре дай марката и точния модел на уреда за да може някой да ти помогне със сервизно/схема.

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: IC - тип и от къде може да се купи бързо
« Отговор #16 -: 02 Септември, 2023, 11:59:13 »
Ще го питам утре, щото работи днес - на дежурства е. Ама била на щерка му в Банкя и т.н.
Ама утре ще знаем.
Аз практически нямам никакъв опит и оборудване за smd монтаж.
« Последна редакция: 02 Септември, 2023, 12:04:29 от navi »
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: IC - тип и от къде може да се купи бързо
« Отговор #17 -: 02 Септември, 2023, 22:29:09 »
И без схема може да се каже, че в случая Viper16 е свързан като степ даун. При такова свързване, когато крайният му транзистор изгори, се подават директно 300В към изхода. Изходът му е предполагам настроен за 24В, защото виждам реле с такава намотка. След това има и стабилизатор от типа 7805, но при подаване на 300В се предполага, че всички чипове там са умрели. Съветът ми е: преди да поръчваш схема и да правиш захранването, провери за късо съединение шината на захранването и ако ти се стои нормално, захрани платката с външно захранване, за да видиш дали дава признаци на живот.  Напрежението на изхода на вайпъра може да се определи по стойностите на резисторите за обратната връзка

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: IC - тип и от къде може да се купи бързо
« Отговор #18 -: 03 Септември, 2023, 08:29:59 »
Благодаря много, колеги от форума.

Приех да сменя едно изгоряло съпротивление, видях че Viper е изгоряла и бих могъл да я подменя. Но от тук нататък всичко ми е на латински. Просто не е моята област, но и не мога да захвърля работата.
Изпращам още снимки за специалистите и продължавам да моля за детайлни инструкции. Къде да подам напрежение, какво напрежение да подам и къде да меря за да тествам. Какъв трябва да е резултата от теста. Моля за извинение, ако въпросите ми са прекалено наивни.170548-0170550-1170552-2170554-3170556-4170558-5170560-6
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: IC - тип и от къде може да се купи бързо
« Отговор #19 -: 03 Септември, 2023, 08:52:09 »
Дай снимка в която се вижда маркировката на U3.

Аз бих те посъветвал да изчакаш докато знаеш марката и модела на уреда за да се види дали не може да се намери схемата преди да се подава напрежение и то само ако разполагаш с лабораторно захранване което може да ограничава тока.

Ако толкова ти се прави нещо преди това, можеш да отпоиш изгорялата Пепелянка16.
« Последна редакция: 03 Септември, 2023, 09:13:57 от CVT »

Активен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: IC - тип и от къде може да се купи бързо
« Отговор #20 -: 03 Септември, 2023, 12:31:44 »
Иване,  ето как стоят нещата за оптогрила. Първо за схемата. Схемата я има в оторизираните сервизни центрове на Тефал в чужбина. Китайците по договор я предоставят. За да ти даде някой схемата, за външни сервизи напр или клиенти, които искат да я имат се плаща за схемата. Напр цената е 50 лв. За оторизирани сервизи в чужбина. Тука в България е мъка, защото не им се плаща за схеми. Като ги питаш за схеми макар, че искаш да си платиш, вдигат рамене. Колкото по нова е техниката, в година производство, толкова е по скъпа документацията. Платката е произведена от Китайците. То почти целия грил е произведен в Китай. Само бранда Тефал, и др. са уж престижна марка, ама едвам си изкарват гаранцията от 2 год. Но това е друга тема, като масово се произвежда в Китай. И затова има напр. версии за Европа, за Aнглия. Входната част по платката за Англия е оразмерена за входно мрежово напрежение 250v. Отнася се и за Viper. За Европа, Германия в това число България е за 230v.
Караме по ред. Процесора ти е PIC16F1939-1/PT. Префикса (F) oзначава, че е за захранване 5v. Ако беше (L) щеше да е за 3,3v. Сега какво можеш ти да направиш. Понеже казваш, че не си сигурен в SMD запояването. Изрязваш с остри секачки изводите на чипа Viper. Като се стремиш да режеш към корпуса на чипа. Да не засягаш платката, пистите. Като изрежеш чипа, той ще падне. Остават запоени само изводите на платката. Вземаш поялник, с тънка човка. И бавно и внимателно разпояваш едно по едно стърчащите изводи, като ги придържаш с малка пинсета. Този начин е най сигурен за теб. Иначе ако почнеш да загряваш целия чип, можеш да направиш нещата непоправими, със скъсани писти. Тази платка е многослойна, трябва много прецизно боравене като се разпоява, запоява. След като си разпоил чипа, измиваш мястото с изопропанолов разтвор. В най лошия случай с кореселин. Но не и със обикновен спирт. Оглеждаш всичко с лупа, по платката за евентуално съединени изводи от разпояването. По нататък, ето ти снимка на процесора. Самото захранване на процесора е на пинове, 6,7 и 28,29. Колегата те кара да измериш, още от подаването на 5v. Дали няма проблем в това захранване.Тези  5v се формират от стабилизатора. Измери с мултицет на ом метър, пиновете 6-29 и 7-28. После между 6 и 7. Каква стойност, получаваш като резултат? Означението VCC е плюса, а VDD минуса.
Продължаваме, трябва да се измерят и проверят SMD елементите за  Viper. Тоест входната част и изходната. Там влизат диоди, резисторите, кондензатори. Както колегата писа, може да е дефектирало всичко, но може да е останала здрава захранващата част към 5v. Тука е като тотото, зависи Viper как е гръмнал вътрешно.
Още като пусна темата, и написа  /бързо/ сякаш е на пожар и ще спасяваш на всяка цена оптогрила. Потърсих ориентировъчно, на каква цена може да се купи платката. Излиза от 30 до 55 лв. според модела, версията. При положение, че оптогрила е на цена от 380 - 400 лв.
Сега отиваме към бавно, много разтегливо във времето действие, с краен резултат неизвестен.

« Последна редакция: 03 Септември, 2023, 13:00:16 от didov »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: IC - тип и от къде може да се купи бързо
« Отговор #21 -: 03 Септември, 2023, 13:28:04 »
Ако се предаваш, ето и платката от иБей за 75 лева с доставката от Италия: https://www.ebay.com/itm/185929566266
От сервиз в България може и да ти я продадат по-евтино.
« Последна редакция: 03 Септември, 2023, 13:48:47 от CVT »

Активен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: IC - тип и от къде може да се купи бързо
« Отговор #22 -: 03 Септември, 2023, 13:51:02 »
Грила е Rowenta Tefal Optigrill GR712D, GC7168 или GC716D

Ако се предаваш, ето и платката от иБей за 75 лева с доставката от Италия: https://www.ebay.com/itm/185929566266
Ти седмак ли си, бързак като зайците?  ::) Недей бърза да набуташ Иван с лева.
Нека човека да каже за модела, модификацията. Има неща, които трябва да се уточнят.
В България могат да се купят платки от няколко места. Ето напр. от тук.
https://www.servicebg.net/bgsg_sp/index.php?id_product=5358&rewrite=platka-za-gril-optigrill&controller=product

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: IC - тип и от къде може да се купи бързо
« Отговор #23 -: 03 Септември, 2023, 13:56:59 »
Ти седмак ли си, бързак като зайците?  ::) Недей бърза да набуташ Иван с лева.
Нека човека да каже за модела, модификацията. Има неща, които трябва да се уточнят.
В България могат да се купят платки от няколко места. Ето напр. от тук.
https://www.servicebg.net/bgsg_sp/index.php?id_product=5358&rewrite=platka-za-gril-optigrill&controller=product
А ти седмак ли си да ми цитираш поста още докато го редактирам??  :D

Я сега малко по-бавно прочети още веднъж какво съм написал преди тебе.  :rtfm:

Това пък за набутването са пълни глупости. Човека сам ще си прецени на каква цена и от къде.

Активен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: IC - тип и от къде може да се купи бързо
« Отговор #24 -: 03 Септември, 2023, 14:46:26 »
Ти тръгна да му предлагаш платка, като не знаеш модела. ;)
Но дори модела да е същия, има тънкости за платките, които може би не ги знаеш.
Важна е версията. Напр за един модел, който става платката, на друга модификация няма да работи. Какво имам предвид, китайците в програмата на процесора, са заложили за измерване на дебелината на пържолата или др. продукти, като се поставят в грила. Това е във фърмуера на програмата на процесора. И има датчик, в горната плоча, който измерва дебелината.
Сега, китайците произвеждат всички грилове с заложени датчици. Така им е по лесно, вървят в пакет. Но зависи от фърмуера дали да станат активни или не.
И понеже всичко е маркетинг, кой повече ще излъжи клиента с "екстри" който предлага грила. Цената с измерване на дебелината се вдига. Другото, има комбинация от натискането на 2-3 бутона едновременно, като се смени платката. При едната версия на грила, се разпознава платката, при друга версия не се разпознава. Или запаметяваш, като включиш грила в контакта, на кое изпичане да отиде.
Ти сега като предлагаш платка, знаеш ли дали грила вече ще е същия?
« Последна редакция: 03 Септември, 2023, 14:51:29 от didov »

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: IC - тип и от къде може да се купи бързо
« Отговор #25 -: 03 Септември, 2023, 15:02:04 »
Хора, сакън! И двамата помагате, няма да се караме тук! Аз получих снимка на Етикета на грила: gc722d. Страшно съм ви благодарен, особено Дидов заради описанието за работа със smd.
170570-0

Aз като гледам, тази от посочения линк е идентична.

Говорих със съседа, той разбира се веднага се съгласи че за него е най-разумно да инвестира 50-тина лева, така че помагайте от къде - най добре от България да му намерим платката.
...пък той ме успокои, че ще ми донесе друга платка за ремонт - от печка, която е изгорил, като му изкипяло млякото. Явно си го бива!😁

« Последна редакция: 03 Септември, 2023, 15:10:13 от navi »
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: IC - тип и от къде може да се купи бързо
« Отговор #26 -: 03 Септември, 2023, 15:10:08 »
Ти тръгна да му предлагаш платка, като не знаеш модела. ;)
Но дори модела да е същия, има тънкости за платките, които може би не ги знаеш.
Важна е версията. Напр за един модел, който става платката, на друга модификация няма да работи. Какво имам предвид, китайците в програмата на процесора, са заложили за измерване на дебелината на пържолата или др. продукти, като се поставят в грила. Това е във фърмуера на програмата на процесора. И има датчик, в горната плоча, който измерва дебелината.
Сега, китайците произвеждат всички грилове с заложени датчици. Така им е по лесно, вървят в пакет. Но зависи от фърмуера дали да станат активни или не.
И понеже всичко е маркетинг, кой повече ще излъжи клиента с "екстри" който предлага грила. Цената с измерване на дебелината се вдига. Другото, има комбинация от натискането на 2-3 бутона едновременно, като се смени платката. При едната версия на грила, се разпознава платката, при друга версия не се разпознава. Или запаметяваш, като включиш грила в контакта, на кое изпичане да отиде.
Ти сега като предлагаш платка, знаеш ли дали грила вече ще е същия?

Не знам какъв ти е проблема за да се обръщаш към мен с квалификации и нападки, но ми е интересно Иван за дете ли го имаш? И ако не, защо мислиш че на секундата ще тръгне да купи всичко от всеки линк който се сложи тук? Разбира се че ще види точния модел - това му го казах още вчера и той каза че ще го направи. Ако реши че не може да се справи сам с ремонта на платката ще разгледа всички линкове и ще прецени точно коя да купи с колективната помощ на участниците във форума.

Междувременно снимките в иБей са със супер високо разрешение и от тях може да се видят доста неща, включително и съпротивлението на изгорелия резистор.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: IC - тип и от къде може да се купи бързо
« Отговор #27 -: 03 Септември, 2023, 15:25:56 »
Хора, сакън! И двамата помагате, няма да се караме тук! Аз получих снимка на Етикета на грила: gc722d. Страшно съм ви благодарен, особено Дидов заради описанието за работа със smd.
(Връзка към прикаченият файл)

Aз като гледам, тази от посочения линк е идентична.

Говорих със съседа, той разбира се веднага се съгласи че за него е най-разумно да инвестира 50-тина лева, така че помагайте от къде - най добре от България да му намерим платката.
...пък той ме успокои, че ще ми донесе друга платка за ремонт - от печка, която е изгорил, като му изкипяло млякото. Явно си го бива!😁

Тази: https://pgservice.cc/en/products/rowenta-scheda-elettronica-pcb-piastra-optigrill-xl-8360-gc722-gr722-gc724-go72

(Ако може да се намери от България.)

Активен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: IC - тип и от къде може да се купи бързо
« Отговор #28 -: 03 Септември, 2023, 17:05:47 »
Иване, за платка, от централния им сервиз на Тефал.Ще има да те препращат на различни "специалисти", до като накрая някой разбере каква платка търсиш.
Друг вариант, от тук могат да доставят, но с уговорка да проверят за модела и модификацията. Понеже съм имал разминавания с тях. Искай им снимки да ти пратят на номера на платката, лепенката.
https://ashop.bg/r-ch-tefal/m-c-b/platka-osnovna-za-u-nie-na-gril-tefal-gc722d34-79a-smart-grill-optigrill-xltype-8360-serie-1-3odt
Тук от италианците е точно. Платката е същата. Даже версията на процесора е същия.
AU 7222023220 НЕТ
2026-1707D
Може да се пробваш да се подмени чипа и резистора. Запояването на чипа, макар и с по голям поялник, с малка човка става. Важно е да се омокря с флюс  при запояването. Като има флюс, тинола се раздаличава от изводите. Има и видеа как става. Но първо трябва да се измерят диодите, и да няма някой резистор прекъснал.
« Последна редакция: 03 Септември, 2023, 17:28:28 от didov »

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 413
  • Населено място: България
Re: IC - тип и от къде може да се купи бързо
« Отговор #29 -: 03 Септември, 2023, 19:00:42 »
Колега navi много ли е ценен този маркетингов ''чушкопек''? Аз на съседа си бих препоръчал да си купи нов от изгодна оферта на изплащане. (+Спестено време и нерви евентуално).
Не съм ясновидец но е безнадежден случай ми се струва.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |