| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Още неща от колекцията. Колекцията от транзисторни апарати на ahedproductions  (Прочетена 18359 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Още неща от колекцията
« Отговор #15 -: 19 Август, 2013, 21:01:06 »
Остава да разберем кой от кого е преписвал. Прилича на Сателитите на Грундиг.  :D

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: Още неща от колекцията
« Отговор #16 -: 19 Август, 2013, 21:21:27 »
Честито! Едната антена е за късите вълни, а другата за укв, мисля.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Още неща от колекцията
« Отговор #17 -: 19 Август, 2013, 22:45:55 »
И двете антени са за УКВ и за КВ, свързани са паралелно. Само дето едната беше счупена и я извадих от ставата. Бачка си прекрасно с едната на УКВ, а за КВ ползвам външната винаги. Иначе извън града ще е супер и на щира. Вградената феритна става са СВ и ДВ, но в София си е шумно. Най му харесвам че има BFO! Днес с кеф слушах любителите на 7 и 14МХц на SSB (еднолентова модулация) и телеграф без проблеми. Фината настройка наистина е ФИНА! Е, разбира се му е малко широчка лентата, особенно над 10МХц слушка по 2-3 телеграфиста едновременно, но не е дерт. Концертните станции ги хваща прекрасно! Има 3.5 вата глас и прекрасна акустика.
Че колко да прилича? Е, малко на 6001, но много са така подредени отпред. Това си е голямо да ви кажа, 35 х 14 х 20 см. И тежи 5.7кг без батерии! :)
« Последна редакция: 19 Август, 2013, 22:51:07 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Още неща от колекцията
« Отговор #18 -: 25 Септември, 2013, 18:07:32 »
Нов член на колекцията!


Комсомолецът, закупен от nikp. Електролити нови, хартиените кондензи вън (всичко е Wima сега), на говорителя  нов дунапрененен пръстен, чистене шаси и скала, пилене на капачките на врътките, лепене на бобини, на контакти по ключа, оправяне на един резистор с пукнат контактен пръстен, ретуш на скалата, махнах бялата окантовка, добавих заземяване през 10 нанофарада и букса на гърба, че на средни без земя е просто драма.
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Още неща от колекцията
« Отговор #19 -: 25 Септември, 2013, 18:16:58 »
Добавянето на "земя" дори и през конд-р не е за предпочитане, опасно е. Боята в каналчето по канта е оригинална, хубаво е да я има. А какво значи "ретуш" на скалата, какво направихте, подсилихте цветовете ли ? Иначе "Комсомолец"-а изглежда много добре, браво  :good: .

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Още неща от колекцията
« Отговор #20 -: 25 Септември, 2013, 19:31:35 »
:) Мерси!
Мисля, че външния вид си е лично предпочитание. Винаги съм мислел, че белия кант е лоша идея.
За заземяването съм използвал Х кондензатор (за филтърни вериги при мрежово напрежение), ратиран за 1800Vpk. Х-овете са направени да бъдат под мрежово напрежение през целия живот на устройството. При тях пробивът води не до окъсяване, а до изолиране на пробива и прекъсване на кондензатора.
Преди малко, докато го слушах, осъзнах, че определено има нужда от настройка на средните. Късите са идеални, дори хващам радиолюбителите на 7 и 14МХц с едно външно генераторче за BFO. Скалата е малко отместена на късите но не е драма. Но средните са зле. В момента с Ориона чувам 7 станции добре на средни вълни и още 2-3 слабо. С това едвам чувам Благоевград и Румънците (а те блъскат стотици киловати, ако не бяха към 2000!).
Тези скали имат черна боя, покрита със златна отзад. Тъй като златната боя е по-плътна, тя не се нанася точно. На местата, където трябва да е прозрачно няма златна боя, само черна. А черната боя се рони и става прозрачна с времето. Заради това скалата зпочва да изглежда зле и като се пусне радиото да прозира. Имам един маркер с остричък връх и много плътен черен цвят. Просто минах прозиращите черни части внимателно отгоре.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Още неща от колекцията
« Отговор #21 -: 25 Септември, 2013, 21:12:36 »
13 станции на СВ! Преди 2 минути го изключих. Убедих се, че е нужна настройка все пак. Но си е радост! Няма нищо по-хубаво от топлината на лампите, светлината от скалата и гласовете в говорителя!
 :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: Още неща от колекцията
« Отговор #22 -: 10 Март, 2014, 21:22:34 »
иска ми се да взема назаем тестовата плоча :)
склонен ли си?
за протокола грамофона ми е с нова доза ортофон, 1.3 грама натиск, антискейтинг т.е. надали ще я амортизирам кой знае колко за няколко теста, а ме глождят съмнения за едната корекция на предусилвателя, ама само на слух не си е работа.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Днес колекцията ми се увеличи с още едно радио - RET VV-662!
Намерих радиото до кофите за боклук пред блока. Лакът беше в ужасно състояние, очевидно беше седяло на влага в някое мазе. За сметка на това шасито нямаше ръжда и скалата беше абсолютно здрава. Реших да го прибера, отне ми 3 секунди...  :D
Моят приятел Георги изяви желание да оправи кутията, докато аз се боря с вътрешностите. Резултатът е прекрасен! Приемникът е напълно изправен, но има няколко малки промени. Вместо потенциометър с мрежов ключ има сложен такъв без. Сложих ново ключе на задния капак, там ми е удобно. Крайната лампа беше 6П6С (черно стъкло), но беше изпосталяла и изнемощяла. В тази схема 6П3С кацна идеално. Тези дни ще си поиграя още малко с настройката и го приключвам.  :hi:
Не мога да прикача снимки! Всичко опитах.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Ето и снимките:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
И още:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
National Panasonic R-1045
Страхотно малко транзисторче! Повечето резистори са принтирани директно върху платката.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Радио кьошето...  8)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Супер , само да не прекалиш с поливането на цветята.  :master2:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
 :D Един ден жена ми ми споделя с уважение колко сериозно радио било 250-ката. Питам аз защо и получавам следния коментар - "Ами попрекалих с водата, преляха чинийките! И вместо да попие някъде в радиото, пред очите ми изтече от двете страни по изолацията на блоковете и на пода!" Посмяхме се, тя вече внимава много и не се е случвало пак. Има респект към радиото вече!
« Последна редакция: 20 Май, 2014, 07:35:41 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |