| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Преработка на УКВ блок на Мелодия 2  (Прочетена 22590 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Преработка на УКВ блок на Мелодия 2
« Отговор #45 -: 15 Ноември, 2014, 10:03:48 »
При първа възможност ще се захвана и аз с един такъв УКВ-блок, пък каквото стане  :master2: .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Преработка на УКВ блок на Мелодия 2
« Отговор #46 -: 15 Ноември, 2014, 13:31:17 »
Такова измерване със станциите е неточно, защото самите те не са с еталонна сила на сигнала на мястото където си ти. Проблема е че с конструкцията която си направил си увеличил диапазона на изменение на хетеродина, тъй като неговата честота я виждаш в явен вид, но същите мерки за увеличение на диапазона на изменение трябва да се вземат и за кръга в анода на първата половинка от лампата (УВЧ). Сега се вижда как в долната част на обхвата имаш по-добро спрягане от колкото в горната, може с донастройка да изместиш спрягането да е добро в средата или в горния край, но никога няма да бъде еднакво в целия диапазон докато не докараш необходимото изменение на честотата на кръга, а това на слух без никакви уреди няма как да стане.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Преработка на УКВ блок на Мелодия 2
« Отговор #47 -: 15 Ноември, 2014, 16:40:48 »
С каква антена са измерените напрежения ?
Чува ли се някакъв сигнал от други предаватели, освен пловдивските ?
Пробвай с промяна на броя на навивките на входната бобина, вместо с навивки запоени на късо.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Преработка на УКВ блок на Мелодия 2
« Отговор #48 -: 16 Ноември, 2014, 21:19:30 »
Цитат
Такова измерване със станциите е неточно, защото самите те не са с еталонна сила на сигнала на мястото където си ти. Проблема е че с конструкцията която си направил си увеличил диапазона на изменение на хетеродина, тъй като неговата честота я виждаш в явен вид, но същите мерки за увеличение на диапазона на изменение трябва да се вземат и за кръга в анода на първата половинка от лампата (УВЧ).
Напъно съм съгласен.
Предлагам тази преработка като база за по нататъшни творения от вас. Аз засега съм доволен от резултата. Все пак досега никой не беше покривал целия обхват с този модул и с това се гордея :---.
Цитат
Сега се вижда как в долната част на обхвата имаш по-добро спрягане от колкото в горната, може с донастройка да изместиш спрягането да е добро в средата или в горния край,
Спрягането е направено на 103.7 Mhz ZRock. Ето ви и чуденка, как така е спрегнато в горния край, а в долния е по чувствителнно.
Цитат
а това на слух без никакви уреди няма как да стане.
Имам няколко мултицета, капацитетмер, осцилоскоп, честотомер от стар автокасетофон и много търпение.
Цитат
С каква антена са измерените напрежения ?
Чува ли се някакъв сигнал от други предаватели, освен пловдивските ?
Пробвай с промяна на броя на навивките на входната бобина, вместо с навивки запоени на късо.
Измерванията са направени с антената на покрива, която направих за средни вълни.
Обърнете внимание на разположението на работилницата ми и чуденката ще се разплете малко.
Описал съм всички радиостанции които хващам.Тук е описано коя станция от къде се излъчва и колко мощен е предавателя
Цитат
Пробвай с промяна на броя на навивките на входната бобина, вместо с навивки запоени на късо.
Не ми се занимава за сега. Може би някой друг колега.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Преработка на УКВ блок на Мелодия 2
« Отговор #49 -: 25 Ноември, 2014, 13:56:52 »
Следя с интерес темата защото аз я отворих но не разбирам защо изместихте акцента.Ясно съм написал  Преработка на УКВ блок на Мелодия 2.Не виждам защо не отворите нова тема за другите модели блокове.Дори и схемно се различават!Ако някой има опит и е пренастроил УКВ БЛОК НА МЕЛОДИЯ2 моля да сподели!От 4 страници нищо по въпроса за конкретния блок.Нека се уважаваме. :empathy2:

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 789
  • Населено място: София
Re: Преработка на УКВ блок на Мелодия 2
« Отговор #50 -: 27 Ноември, 2014, 00:08:30 »
То е същото като това:(Става въпрос за алуминиевата приставка)
Данни на завода производител за УКВ 88-104 Mhz. Схемата на УКВ приставката е като при " Мелодия-14" която е изнасяна на времето във Източна Германия.  1. премахва се кондензатора паралелно на анодния настройваем кръг L-1 (12PF). 2. намалява се стойността на кондензаторите във капацитивния делител (в моста за балансиране на осцилаторното напрежение на 6PF). 3. Развива се 1 намотка от литцендрата от бобината свързана посредством 25PF към 6 краче на лампата анод осцилаторно стъпало и се поставя паралел 10PF (по схемата на мелодия 14). УКВ приставката със ECC85 работи със индуктивна настройка на осцилаторния и анодния  входен трептящ кръг. Високочестотния предусилвател е свързан по схема със заземена решетка. Втория триод работи като самоосцилиращ смесител. Входния кръг се настройва чрез подвижно алуминиево ядро в средата на обхвата. Катода 8 краче на лампата е свързан посредством филтрираща група към маса. Ползвана литература: "Радио-поправки" Максим Илиев.


   

Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 789
  • Населено място: София
Re: Преработка на УКВ блок на Мелодия 2
« Отговор #51 -: 27 Ноември, 2014, 00:14:38 »
Към руските осцилоскопи си върви една таблица за преобразуване в честота и др.
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |