| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: И аз да се похваля - колекцията на kortex  (Прочетена 8823 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #60 -: 30 Август, 2022, 23:23:47 »
Здравейте    :) ,
philips 215a , така и не можах да разбера моя от коя година е , никъде не намерих надпис ...

Лампата ABL1 беше заместена със EBL21 , но беше направена много нескопосано . Понеже не можах да намеря оригинална , реших за момента да си оставя нея , просто да направя нещата малко по добре  :)   .  Някой беше правил допълнително захранване за отоплението и , понеже сериите на лампите са различни (оригиналната е с отопление  4 волта  , тази е на 6,3 )  Беше човъркано обаче , нещата бяха откачени и като се заиграх със трафчето видях че е прекъснала едната намотка . Заиграх се , направих преходник от стария цокъл - към новата лампа .  Добавих едно ново трафче временно за отоплението и , докато не намеря нещо по подходящо . Смених половината инсталация понеже изолацията падаше , както и кондензаторите . Голяма плетеница е това радио  :D

Сега работи , и то доста добре . Тези дни ще направя видео . Има чар обаче това радио  :)

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #61 -: 30 Август, 2022, 23:29:10 »
Един познат спомена , че иска да си прави лампов усилвател . Викам да му направя изненада за празника и му направих подарък една интересна кутия :)  Много я хареса , дано се получи нещо .

Неактивен Музеят Балкан

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 40
  • Населено място: София-град
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #62 -: 26 Септември, 2022, 18:26:27 »
Уникални неща правиш! Освен интересно измислени, но и майсторско изработени! Браво!

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #63 -: 13 Ноември, 2022, 21:57:19 »
Намерих си комплектен касетофон КОМ с колоните . Този се оказа в мнооого по добро състояние от предния  :) С малко побутване заработи , но ... Моторчето на механизма внася допълнителен шум в усилвателя , не знам дали е било като заводски дефект  :D

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #64 -: 16 Ноември, 2022, 19:17:43 »
Бръмченето от моторчето кога го чуваш - при докрай намален звук или при усилен?

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #65 -: 17 Ноември, 2022, 15:34:02 »
Заводски дефект, не е удачно направено захранването на мотора, потърси друго място за общия проводник на мотора, евентуално можеш да сложиш и филтър. Има го описан в РТ много отдавна, не помня година и брой.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #66 -: 17 Ноември, 2022, 16:32:40 »
Това са публикациите в сп.РТЕ за "КОМ".

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #67 -: 17 Ноември, 2022, 21:38:57 »
Най-подходящата за свързване на въпросния кабел точка е там, където е запоен 'минусът на' кондензатора С125/225.
Другото правилно решение е не да се реже пистата на масата на потенциометъра, а да се разпои 'минусът' на С125/225 от платката, да се запои проводник към този край на кондензатора и другият край на проводника да се запои директно на неактивния край на потенциометъра (който е на маса).

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #68 -: 12 Януари, 2023, 15:59:31 »
Здравейте ,

радио simfonia s-544a . Кутията беше в много лошо състояние . Накрая махнах цялата горна част на фурнира , той практически си беше отлепен на 90%  .
Четири скали , с различно осветяване в зависимост от вълните .

Сложих нова скална корда , старата беше проядена .

В крайна сметка се получи  :) Бюджетен ремонт  :D

Много интересни лампи , за пръв път виждам такива . По широки в долната част , без липсващо краче и със стъклено чопче да определи положението в цокъла . Ииии ... На едната лампа и се счупи това чопче ...

Търся ECH 42  :flag_of_truce:

Активен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #69 -: 13 Януари, 2023, 17:21:05 »
Браво колега, интересна находка! И като гледам много добре е станало и въобще е интересен приемник. Особено ми харесват тези стари решения с няколко скали и особено, че са оцелели във времето.
Но другото, дето се улових-въобще не бях виждал румънски приемник, даже въобще не си бях задавал въпроса какво са правили нашите северни съседи? И другото дето казваш, за лампите с чопчето-мислех, че това е някакво решение за батерийните приемници, а излиза, че го има и за мрежовите? Може някои да ми се смеят, но това са ми познанията. Иначе, такава е само крайната DL42 на един от Грундиците ми.. :bravo:
0888981645, 072365106

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #70 -: 13 Януари, 2023, 22:59:20 »
Нещо изпускам - къде пише че е румънско?
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #71 -: 13 Януари, 2023, 23:16:51 »
 :drinks:

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #72 -: 14 Януари, 2023, 00:11:25 »
Уфф, благодаря! Бях останал с впечатлението че е предвоенно и понеже бях решержирал темата, че в региона преди (предишната световна) война само България е имала проузводство на радиоприемници бях изненадан.
(При голямото ми уважение, че днес трябва да учим румънски ако искаме да разбираме като слушаме радио :).
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #73 -: 14 Януари, 2023, 00:25:41 »
Не само битови радиоприемници сме правили.Правили сме и свои военни късовълнови радостанции като КСТ-38.Княз Симеон Търновски,38 вероятно е годината.За съжаление в българските сайтове няма почти никаква информация.Добре е че в един киевски сайт има достатъчно подробна информация от нашия съфорумник PDM.Има такава запазена.

http://rf.kievrus.com/viewtopic.php?f=381&t=4100

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: И аз да се похваля - колекцията на kortex
« Отговор #74 -: 25 Август, 2023, 00:35:21 »
Скоро не съм писал тук .. Насъбраха се интересни техники - но едно по едно  :)

Първо най интересното  :D

Тъпичко .. Някой от съмнителен произход сигурно е помислил ,че лайсната е медна .. И се е опитал да я изкърти от кутията .. И я е унищожил . Другото изглежда горе долу добре .

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |