| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel  (Прочетена 87348 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #240 -: 24 Януари, 2018, 19:57:39 »
Не мадеж ,а направо новородено .  :good:

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #241 -: 24 Януари, 2018, 19:59:33 »
 Перфектен си браво  :hi:

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #242 -: 24 Януари, 2018, 20:11:54 »
Не мадеж ,а направо новородено .  :good:
И забелязахте ли буксата за външния говорител - като на изделията на "Радиопром"?
А и "Кортинг"_а си е "Кортинг".  :alko:

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #243 -: 24 Януари, 2018, 20:41:12 »
Аз също не бях обръщал внимание на тази фирма, но се оказа че тя е била от най-мощните в Германия. През 38ма г. е имала 7% от от пазара в Германия.
Радиото е наистина желязно. За мой късмет, този екземпляр беше много запазен, но модела е малко особен.
Усилването е на дясното копче и създава неудобство при настройка когато въртиш за станциите и трябва да корегираш силата на звука. тембъра пък е лявото копче с корда завърта долните бобини в МЧ кръговете. Заради кръстосването на потенциометрите и със комбинирата EFM11, цялото радио е кръстосано с ширмовани кабели
поставени в стъклошлаух и изключително неприятно за ремонт.
Един от кондензаторите така и неможах да го извадя, та само го отрязах и остана да си стои на мястото.
МЧ филтрите се настройват само в положение на минимална връзка между половинките, което е регламентирано от разположението на отворите за настройка.
Изводите на мрежовия траф излизат под шасито, после се качват горе и отново слизат и всичко в един стъклошлаух, опечен от времето, та така и не го свалих и измих шасито заедно с него.
Пътрото, което обаче ме впечатли че въпреки две оси отпред и две отстрани (като при Тулан-а), няма проблем с изваждането на шасито, тъйкато по една ос от всяка страна е направена по-къса и излиза лесно. Това е за сметка на различните копчета разбира се.
Огромен много тежък и качествен говорител!
Настрийката има две концентрични оси, за бързо превъртане и фина настройка (с механичен редуктор).
Общо впечатление - качествени части и материали, покрития, малко необмислен монтаж.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #244 -: 24 Януари, 2018, 21:31:09 »
Стълшеле, а бе има няма и месец и ни забиваш с нова придобивка, браво и честито! Същото се отнася и за горната "синя точка"! Само дето не разбрах от къде и как се явиха, в този ли вид или нещо съм пропуснал?
0888981645, 072365106

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #245 -: 22 Февруари, 2018, 19:44:44 »
Ново попълнение при мен, след реставрация разбира се. Нямаше нужда, от кой знае каква намеса, освен разглобяване и понамазване на триещите се части (освен гуменото колело  :D). Дозата е присадена - китайска. Наложи се да добавя малко тежести отпред, поради разликата в теглото на новата доза. Кабелчето също е сменено за да стане стерео, а изхода е с чинчове за да мога да си го слушам. Сигнала е малко нисичък за моите лампови усилватели, но силата на звука е напълно достатъчна. Накрая съм показал размера спрямо предния ми проект, едно Комсомолче!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #246 -: 22 Февруари, 2018, 19:50:14 »
Чудесна преработка, и реставрация, даже си мислех точно същата да правя явно си ме преварил. Сигнала от Керамичната китайска доза ти е слаб? Я пробвай друга бройка.

Имахме една тема тук с прослушвания, с подходящ предусилвател за тая доза  свири доста близко до истинските дози. Но ти трябва  предусилвателче с корекция спецялно за керамика,  Сигурно някой от колегите има такава схема от едно време...

Внимавай с тежестите, че съвремнните плочи на голям грамж не даянат, тоест над 2грама на кантара не тр да тежи рамото, ако отзад е много тежко - олекотявай, това беше на пружина ако не се лъжа.

Примерно нещо такова много просто:
88933-0


« Последна редакция: 22 Февруари, 2018, 19:57:37 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #247 -: 22 Февруари, 2018, 20:30:11 »
Имам две такива хлебарки с оригинални дози .Слушал съм на едната шеллакови плочи през Телефункен 065-достатъчно силно но с характерния за тези грамофони звук.Моите не са стъргани и прелакирани-тази изглежда отлично!Май че с едната имаше резервна или използвана доза.Ще я потърся и ако е здрава мога да ти я дам.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #248 -: 22 Февруари, 2018, 20:36:42 »
На пружина е рамото, направих го около 5гр., механиката е тежка, не може по-малко. Дозата е вкарана в изработено от дърво  копие на старата доза, за да се запази закрепването. Оригинално на изхода си имаше една RC група, затова реших да поставя и аз (2 броя, разбира се). За сега няма да слагам предусилвател, слушах някои познати плочи, звучат ми автентично.
Оригиналната доза беше с размекната гумичка, иначе иглата е здрава.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #249 -: 22 Февруари, 2018, 20:53:52 »
5 грама са много за винил. Откачи автостопа от механиката и ще олекне значително на рамото въртенето.Те плочите имат затворен вътрешен контур та все тая дали ще спира  или ще върти в него ако решиш да пробваш.

Относно звученето на тия дози с предусилвател и без такъв, мисля че това видео казва достатъчно
https://www.youtube.com/watch?v=3nsPGILzrRs

И отново, поздрави за реставрацията и модернизацията, много готин е станал и много добре си му направил присадката, направо ми е кеф да гледам качествени такива преработки.  :good:  :hi: :hi:



« Последна редакция: 22 Февруари, 2018, 20:59:24 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #250 -: 22 Февруари, 2018, 22:52:34 »
Колеги, не знам, всеки си има разбирания, но тук май се разминаваме! Този грамофон от 50-те години наистина има обороти за "дългосвирещи" плочи, но тогава се е разчитало единствено на различния профил на двете игли, а това че 5 гр. са много за винила, май не е значело много в онези години за един масов грамофон? Ако държиме на автентичността трябва да я спазваме максимално. Да, става и с китайска керамична стерео доза (дори ако ставаше някак и динамична), но по-добре е, ако колегата lager може да помогне с оригинална доза, та грамофона да зазвучи "в оригинал", колкото и да е неприятен за нашите "хайфистки" уши!
0888981645, 072365106

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #251 -: 23 Февруари, 2018, 10:09:53 »
Честито! Пракрасен екземпляр! Аз съм фен на грамофоните Супрафон, имам H17-50 който е със същото шаси ако не се лъжа. При мен за съжаление рамото е подменено с по-модерното на Супрафон когато иглата се е износила, въпреки че си пазя оригиналното рамо. Дозата е колкото и да е странно не кристална а магнитна или динамична (трудно е да се определи кое спрямо кое се мести) но с доста сериозна намотка, също така и с доста сериозен работен натиск - фабрично около 10 грама. Наистина автостопа трябва да се регулира така че да не изключва, с цел да се олекоти движението на рамото и да може натиска върху плочата да се редуцира до 3-4 грама което е перфектно за винил. Винила не е толкова уязвим, проблем са по-скоро дози с твърдо окачване на иглата, която не може да следва браздата и „оре“. Ако иглата следва правилно браздата износването е значително по-малко дори при натиск от 5 грама.
Относно предусилвателя - ето такъв съм правил за пиезо дози и се обажда много добре:

88975-0

Транзисторите може да се заменят и с други, че тези трудно се намират. Само ако се налага може леко да се пипне режима посредством стойността на резистора колектор - емитер.
Има и една друга „хитринка“ за пиезо дозите. Ако изходът им бъде натоварен със съпротивление 3 - 10 килоома изходното ниво спада значително а АЧХ им се накланя подобно на магнитните дози. Така с подбор на подходяща стойност резистор, може керамична доза да се свърже директно към вход за магнитна доза с отлични резултати в звуково отношение. Тествал съм го многократно с различни дози.
Ето го моя Супрафон със смененото рамо в действие:

/>
Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #252 -: 23 Февруари, 2018, 21:09:30 »
Нов мъник в моята сбирка. Най-големия му размер е 25см. За съжаление го възстанових единствено козметично. Много компактно радио, монтажа е изключително плътен и заедно с няколко непреодолими за мен проблема, ме отказаха от цялостно възстановяване.
Най-сериозно ми се видя, че сърцевините на настроените кръгове са залепени с нещо много яко. Не помогнаха разтворители и нагряване, дори счупих две при опит за раздвижване. Ключа на потенциометъра не работи, а изваждането е направо кошмар, под плетеница от елементи и ширмовани втвърдени кабели. Прекъснат жичния резистор за отоплението. Филтровия дросел в захранването е с подвижна котва и с неработеща контактна система... По принцип апарати с офазено шаси, не са ми голяма любов, а и с тези проблеми...
Все пак това е едно красиво радио:

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: София
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #253 -: 23 Февруари, 2018, 21:45:49 »
Трудно за ремонт, но пък много симпатично!

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #254 -: 23 Февруари, 2018, 21:55:36 »
                  Чудесен бакелитов мъник!

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
10 Отговора
4901 Прегледи
Последна публикация 20 Май, 2014, 23:13:34
от Eltehno

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |