| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: За радиоточките...  (Прочетена 115754 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dilyan

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 19
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #465 -: 17 Юни, 2019, 09:29:42 »

Освен това и сегашните усилватели не дават "240 волта" - това е пиковата стойност на напрежението по линията, и то се мени в немалки граници с изменението на товара.
Но това си е моето мнение, ако всички казвате, че няма да стане - приемам! :)  :hi:

240 V не е пикова стойност, а номинално изходно напрежение при определен товар и честота. Пиковото може стигне и 300 волта.
D клас е неудачен от страна товар както и Тодор спомена. Дискретните елементи са на друга технология, която изисква напълно нова ремонтно-техническа база.  За магазини и хотели са идеално решение но за дълги фидерни линии са непригодни. Там се изиска голяма изходна мощност отдавана от няколко блока, ако един дефектира, мощността се разпределя върху останалите. При един мощен блок и неговото дефектиране ще остави половин град (цяло село)  без сигвал.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #466 -: 17 Юни, 2019, 10:58:39 »
А този усилвателен чип клас D би ли могъл да понесе пълно късо съединение в изхода напремер сплитане на фидерния проводник близо до радиоуредбата?

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: За радиоточките...
« Отговор #467 -: 17 Юни, 2019, 12:30:46 »
Абсолютно, притежава няколко вида защити. При късо първо го свива обратната връзка като усилване, с много висока скорост. После при увеличаване на тока се задейства защита по ток и се запушват изходните транзистори и входовете. И накрая има и термична защита. Общо взето серво архитектурата го прави много стабилен.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: За радиоточките...
« Отговор #468 -: 17 Юни, 2019, 13:54:05 »
Съществува ли подобен чип с изходна мощност около 100 вата? Тогава биха могли да се ползват изходните трансформатори на старите стъпала, които и без това са проектирани да работят в паралел.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: За радиоточките...
« Отговор #469 -: 17 Юни, 2019, 14:20:03 »
Има цели семейства такива чипове от 1-2 вата до 800 вата. Има всякакви. Но изходните трафове на старите стъпала какво им е входното съпротивление? Надали е 8 или 4 ома?
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #470 -: 17 Юни, 2019, 14:26:04 »
Интересуваме може ли да развива голям изходен ток,че при късо съединение да може да загрее кабел със сечение 1,5мм и да не се поврежда.Питам защото има хора които си правят експерименти по радипреносната мрежа свързване на високоговорител,електрическа крушка или късо съединение.Лично аз съм правил тест на уредба ЕМС 1000 като за проба съм давал накъсо изхода на конектора за паралелна работа и направо топи кабела.Този тест съм го и документирал.

https://www.vbox7.com/play:e0562d2a9e

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: За радиоточките...
« Отговор #471 -: 17 Юни, 2019, 14:38:52 »
Има цели семейства такива чипове от 1-2 вата до 800 вата. Има всякакви. Но изходните трафове на старите стъпала какво им е входното съпротивление? Надали е 8 или 4 ома?

Не съм абсолютно сигурен, но мисля че входното съпротивление на старите трафове е или 4 или 8 ома.
Спомням си че преди години някои ползваха такива стъпала с изкормен траф директно да хранят обикновени тонколони.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #472 -: 17 Юни, 2019, 15:16:55 »
Като ще се прави усилвател за радиопреносна система трябва много точно да се преценят какви трябва да бъдат неговите параметри. Това, че MOSFET транзистори не стават са общи приказки, важно е да се заложат правилните търсени параметри и да се реализират във финалното изделие. Определено трябва да се обърне специално внимание на защитите - какво трябва да бъде поведението в режим на късо съединение, със сигурност трябва да има самовъзстановяване в случай на възникване на късо, а не да се чака някой да рестартира усилвателя например. В този аспект трябва да се заложи тип защита - може би е по-адекватно да се помисли за реализиране на ограничение по ток а не пълно изключване (до колкото е възможно), защото действително много често сигнала течащ в окъсената линия се използва като индикатор за проблема и търсене на проблемното място. Та със сигурност ще трябва при проектирането на клас Д да се подходи по-творчески при проектирането на защитата.
Все пак, КПД не е толкова съществен фактор, и този на стандартните усилватели не е драстично и неприемливо нисък. Ако ще се конструират нови усилватели - разбира се, редно е те да бъдат клас Д.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен todorkk

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #473 -: 17 Юни, 2019, 19:54:20 »
Виртуално проектирате нещо което трябва да бъде съобразено с много, много изисквания и очаквания.  Да приемем, че чипа издържи мощността, според вас ще издържи ли, ако му върнем 220 волта на изхода. Често се случва мрежата на енергото да падне върху кабелите на радиото, докато прекъснат стопяемите предпазители , как ще реагира усилвателяя клас Д, какво ще се случи с неговата защита?
Какво напрежение , според вас е необходимо да попадне от мълния  върху радиолинията, че предпазителите на абонатен траф, не само да почернеят, а да изхврчат  от перата си ?
В света подобие на кабелно радио съществува в големите молове и хипермаркети, макар и на 70 и/или 100 волта , но усилвателите за тях са само клас Б и то с биполярни транзистори. Защо промишлеността невлага други разработки? Преди десетина години монтирах едно стъпало 100 вата с полеви транзистори, след всяка гръмотечина буря, нещо връщаше по линията и имаше проблеми с крайните транзистори.

Като цяло съм съгласен да проведем такъв експеримент, нека да докажем, кое как работи. Нека да поставим  един усилвател в реални условия и да следим какво ще се случи. 

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: За радиоточките...
« Отговор #474 -: 17 Юни, 2019, 20:13:00 »
  С 600 вата  уредба - 6 по 100 вата . тип УУ 120 ., съм озвучавал Пристанищен комплекс - Лом .,
Винаги включвах два блока , другите бяха резерв . Около 300 радиоточки имаше тогава . Уредбата свиреше 24 часа , и линията  я бях направил 30 волта .  Това в продължение на 15 години . Почти не съм имал проблем с усилвателя . А с линиите .  Това беше страничното ми задължение , покрай основното .

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: За радиоточките...
« Отговор #475 -: 17 Юни, 2019, 20:46:05 »
Виртуално проектирате нещо което трябва да бъде съобразено с много, много изисквания и очаквания... 

Според мен ще си останем само с виртуалното проектиране. В общини, като нашата, нито ще отделят средства нито ще имат желание да се занимават с това. В по-големите градове инсталираната мощност е голяма и подозирам, че инвестирането в подобни съоръжения ще им се види скъпо...

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #476 -: 18 Юни, 2019, 11:06:05 »
Аааа, ясно е, че такава разработка няма как да получи нужната надеждност без многобройни експерименти! По отношение на предположенията за връщане на 220 волта в изхода и попадане на мълния - то по тая логика ще си помисля, че настоящите стъпала не са с транзистори, а с лампи, че да ги даваме за пример за устойчивост на такива въздействия. При всяко положение усилвателя клас Д ако се направи както трябва може да издържа на всичко на което издържат и настоящите транзисторни стъпала, но въпроса е да се направи както трябва. Аз лично с клас Д нямам голям опит и не мога да го направя, но знам че може! Определено, ако ще се предлага да бъде купувано от когото и да било, то преди това ЗА СМЕТКА НА РАЗРАБОТЧИКА стъпалото трябва да се проектира, изпълни, тества и усъвършенства и чак тогава да се говори за предлагане. Но моето лично мнение е, че КПД на настоящите стъпала е достатъчно високо, за да си заслужава да се правят такива разработки на този етап.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: За радиоточките...
« Отговор #477 -: 20 Юни, 2019, 10:08:30 »
Надеждността се влага в разработката. Като се почне с функционалните изисквания, мине се през техническо задание, идеен проект/и с частични изчисления и обосновки на реализацията, опитен образец, корекции и изменения и накрая - работния проект. Не говоря за нещо, което ще си правим дома да ни свири. Ако ще се решава такъв инженерен проблем трябва да се подходи професионално, а не любителски. Аз това имам пред вид, не сбирщайн китайски модули от ибей в кутия от ТЕС.
Не зная дали е мерено КПД на настоящите стъпала като хората. Това би изискало измерване на пиковата и номиналната изходна мощност със синусоидален сигнал със съответно отчитане на мрежова мощност и фактор на мощността. Ако сравняваме колко гълтат по табелки не може да се твърди нищо смислено.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #478 -: 20 Юни, 2019, 13:56:24 »
Като цяло стъпалата в момента са от типа с превключване на захранващото напрежение. При този вид стъпала КПД зависи значително от характера на сигнала който се усилва. КПД може да се измери със синусоидален сигнал с максимална амплитуда, но вероятно ще се получат стойности по-високи от тези с нормален звуков сигнал. Та по тази причина въпроса е много сложен, защото звуковия сигнал е с доста сложен характер. Въпреки всичко, КПД е почти сигурно над 50% което струва ми се е доста добре за мрежово захранвано устройство, все пак рядко мощностите за населено място надвишават 2 киловата.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 57
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #479 -: 20 Юни, 2019, 21:27:21 »
Аз мисля,че идеята за използване на стъпала клас D е добра ,не толкова заради по-голямото КПД ,а защото такива уредби вече не се произвеждат и при изграждане на една нова инсталация,или поддръжка и разширяване на стара, е по-разумно проектирането на нови стъпала отколкото възобновяване на старото производство.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |