| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: За радиоточките...  (Прочетена 115472 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: За радиоточките...
« Отговор #480 -: 20 Юни, 2019, 21:44:39 »
Направих малко проучване на състоянието на нашия радиовъзел в момента.
От шест монтирани стъпала сега работят пет. Абонатите са около 400 приблизително.
Звукът е силен и с добро качество. Както вече писах стъпалата са сто вата, клас В.

Истинската консумация на електроенергия, според мен, е трудно да се прецени без измервания. Подозирам, че рядко надхвърля 700 - 800 вата.

Неактивен dilyan

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 19
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #481 -: 21 Юни, 2019, 00:03:58 »
КПД е почти сигурно над 50%

Това е клас B. При BC говорим за стойности над 80 %. Повишаването се получава при превключването на двата класа. Именно оттам идва скока. За това е избран и момент на превключване, когато сигнала достигне 50 % от номиналната стойност.
ЕДно видео:

Неактивен todorkk

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #482 -: 21 Юни, 2019, 09:00:48 »
Направих малко проучване на състоянието на нашия радиовъзел в момента.
От шест монтирани стъпала сега работят пет. Абонатите са около 400 приблизително.
Звукът е силен и с добро качество. Както вече писах стъпалата са сто вата, клас В.

Истинската консумация на електроенергия, според мен, е трудно да се прецени без измервания. Подозирам, че рядко надхвърля 700 - 800 вата.

100 ватовите клас Б са произвеждани в два модела. При първите усилватели, излезели от заводите през 76-та г., трафа за паралелна работа е извън усилвателя. Те са с два  вида захранващи трансформатори и загубите им на празен ход са доста около 35-40 вата. Като този модел са влагани в уредби ТУУ-600 После в началото на 80-те променят схемата и правят нови, като паралелната  работа  е вече в усилвателя.. Те са с нов модел захранващи трансформатори, като на празен ход изпозлват доста по-малко енергия.
За 400 точки, 200 вата или 300 вата е достатъчна мощност даже с резерв. Останалото е пилеене на енергия  :D

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: За радиоточките...
« Отговор #483 -: 21 Юни, 2019, 10:46:53 »

За 400 точки, 200 вата или 300 вата е достатъчна мощност даже с резерв. Останалото е пилеене на енергия  :D

Съгласен съм, че за 400 точки е достатъчна изходна мощност 200 - 250 вата. Като вземем под внимание КПД, консумацията на допълнителните устройства, повишена консумация от аварии и други, предполагам че в най-тежките ситуации може да се достигне  консумация от около 700 - 800 вата. Ако няма аварии и всичко е настроено добре консумацията ще е доста по-малка.

Според мен , ако внедрим съвременни, добре проектирани стъпала, ефект ще има, но не чак толкова голям, че общината да прояви интерес.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #484 -: 21 Юни, 2019, 11:23:31 »
Направих малко проучване на състоянието на нашия радиовъзел в момента.
От шест монтирани стъпала сега работят пет. Абонатите са около 400 приблизително.
Звукът е силен и с добро качество. Както вече писах стъпалата са сто вата, клас В.
Може ли да направиш снимки на вашият радиовъзел.Ще е интересно и да запишеш звуковото качество на програмата.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: За радиоточките...
« Отговор #485 -: 21 Юни, 2019, 11:30:01 »
То радиофикацията да не е направена да свири на общинарите? Хората ако не си поискат, ако не си защитят радиоточките сами, мрежата няма да оцелее. Малко по БГ "чакаме да ни оправят" - ако ни пуснат от общината точките - хубаво. Ако не ни ги пуснат - ще ги попсуваме, ще се покъхарим - и ще забравим че нещо ни е отнето и после сандъкчиите ще намират точки в кофите за спасяване.
Клиент на услугата е човекът с радиоточката на стената. Ако той има нужда от нея, ако я уважава и обича - да си извоюва правото да я ползва. Иначе нищо няма смисъл. Където има воля ще има и радиофикация. Да перефразирам - радиоточката е технически прогрес + упражнена гражданска воля. Ако липсва едно от двете - край. А нови системи могат да се разработят без никакъв проблем. Материята е отдавна известна и в нея е вникнато в дълбочина - знаят се и предизвикателствата, и пречките и нуждите.
Всичко е въпрос на отстояване на позиции.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #486 -: 21 Юни, 2019, 11:44:29 »
Струва ми се че голямо филмиране настъпи с тия радиоточки. При положение, че окръжните градове си имат местни УКВ станции (напр. радио Варна), какво различно ще предава кабелната мрежа? За малките населени места един 5-10W УКВ предавател ще върши работа, при това приемниците са вече почти без пари, пък и такса няма да се плаща! Само управата на населеното място да има желание. Иначе без да съм запознат в детайли, ми се струва, че поддръжката на кабелно радиоразпръскване е кошмар...

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #487 -: 21 Юни, 2019, 12:14:40 »
Ееее, радиоточката дава да кажем може би едно допълнително ниво на надеждност без необходимост от енергиен източник при потребителя. Енергозависимо е само от захранването в централата. Аз като човек който никога не е имал радиоточка, не мога да кажа какви биха могли да бъдат реалните предимства на такава мрежа, но все си мисля, че локални съобщения касаещи конкретния район не могат да се правят по ефирно излъчвана станция.
Относно КПД на стъпалата с превключване на захранването - може и да бъде 80% теоретично максималната ефективност, но за съжаление това е така само със синусоидален сигнал с пълна амплитуда. За съжаление със звуков сигнал нещата стоят по друг начин, и не е сигурно колко ще бъде реално ефективното КПД, поради неизвестната стойност на амплитудата във времето. Най-тежкия случай е, когато сигнала съвсем леко превишава средата на диапазона и тъкмо работи на ръба на отпушването на по-високото захранващо напрежение - тогава КПД става почти равно на чист клас Б.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен dilyan

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 19
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #488 -: 21 Юни, 2019, 12:45:46 »

Относно КПД на стъпалата с превключване на захранването - може и да бъде 80% теоретично максималната ефективност, но за съжаление това е така само със синусоидален сигнал с пълна амплитуда.

Точно обратното.  ;)
В сп. радио, телевизия, електроника имаше редица статии, относно ефективността на усилвателите в такъв режим при реч, музика и син. сигнал. Ако ми остане време ще ги сканирам.
Радиофикацията няма бьдеще. Поетапно всичко ще де премахне. Въпрос на време. Да не говорим, че единствените слушатели са пенсионери.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: За радиоточките...
« Отговор #489 -: 21 Юни, 2019, 12:57:34 »
Тази година ще има 81000 нови пенсионери. Радиофикацията може и да е в залеза си, но слушателите - не са.
И пак е въпрос на гледна точка кое му е минало времето и кое не.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #490 -: 21 Юни, 2019, 13:20:48 »
Дали е обратното или не, може да се изчисли съвсем просто, може и да се симулира. Но не в това е въпроса.
Относно радиофикацията - въпрос на възгледи, у нас определено приключва - както всичко нормално, но ние не сме пример за каквото и да е. Те и железниците са транспорта на бъдещето по света, но у нас са на никъде. Относно това как се поддържа системата - щом поддържаме жична аналогова телефония, това е като детска играчка пред поддръжката на хиляди чифтове. Безжичните технологии (особено GSM) са толкова ограничени, неефективни и вредни, че единствено огромния мързел и все още незает капацитет водят до това бурно развитие. Не съм против УКВ радиото, напротив! Но смятам че и радиофикацията има своето място.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: За радиоточките...
« Отговор #491 -: 21 Юни, 2019, 14:57:12 »
Във Враца където живеят родителите ми , точката не е спирала да работи от 46г. Не знам но някак си са свикнали с нея даже не съм се и заслушвал какво точно пускат , защото си ходя рядко но е факт че работи . Таксата мисля че е 4лв на година . Оставил съм им лаптоп , компютър 3 телевизора интернет , кабелна с 200 канала , но си слушат точката.Та няма нужда да смятаме колко е ефективно колко потребители има и колко морално е остаряла технологията !!!

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: За радиоточките...
« Отговор #492 -: 21 Юни, 2019, 16:11:05 »
Може ли да направиш снимки на вашият радиовъзел.Ще е интересно и да запишеш звуковото качество на програмата.

Малко е сложно проникването до уредбите. Те се намират в едно мазе, което е едновременно склад на Гражданска защита  и музея. Хората, които могат да ти осигурят достъп обикновено използват магическите думи: "Сега нямам време..."

Цитат
То радиофикацията да не е направена да свири на общинарите? Хората ако не си поискат, ако не си защитят радиоточките сами, мрежата няма да оцелее. Малко по БГ "чакаме да ни оправят" - ако ни пуснат от общината точките - хубаво...

Ами при пет лева годишна такса пак няма много желаещи и има проблеми със събирането на парите. Общината поддържа системата "по инерция". Градската мрежа се поддържа само със стари материали. На уредбите се правят козметични ремонти веднъж на няколко години пак без да се купуват части. За градската мрежа има човек на граждански договор, който вече се колебае дали да продължава. Уредбите се бърникат всеки път от различни хора. Преди години ремонтирах няколко стъпала и ги настроих с генератор и осцилоскоп върху специално конструиран за целта товар. От тогава са правени и други ремонти, но само на принципа "да свирне". Сигурен съм, че в момента стъпалата работят с различен коефициент на усилване и следователно се натоварват неравномерно...

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 57
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #493 -: 21 Юни, 2019, 23:57:49 »
Сега не знам как е ,но съм чувал че навремето единствения начин да се слуша нормално българско радио в пограничните населени места са били радиоточките.Вярно че нещата вървят на разсипия ,но ако има желаещи такава мрежа ще има и мрежа.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #494 -: 22 Юни, 2019, 08:16:51 »
Колеги сандъкчий аз вярвам като едни истински колекционери на стара техника,че радиоточката също взима важен дял във вашите колекции а и носталгия към тях.Тъй като аз съм се родил с радиоточката и със лаповите радиоапарати днес с тръпка ползвам или радиоточка или пускам лампов радиоприемник.Вярвам,че има колеги които са на моето мнение.Не случайно аз ремонтирах радиовъзела в село и той вече работи и хората са доволни и всичко с цел да върна онова старо време което беше в моето детство.Дори и един ден радиовъзлите да бъдат закрити аз рсзполагам с две уредби като мога да поддържам страста към радиоточките.Същото е и с радиоприемниците дори и да спрът средновълновите предаватели благодарение на Билян си закупих преди време средновълнов предавател.Единственото което аз не мога да направя е да се направи малък ремонт в Плевенският радиовъзел.Там е нужно желание и една шепа нови кондензатори.Човека отговорен за това не желае с нищо да се занимава дори и му предложих моята помощ.И друг път съм писъл в темата,че качеството е под всякаква критика и колегата Дилян може да го потвърди с изумление когато чу как свири радиоточката.Заради такива хора всичко отива на гибел

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |