| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Търся Транзистор  (Прочетена 7089 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Търся Транзистор
« Отговор #15 -: 30 Декември, 2014, 14:06:19 »
ок благодаря ви много, ще взема обаче по 160 волта нови намерих в друг магазин да видя дали няма да се изчисти това леко трептене, което остана .

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: София
Re: Търся Транзистор
« Отговор #16 -: 30 Декември, 2014, 15:28:56 »
Ако има филтриращ кондензатор на драйверното стъпало на хоризонталната развивка, е добре да го смениш, за да се застраховаш от изненади откъм крайния транзистор за хор. отклонение.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Търся Транзистор
« Отговор #17 -: 30 Декември, 2014, 15:33:30 »
мога да се похваля че вече всичко е наред ! оказа се че старият ми транзистор работел върнах го и сега с новият кондензатор няма ядове сичко е както преди :)! предполагам се е случило следното:
кондензатора е здал багажа (благодарение на вас се насочих към кондензаторите иначе не би ми хрумнало след като няма видимо надути) и телевизора е спрял да пали.
Обвиних една схемичка, оказа се че не е тя (импулсен генератор) после въпросният теанзистор, защото след като го смених с този дето е 100 волта надолу тръгна но с вълнист образ, тогава вие ми предложихте да обърна внимание на кондензаторите, е смених проблемният и трептенето осезаемо понамаля, и сега след като видяхме че от към кондензатори сичко е ок, реших да върна старият транзистор и сега всичко е ок! :) много съм радостен ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ :)  :drinks:

П.С.
въпросното телевизорче е philips 14GX1516/59R  (на снимката е подобен на моят модел)

http://mla-s2-p.mlstatic.com/televisor-philips-14-14gx1815-funcionando-8691-MLA20006720948_112013-F.jpg

служи ми вярно вече сигурно 20 години! и никога не ми е давало проблеми до сега , но кондензаторите все пак им идва времето рано или късно, даже се чудя как не ми хрумна първо за тях да прегледам, та бая заобиколен път фанах , друг път направо ще се допитвам при вас :) та понеже ми е драго това телевизорче не се отказах от него :)
« Последна редакция: 30 Декември, 2014, 15:44:37 от FAMICOM_87 »

Неактивен mjet

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 178
  • Населено място: София
Re: Търся Транзистор
« Отговор #18 -: 30 Декември, 2014, 16:23:13 »
Честито. Всичко е добре, когато свършва добре.  :)
Едно устройство,ако тръгне от раз,значи нещо не е в ред :)

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Търся Транзистор
« Отговор #19 -: 21 Май, 2018, 00:29:03 »
Здравейте, темата е доста стара меко казано, но ми попадна от битака абсолютно същото телевизорче :) Обаче не пали , реших, че е с същият проблем както беше при другото, но всички кондензатори са ок включително и  онзи, който ми беше се скапал тогава. Само най ситните кондензатори не съм тествал, дето са нисковолтовите далече от захранването.
Пак някъде по захранването нещо е дало фира, онзи транзистор го свалих и го премерих на всичкомер, дава го че уж е работещ, някакви идеи ? :flag_of_truce:

Неактивен miroton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Пазарджик
Re: Търся Транзистор
« Отговор #20 -: 21 Май, 2018, 11:53:41 »
Не си играй да измерваш тия кондензатори направо сменяй наред и после вкл в контакта и почваш да измерваш от захранването

Неактивен sawow

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
Re: Търся Транзистор
« Отговор #21 -: 21 Май, 2018, 12:44:44 »
Електролитни кондензатори (стари, употребявани) не се тестват, не се измерват, те се изхвърлят. Живота на един електролитен кондензатор дори от най-представителните световни фирми не може да надхвърли 5000 (пет хиляди) часа работа. След тези 5 000 часа, кондензатора се изхвърля. Друг важен момент въобще в кондензаторната наука е това, че производителите (никой не знае защо) отбелязват на конд. само максимално допустимото напрежение, и никога максимално допустимия ток. За този параметър, ние обикновените консуматори на кондензатори можем само да гадаем. Във всеки случай, важен е ОБЕМА. Или накратко казано - когато сменяваш кондензатор в някъкво устройство, особено електролитен, то новия, който монтираш трябва да има същия или по-голям обем.

Активен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Търся Транзистор
« Отговор #22 -: 21 Май, 2018, 14:11:54 »
г-н Савов, електролитни кондензатори винаги се измерват и ако е необходимо се изхвърлят!
В посочения линк съм дал списък с електролитни кондензатори с живот гарантиран от производителя 10 000часа.
И това е при температура 105гр по Целзий.

https://www.tme.eu/bg/katalog/pasivni-ieliemienti_112309/#id_category=112348&s_field=artykul&s_order=ASC&visible_params=2%2C10%2C32%2C39%2C42%2C115%2C117%2C118%2C120%2C123%2C123%2C757&used_params=123%3A24658%3B
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Търся Транзистор
« Отговор #23 -: 21 Май, 2018, 16:09:58 »
Гарантиран живот при 105 градуса 10 000 часа друг път.

Точно нихиконите са един отврат- дефектират с прекъсване-изсъхване.

pansim, направи си един експеримент. Вземи един 105 градусов Нихикон, свържи му на кракакта  клеми и ги забоди в уред за измерване на кондензатори- от тия дето мерят и капацитет и  съпротивлени и утечка итн.

После го сложи някъде на постамент кондензатора  и си настрой станцията за горещ въздух да го духа на 100 градуса- директно.

ГАрантирам ти че , не само 10 000 часа няма да изкара, ами и 1 час няма да изкара, точно нихикон-а.

Това дето го пишат по описанията са пълни глупости.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Активен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Търся Транзистор
« Отговор #24 -: 21 Май, 2018, 18:56:25 »
Пичага - случайно да се сещаш, че има доста видове серии от един и същи производител?
Които като качества нямат нищо общо освен името. :)

https://www.tme.eu/bg/Document/7f9235444e0d2ffc9073ba6aee806207/e-gr.pdf
Ето - не съм го измислил аз...пък ти ако искаш вярвай.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Търся Транзистор
« Отговор #25 -: 21 Май, 2018, 19:24:16 »
pansim,чакай сега и двамата сте прави.Имаше едни кондензатори Nixikon ли се пишеха или Nixicon.Оригинално менте на Nichikon.За тях вероятно става дума.От същата категория са и Jakec,Fuhjyyu,Luxon,Hermei,Raycon и още дузина от тази серия :) Всичките от "фирмата"china-el-cap само логото е различно.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Търся Транзистор
« Отговор #26 -: 21 Май, 2018, 19:58:00 »
pansim, няма значение коя серия е, като са го му щамповали 100 градуса устойчивост, а не може да я предложи.

Това, което съм разбрал от опит е че , 85 градусовите са  нещо като 2-ро качество, няма значение на каква температура работят- издържат доста по малко. И просто не ги употребявам- няма смисъл да купувам брак-а на някоя фирма.

100 градусовите са по-читави карат забележително по-дълго време, ако са оригинал, но в никакъв случай не държат на постоянна работа при въпросната обявена температура, 10 000, часа, 5000 часа, Смешки са това- като го напечеш повече от 24 часа на 100 градуса няма да изкара, ако ще да е запасен по обем 10 пъти- съхнат като сливи.

Относно Нихикона, говоря за оригинални ползвани от реномирани производители във скъпи  устройства- винаги са ме разочаровали. Покрай тях разни други  НЕ аудиофилски марки се държат доста по добре в същата апаратура.

Нихикона за мен си е само един кух бранд, с изключително ниско качество, разчитащ само на маркетинг, за да съществува изобщо, бих предпочел даже най смотания филипсов електролит пред нихикона, няма значение в колко шарено фолио са го мушнали, и колко народ се реди да го хвали .

Нищо качествено не съм видял от тая марка и не я употребявам, което препоръчвам и на всички останали, НЕ се лъжете по разните аудиофилски глупости- Нихикона е пародия на кондензатор, качествен колкото най-евтините ментаци.

А пък това, че винаги се  измерват преди да се подменят си е чиста загуба на време  :D, ако имаш 5-6 поредни бройки в един блок дефектирали, изобщо няма какво да си губиш времето да мериш и останалите. И да -губене на време е ако техниката има навъртяни 20-тина годинки и вътре имаш към 80-100 броя електролити.

Но предлагам да прекратим, понеже темата не е за електролитни кондензатори.  И по леко с ликовете към TME.  ;)
« Последна редакция: 21 Май, 2018, 20:10:09 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Търся Транзистор
« Отговор #27 -: 21 Май, 2018, 23:32:21 »
Ами да ви кажа това моделче телевизор PHILIPS 14GX1516/59R е страхорен както бях писал преди няколко години в темата, вече си го гледам над 20 гидини и само един електролит се наложи да подменя тогава и тръгна, а този сега дето съм взел пак не пали  по същият начин, но кондерите са му ок не само тия около захранването, но и тия около високото за кинескопа. но до тях не достига напрежене изопщо, нещо в захранването е ...
ето намерих тази схема на захранващият блок .
С мултицеда меря 300 волта на кондензатора големият дето е 400В 220мф точка ТР12 , същото напрежение измервам и на точка  ТР13 там при транситора където пише 283V (294V)
Но на другите точки след тия не ми дава напрежение никакво ТР18 и ТР19.
Точка ТР20 където предният път беше дефектирал на другият телевизор кондензатора 47мф 160V също нямам напрежение , по схема показва че трябва да е 95V ако правилно схвашам написаното +95А

Общо взето след трансформатора няма напрежениея, а той е ок мерил съм му връзките ,мисля, че не е прекъснал

Колкото до тия кондензатори nichicon мисля,че са доста качествени вътре всичко е тази марка.
Все пак да бачка телевизора 20 години без умора и да се скапе само един си е евероятно! Скапаният беше станал на 18 ома помня.
« Последна редакция: 21 Май, 2018, 23:41:47 от FAMICOM_87 »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Търся Транзистор
« Отговор #28 -: 22 Май, 2018, 17:40:09 »
Кондензатори,кондензатори..........мантра :) Не че не дефектират,ама се преекспонира с тях.Има още много елементи които могат да дадат фира.От това което пишеш излиза че няма първоначален запуск.

95757-0

Проверяваш тази верига,елементи 3501,3505,8505, и какво има на (TP16) 7 извод на UC3842.Това е веригата за запуск.Напреженията ги пише на схемата какви трябва да са при stb и  power on.Ако ги има но не тръгва бодваш един осцилоскоп на (TP15) извод 6 на UC3842.Ако ги няма импулсите проверяваш веригата за защита (TP14) дали не е дал фира ключовия транзистор и дали не е увеличена стойността на елемент 3519  0.33 ома.Ако на 3 краче на UC3842 има 0 волта значи защитата не сработила и шима не работи.Махаш за пробата елемент 7513 транзистор  6N60FI  и проверяваш периферията на UC3842 и ако всичко е ок по нея но не тръгва я сменяш.На 6 извод трябва да имаш пикове подобни на трион високи до около 2 волта.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Търся Транзистор
« Отговор #29 -: 22 Май, 2018, 23:27:04 »
 :hi: много благодаря за подробната помощ! Ще се опитам да следвам стъпките  :flag_of_truce:
Впрочем това чипче е на една мъничка платка на конектор и се маха лесно, мога да пробвам с тази от работещият телевизор като вариянт :)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |