| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем с LM317T  (Прочетена 10223 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем с LM317T
« Отговор #15 -: 05 Април, 2015, 17:53:31 »
То и без диодите може да работи схемата за пробата, така че не чакай до понеделник. Ама се съмнявам да има дефектни диоди, освен ако не си ги изгорил преди това естествено. Иначе, да наистина не трябва да е проблем тримера като се сметне мощността са някакви миливати, не трябва да е проблем, но тия 100 ома са ниско според мен, и дефектен регулатор да не е, и да не е свързан грешно.... то няма нищо магическо около тая ИС та да повдигаме такава сериозна дискусия, просто си разгледай проблемите със схемата и елементите и си го оправи.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Проблем с LM317T
« Отговор #16 -: 05 Април, 2015, 21:29:38 »
Линка от поста на ditronix по-горе е НАЙ-добрия дейташит - най-подробен, най-точен и с най-много примери. Има уникални приложения на 317, от които може човек да си преправи и измисли още 100. Мерси, бях го изгубил този точно!  :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Проблем с LM317T
« Отговор #17 -: 05 Април, 2015, 22:09:00 »
Някой правил ли е усилвател с LM317 ?  :)
http://all-he.ru/publ/svoimi_rukami/ehlektronika/usilitel_moshhnosti_na_lm317/2-1-0-529

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Проблем с LM317T
« Отговор #18 -: 05 Април, 2015, 23:03:20 »
Проблемът се оказа в самия чип. Свързах го по основната схема с изчислените по програмата данни и резултатът бе пад на волтажа с около 2 волта и греещи здраво съпротивления. Самият чип дори не се затопля леко, а е без радиатор.
Утре отивам да си купя нов L317T. Дано този път всичко е наред, че ботевчето чака да бъде сглобено и да ви го покажа  :)

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Проблем с LM317T
« Отговор #19 -: 08 Април, 2015, 13:04:33 »
Смених чипа и всичко тръгна без проблем  :) Почти съм готов с радиото. Остава да купя златен спрей, за да си оправя кантовете на копчетата.
Присаденият модул е свързан директно към оста на променливия кондензатор, който беше с разбити ламели, затова ги махнах всички. Връзката е осъществена посредством част от автомобилен вентил, специален болт за плочите на колелото ми и още няколко чарколака, които ми се мернаха пред очите. Стана перфектно, като ходът на индикаторната стрелка пасва идеално на скалата. Използвах галетния ключ, за да управлявам модула. На позиция Г си работи входа за грамофон, на позиция Д е УКВ, а на позиция С са средни вълни. Селективността на радиото не е добра, но за моите цели е приемлива.
Малко се измъчих с индикаторната лампа. Свързах я по начина на Pichaga933 през 100 нано кондензатор към анода на EBF90 (не е EABC80, НЧУ е сериозно модифициран от предходен майстор и включва EBF90 и EL84), но не тръгваше като хората. Оказа се, че всички EM80, които имам, са доста изтощени. Все пак взех за проба от Олимпията здрава и всичко тръгна прекрасно.
Имам и една чуденка. Не съм сигурен дали съм запоил правилно двата кабела, които отиват към говорителя. Има ли как да проверя кое е плюса и кое е минуса, за да съм сигурен, че всичко е ОК?

27664-0

27666-1

27668-2

27670-3

27672-4

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Проблем с LM317T
« Отговор #20 -: 08 Април, 2015, 15:44:43 »
Ами опитай и така, и иначе. Ако забележиш разлика- остави проводниците както ти харесва повече. Ако не- все тая. Ако единият край на изходния траф е свързан към маса- него го свързваш към минус на говорителя.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Проблем с LM317T
« Отговор #21 -: 08 Април, 2015, 17:47:23 »
Ето го и окончателния вариант  :drinks: Стана много приятно радио с УКВ и средни, като всичко се управлява от оригиналните копчета.

27674-0

27676-1

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем с LM317T
« Отговор #22 -: 08 Април, 2015, 19:44:55 »
Както са ти казали за високоговорителя няма какво толкова да го мислиш, пробваш и по двата начина ако схванеш въобще някаква ралзлика го свързваш така както ти е харесало повече. Тука чисто теоретично високоговорителя си има някаква незначителна нелинейност при хода си напред и назад заради нехомогенността на магнитното поле по цялата дължина на хода на шпулата, това генерира втори хармоник в излъчените звукови вълни, усилвателя с един пентод клас А от своя страна също има лека асиметрия и съответно преобладаващ втори хармоник. Чисто теоретично ако насложиш двете асиметрии с обратен знак ще получиш сумарно намаляване на амплитудата на втори хармоник, ама това е на теория, на практика едва ли ще усетиш каквато и да е разлика. Иначе поздравления за реконструкцията! Много добре ти се е получило! Аз като малък съсипах един Орфей и в годините когато бях 5-6ти клас ме беше обзела манията да направя нещо подобно на твоето, да вградя вътре някакво полупроводниково радио което да се управлява изцяло от клавишите и врътките на радиото.... това беше мечата ми тогава която така или иначе никога не осъществих, в последствие обаче 8-ми клас намерих друго Орфейско шаси и въстанових приемника в оригинален вид. Сега да ме биеш не бих вградил транзисторно радио в такъв приемник, освен ако разбира се не е останало от приемника само шаси, скала и кутия, а радиото което вграждам е моя собствена разработка.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Проблем с LM317T
« Отговор #23 -: 09 Април, 2015, 14:40:48 »
Много мерси за изчерпателния отговор. Наистина не можах да хвана разликата. Origo, нямах никакво намерение да правя подобна присадка. Ботевчето изгелждаше много добре на външен вид с изключение на плата. Имаше петна, които не се изпраха, затова го смених изцяло. Отвътре обаче беше мазало. НЧУ беше тотално променен спрямо оригиналната схема, но работеше ОК. Наложи се смяната само на няколко кондензатора. Лошото е, че на оригиналните не им виждам стойностите и понякога трябваше да гадая. Катодният електролит например беше 5 микро, а за EL84 май трябва да е 30, та сложих 22. Такива работи. Отскоро се занимавам с подобна техника и ми е малко трудно. Първоначално помислих, че е използвана схемата на Родина с EL84 и EBF90, но и там има много разминавания.
И все пак свири и то съвсем прилично. Но ВЧУ беше тотално омазан. Скъсани бобини, разтекли се кондензатори. Мъчих се един ден безрезултатно и затова преминах към този вариант. И без друго това транзисторно радио само ми се пречкаше, а сърце не ми даваше да го хвърля. Променливият кондензатор също беше много зле и реших, че не е чак такова кощунство да го изтърбуша окончателно.
Сега това ботевче отива на вилата. Там ще ми върши страхотна работа, като има и УКВ, и средни, макар че повече ще го използвам, за да си свързвам iPod-а с него. А и не е особено скъпо. А хубавата Олимпия, която беше там, е предназначена за апартамента, в който след година - две ще се пренесем с жена си. Имам още две Олимпии. Едната трябва да се сглоби, а другата - да се реставрира тотално. После ще купя един средновълнов предавател и така ще озвуча апартамента :-)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |