| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: 77.5kHz Радио часовници  (Прочетена 14971 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
77.5kHz Радио часовници
« -: 11 Април, 2015, 09:51:37 »
Здравейте,
       имам няколко радио-сверяеми часовника. В къщи има много смущения и не могат да хванат сигнала.
       Пренастроих едно шаси от мелодия10 да покрива от 60kHz на горе. Вечер сигнала се чува силно и на феритна антена, а през деня няма и следа от него
Възможно ли е антената ми на покрива да се свърже към часовника. Някъде някой се беше изказал че може да се навият няколко намотки на феритната антена и единия край към земя а другия към антената.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: 77.5kHz Радио часовници
« Отговор #1 -: 11 Април, 2015, 10:52:03 »
Мисля че е възможно, може експериментално да опиташ с броя навивки. Аз имам два такива радиосверяеми часовника и двата се сверяват регулярно всяка нощ в София жк Дружба 2 на 4-тия етаж. Като занеса часовника до прозореца от „откритата“ страна и денем се сверява. Пробвай с навивките на феритната пръчка, ако не хване повече смущения от колкото полезен сигнал, трябва да стане.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: 77.5kHz Радио часовници
« Отговор #2 -: 11 Април, 2015, 11:53:47 »
А дали могже да се чуе какво хваща часовника?
Удома е адски шумно. От север има трафопост а от юг ЖП линия.
На втори етаж съм и около мен е пълно с климатици.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: 77.5kHz Радио часовници
« Отговор #3 -: 11 Април, 2015, 15:34:31 »
ето снимки на часовника
27873-0
27875-1
предполагам че малката плюнка е приемника, два от изходите и отива в голямата плюнка, там мисля да слушам.

Неактивен Vladislav

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
Re: 77.5kHz Радио часовници
« Отговор #4 -: 11 Април, 2015, 16:16:35 »
Здравейте, може би този въпрос е вече обсъждан в друга тема, но може ли да попитам откъде се излъчва сигналът с кода за сверяване? Тези часовници не са правени специално за българския пазар, нали?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: 77.5kHz Радио часовници
« Отговор #5 -: 11 Април, 2015, 16:32:49 »
Мисля че няма друга тема по въпроса, сигнала се излъчва от Mainflingen Германия, близо е до Франкфурт. Ето повече информация относно предавателя, местоположението, модулацията, начина на кодиране на излъчваната информация и др.http://en.wikipedia.org/wiki/DCF77 Като цяло каквото те интересува можеш да откриеш с ключовата дума DCF77. Като цяло много полезна система според мен е това. Даже съм замислил да си правя самоделен приемник, за мой часовник, ама май по-скоро не си заслужава труда при положение че има готови модули. Относно това какво чува часовника няма как да стане защото той приемника му е в един специализиран чип и няма аналогов изход, така че това което можеш да направиш е с модифицирания приемник Мелодия 10 да видиш какво се хваща в апартамента с феритна пръчка само, дали дори слабо е различим сигнала с период 1 секунда. Имай предвид че предаването на информацията е много бавно (1 бит за секунда) така че шумоустойчивостта е внушителна! При безумно ниски съотношния сигнал-шум е в състояние да приеме  правилно информацията. Друг е въпроса конкретно на твоите часовници до колко са им добри приемниците (аналоговата част). Евентуално може ша пробваш и с по-голяма феритна пръчка, просто ще трява да навиеш подходящ брой навивки за да е в резонанс на 77.5килохерца с капацитета който е монтиран на платката и входа на ИС.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: 77.5kHz Радио часовници
« Отговор #6 -: 11 Април, 2015, 18:13:06 »
Имах предвид че ще слушам с осцилоскопа.
Сигнала мисля че се хваща с феритната на мелодията.
Как трябва да звучи сигнала?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: 77.5kHz Радио часовници
« Отговор #7 -: 11 Април, 2015, 18:44:20 »
Ами тъй като извън амплитудната модулация има и някакъв род фазова манипулация, предават с нея някаква друга информация се чува едно като ффффффт ффффт фффт ффффффт като периода е 1 секунда, трябва да схванеш нещо с период 1 секунда. Ето чуй го на холандския SDR:http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/ Освен ако по платката на часовника няма вече декодиран цифров изход където да излиза високо или ниско ниво няма какво да му гледаш изобщо с осцилоскоп на такъв сигнал. Пък и да има такъв изход пак полза няма от осцилоскоп, голям е периода, по-скоро да го вкараш в звуковата карта и да го запишеш после да декодираш. Като цяло безсмислено упражнение, той или чува каквото му трябва и за 10тина минути след стартиране на синхронизация ръчно се синхронизира, или не се синхронизира значи сигнала не му стига, няма какво толкова, и пак казвам всичко е в чипа няма какво да пипнеш и да видиш.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: 77.5kHz Радио часовници
« Отговор #8 -: 11 Април, 2015, 23:14:02 »
В 23:05 започна да се чува нещо и в 23:30 спрв. Явно сигнала не се излъчва целодневно.
« Последна редакция: 11 Април, 2015, 23:33:26 от rolling_heads »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: 77.5kHz Радио часовници
« Отговор #9 -: 11 Април, 2015, 23:19:27 »
Целодневно се излъчва. Просто проходимостта се увеличава вечер и нощем. Сверявал съм го часовника по всяко време на денонощието, чуй и холандския SDR с него хвани сигнала, целодневно си е там.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: 77.5kHz Радио часовници
« Отговор #10 -: 11 Април, 2015, 23:36:19 »
освен да направя един прост предавател и да излъча сигнала от сайта. Друго не се сещам за сега. Явно не се чува при мен сигнала.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: 77.5kHz Радио часовници
« Отговор #11 -: 11 Април, 2015, 23:48:59 »
Я! Това е идея! Ретранслатор за DCF-А!!! Браво! Още един проект, в който да се задълбая като има време!  :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Re: 77.5kHz Радио часовници
« Отговор #12 -: 12 Април, 2015, 00:03:24 »
Имам такъв часовник но му отрязах антената, защото се сверяваше по немско време и нямаше начин да се изключи. Направи ми впечатление, че се сверява през ноща. Аз съм в Асеновград, където почти нищо не се хваща /за разлика от Пловдив/ а чаовника се сверяваше, което е точно обратното на това, което казва колегата от Пловдив - върви че намери логика :)

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: 77.5kHz Радио часовници
« Отговор #13 -: 12 Април, 2015, 00:20:54 »
логиката е в трафопоста и жп то

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: 77.5kHz Радио часовници
« Отговор #14 -: 12 Април, 2015, 09:54:28 »
Цяла нощ излъчвах , но часовниците не чуват.
Давайте акъли, че ми омръзна да ги разнасям.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |