| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радиоремонти из ежедневната практика  (Прочетена 10629 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Радиоремонти из ежедневната практика
« Отговор #45 -: 26 Декември, 2022, 08:35:39 »
Колкото повече се занимавам с радиоремонти се убеждавам че все повече не знам.На работната маса е поредния български приемник за ремонт и видях каква странна марка кондензатори са поставили преди това в някоя ремонтна работилница.Реших да ги снимам да ги покажа.За някой ще е изненада за някой не.

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 400
  • Населено място: Стражица
Re: Радиоремонти из ежедневната практика
« Отговор #46 -: 03 Януари, 2023, 09:55:11 »
Не съм виждал такива..
Аз последно имах ядове с  един сигнал генератор ГР2. До като не минах през целия няколко пъти не стана  :D първо изгърмя селена, после изпуши мрежовия филтър  едната му бобина,  като след нея седя 1 месец отворен да се отмирисва.. миришеше на мишчина  :D та бяха му сменени мрежовия филтър селена  кондензатор филтров потенциометри със западни.. които при мерене бяха ок а при монтажа де работи де прекъсва.. най големия трън беше степенчатия атенюатор. Подложките в изходния конектор окъсяваха  не еднократно. Самия атенюатор се разцентроваше  мериш го добре монтираш го не е и така многократно все забиваше по него нещо. Бях на ръба да го изоставя, но сега си работи нормално и стабилно .. до като не се наложи да се разглабя пак  :nea:
Със ВЧ частта нямаше никакви ядове при ремонта проблемите е бяха чисто механични решения..

Неактивен Dennislaw91

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 77
  • Населено място: София
Re: Радиоремонти из ежедневната практика
« Отговор #47 -: 08 Януари, 2023, 19:25:56 »
Аз пък като любител се мъча с една Ригонда 102 пушпул, като кача шасито в кутията няма никакви вълни, никакъв звук само Ниска Честота като го сложа  на масата или го изправя си работи , дали не е някоя студена спойка презапоих на всички лампи спойките, напреженията са ок на всички лампи по схемата, смених и прехвърлящите в крайното стъпало, ефект няма

Неактивен Mitaka_retro

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 47
Re: Радиоремонти из ежедневната практика
« Отговор #48 -: 12 Януари, 2023, 18:52:47 »
Интересна тема, нека и аз да покажа едни интересни електролитни кондензатори от една Саба, оранжеви с пластмасов корпус, интересно виждали ли сте много от тях? Аз такива за първи път виждам.  8)

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Радиоремонти из ежедневната практика
« Отговор #49 -: 12 Януари, 2023, 19:45:31 »
Електролитни кондензатори с бакелитов корпус,първи започнаха да правят такива Siemens.Достатъчно ненадеждни и бързо се отказаха от тях.Roederstein мисля се казваха.Телевизорите от 70-те и 80-те на германците бяха пълни с тях.

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 273
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Радиоремонти из ежедневната практика
« Отговор #50 -: 13 Януари, 2023, 18:08:33 »
Цитат
Достатъчно ненадеждни

Абсолютно съм съгласен, имах такива които се бяха разцепили/разпаднали само от стоене в кутийката.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Радиоремонти из ежедневната практика
« Отговор #51 -: 13 Януари, 2023, 18:45:27 »
Да, такива но със сив корпус в магнетофон UHER 724 Stereo извадих доста. Бяха почти идеални по параметри, но все пак тези последователно на главата явно даваха вече утечка, защото периодично се налагаше размагнитване на главата. След смяната им, тези последователно на главата смених с полиестерни и проблемите изчезнаха.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 400
  • Населено място: Стражица
Re: Радиоремонти из ежедневната практика
« Отговор #52 -: 29 Януари, 2023, 20:30:24 »
Виждал съм такива sanyo и ROE същите де работеши де поокислени .

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Радиоремонти из ежедневната практика
« Отговор #53 -: 16 Март, 2023, 18:30:33 »
На работната маса постъпва един радиоприемник "Концертино".При включване звукът е слаб и със изкривявания.Проверяваме кондензатора към първа решетка на пентодната част и няма положително напрежение.Проверяваме напрежението на анодите което е по норма.Проверяваме катодното напрежение което е равно на 0V.Оказа се пробил кондензатор.Отстранихме го от схемата,но напрежението е малко 2-3 волта и звукът отново е тих и със изкривяване.Като обърнем по специално внимание се оказа че радиолампата не свети.Заради пробилият катоден кондензатор вероятно се е съсипала лампата ECL 82 и техника който се е помъчил да постави друга лампа е поставил лампа CL82 като първият знак се е изтрил а лампата се установи че е от серия "Р" което отопление е 16 волта не 6,3.След поставяне на правилната радиолампа радиоприемника заработи нормално

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |