| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Реставрация на Olympia 421  (Прочетена 17794 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #90 -: 26 Декември, 2015, 22:22:20 »
  Нещо не разбирам защо ти е UBL11 тя е диод пентод коренно различна от  UCL11 . С лампите U серия  трябва при работа с тях много да се внимава най-добре през пробна лампа докато не станеш сигурен че си приключил с ремонта. Дори и тока да не те хване . Хубаво е от някой бракуван комсомолец да си намериш 100ма  Резистор с отрицателен температурен коефициент. Тая серия не я бива е за паралелно включване на отоплението . Поради високоволтовото отоплително напрежение като ги включиш светват силно .Докато падне отоплинелния ток вследствие загряването на отоплителната жичка . Но въпреки всичко доста апарати са произведени .

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #91 -: 26 Декември, 2015, 23:06:19 »
UCL11 имам три, а имам два приемника, докато UBL11 и UCH 11 имам само по една налична, но очаквам скоро да пристигне един пълен комплект  :)
Иначе ремонтът на шасито отдавна го приключих и всичко работи перфектно. При олимпията няма резистор с отрицателен температурен коефициент, а дросел, който като щракне, елиминира резистор 150 ома от отоплителната верига. Хитро са го измислили, но ми трябваше известно време да разбера как работи :)
Тази вечер се справих и със скалната механика. Много е интересна, защото има един конец, който свързва по класическия начин оста с променливия кондензатор. Другият свързва оста със стрелката, но стрелката е на пружина, за да движи конеца. Половин час умуване и гледане и накрая стана. Още малко и ще ви го покажа снимки  :drinks:

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #92 -: 27 Декември, 2015, 09:23:34 »
Погледнах пак схемата наистина има едноспециално превключване с ключетата но не мога да разбера кой тях управлява .Дросела който е даден е само филтриращ. Освен ако ключетата се свързани към неговия магнитопровод. Но приемника не е при мен да го видя. Нищо чудно тези германци правят чудеса . Аз имам един уред UNIGOR 4P прадставяш ли си релето за изключване на системата е вързано последователно на системата и изключва при ток над 10 микроампера. Ако леко го удариш пак изключва механически. Ако при тебе е така то вероятно се чака крайната лампа да загрее тогава тя повишава своята консумация на ток магнитната сила в него се повишава и той правключва друг режим.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #93 -: 27 Декември, 2015, 16:08:00 »
Точно така, pana  :) Когато анодният ток се повиши, котвата на дросела се вдига заради по-голямата магнитна сила и ключето, което си видял по схема, елиминира съпротивлението от 150 ома. Трябваше ми известно време, за да го установя, след което и започна същинската работа по применика и всичко се получи  :)
Вчера сложих високоговорителя, наистина съвсем малко довършителни работи остават  :D

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #94 -: 11 Януари, 2016, 18:54:20 »
Готови сме и с тази Олимпия  :) Вече имам четири реставрирани приемника за бъдещия апартамент, така че остава единствено предавателят на средни вълни. В процес на търсене съм и на още един комплект U лампи 11-а серия, че да имам един резервен, но за това бърза работа нямам.
Скалата не е съвсем ОК, тъй като беше много зацапана и при миенето на места съвсем леко тръгна боята. Поръчал съм да ми направят на фолио, но не съм сигурен дали е необходимо да развалям оригиналния вид.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #95 -: 11 Януари, 2016, 18:59:39 »
Днес си поиграх и със заминалия кенотрон. Свалих цокъла, а после успях да отворя балона, като запазя здрава видимата част. Дали ако сложа едно съпротивление 500 ома 10 вата за отоплението, един диод и едно гасящо съпротивление, няма да мога да ги побера в балона и това няма да се отрази твърде негативно на охлаждането?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #96 -: 11 Януари, 2016, 19:12:36 »
Принципно само проба ще даде отговор на въпроса дали ще може да се охлажда адекватно новия еквивалент пъхнат в балона, може да го сглобиш временно без да залепяш стъклото и да пъхнеш термодвойка да следиш температурата в балона по време на работа дали превишава нормалните стойности (в случая нормални ще са около 70 градуса в близост до диода) над тях въпреки слабото му натоварване не знам дали ще може да се охлажда адекватно. Но на мен по-интересно ми е какъв е смисъла на това ако през прозрачния балон ще се вижда какви работи са набутани вътре? Или мислиш да боядисаш балона с нещо така че да стане непрозрачен?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #97 -: 11 Януари, 2016, 19:33:20 »
Дали лампата ще работи в балона или еквивалента и от други елементи със същата разсейвана мощност няма разлика!!! Очаквай 200-300 градуса вътре!!!

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #98 -: 11 Януари, 2016, 19:48:00 »
Съвсем логично :-) Значи няма да се занимавам. Пичагата беше дал подобна идея и се зачудих дали да не я реализирам за спорта. Иначе мислех точно със сребърен феролит да мина отвътре стъклото или нещо подобно, за да не се виждат елементите. Но диодът няма да оцелее при тази температура  :empathy2:

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #99 -: 11 Януари, 2016, 20:02:17 »
може да счупиш средната бакелитова част на цокъла на лампата за да се получи въздушен отвор за циркулация на въздух. Мисля, че няма да има проблем с диода. Още повече може да сложиш Шотки диод с нисък пад 0.3 волта, няма въобще да загрява. Но виж това гасящото съпротивление ще трябва да е на друго място защото ще опече положението  :master2:
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #100 -: 11 Януари, 2016, 20:17:05 »
Ахахаха, вижте какво ми щукна  :) Схемата за 110 волта прави две паралелни вериги на отоплението. Едната е с UY11 и гасящото съпротивление 680 ома, а втората е UCL11, UCH11, UBF11 и скалната лампа. Значи на теория, като наглася мрежовия превключвател на 110 волта и включа апарата през трафа, който имам 220/110 волта, мога да сложа "лъжливия" кенотрон само с диод, една крушка и едно 150 ома съпротивление по долната схема.
Едва ли някога ще стигна дотам, ама просто ми щукна като възможен вариант  :)

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
25 Отговора
16431 Прегледи
Последна публикация 12 Януари, 2014, 20:00:00
от Валери
4 Отговора
1995 Прегледи
Последна публикация 20 Август, 2016, 22:36:41
от e-sea
47 Отговора
9224 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2017, 13:39:59
от Лъчо Минков
4 Отговора
2937 Прегледи
Последна публикация 29 Март, 2017, 20:01:05
от wladoo
2 Отговора
1320 Прегледи
Последна публикация 03 Юни, 2017, 21:11:29
от Бай Тончо

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |