| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: радиоприемник Комсомолец  (Прочетена 16284 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен deniz5612

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 305
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #15 -: 23 Януари, 2013, 22:27:23 »
Абе , пичове , Вие нещо ме плакнете ! Заинтригувахте ме , и току що направих експеримент . Включих един КОМСОМОЛЕЦ и пипнах с опакото на ръката / нямам фазомер под ръка /- шасито - и нищо , обърнах щепсела и пак пипнах - и пак нищо  :o Аз ли не съм у ред  ???

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3538
  • Населено място: Варна
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #16 -: 23 Януари, 2013, 22:30:05 »
Не го прави повече това :diablo: Вземи един фазомер и провери.

Неактивен deniz5612

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 305
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #17 -: 23 Януари, 2013, 22:35:03 »
Утре , а ще направя и клип  8)

Неактивен LZ3NF

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 42
  • Населено място: Yambol
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #18 -: 23 Януари, 2013, 22:35:41 »
deniz5612 , ами хвани поне с другата ръка кранчето на чешмата ,,, :--- :drinks:
<< гръбно токи Icom-215 >>
---------------------------------
http://lz3nf.wordpress.com

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #19 -: 23 Януари, 2013, 22:38:33 »
Абе вие нямате ли с какво да си играете? :D

Неактивен deniz5612

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 305
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #20 -: 23 Януари, 2013, 22:52:14 »
deniz5612 , ами хвани поне с другата ръка кранчето на чешмата ,,, :--- :drinks:
Абе със слабите токове не съм на ТИ , но с другите си хортувам ! Не съм толко застрелян , но за това което кореспондираме е така , както го коментирам , и за туй съм озадачен . Ток ме е бил много пъти , но не от радио  , макар че в случая не става въпрос за слаби токове , а и не мога да се разтегна толко - от чушмътъ до инкята  :rofl2:

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #21 -: 24 Януари, 2013, 09:00:57 »
Преди около 50 години, човърках някакъв радиоприемник с лампи U-серия и с пробит кондензатор към антената. Антената става фаза при офазено шаси. Човекът си мие бос терасата и се допира до антената на това радио. Така се беше "ободрил", че не беше пил кафе цяла седмица.

Най-безопасното включване на плеър или друго устройство към подобни приемници е с предавател с малка мощност. Първите предавателчета на СВ и УКВ, които изработвахме бяха с лампи, после с германиеви транзистори и т.н.

В техникума имахме разправии с Народната милиция, защото предавателчетата били "забранени", а в ВМЕИ-София един преподавател твърдеше, че една от схемите няма да работи, а тя горкичката работеше без проблеми от години, та и до днес.

Най-много ме е страх от безстрашни жичкаджии !  :)
Моля никой да не се обижда ! По-добре е да сме живи и здрави !  :)
Успех в ремонтите и умната !  :)


Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #22 -: 24 Януари, 2013, 10:26:38 »
Хайде и аз да внеса малко спам в темата във връзка с биенето на ток при безтрансформаторните приемници. Естествено при едното положение на щепсела фазата отива директно на шасито. Естествено за самото радио това е без значение, но за тоя който "бърника" в него си е опасно. Но има и едно друго условие, ако си изолиран от земята просто не усещаш нищо. Все едно си кацнал на една жица. Така, че може да се бърника, но сядаш на дървен стол и краката са във въздуха, разбирай например на дървената напречна подпора. И никой да не те докосва, че ще стане както на времето, аз бърникам в радиото а приятеля ми седи и ме гледа, но понеже не му отговорих нещо ме докосна в резултат на което аз хвърлих радиото, а той излетя до стената.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #23 -: 24 Януари, 2013, 12:02:37 »
гледам тука в една друга тема сериозни напъни да се направи АМ трансмитер , примерно за мен щот съм малко лишен от познания и ограничен като умения да сглобя подобно върхово техническо творение ,дали би вършило работа едно такова предавателче :

http://www.ramseyelectronics.com/cgi-bin/commerce.exe?preadd=action&key=AM1C


или пък тук гледам братския китайски народ също продава евтини ФМ и АМ трансмитери

http://www.alibaba.com/showroom/am-broadcast-transmitter.html
http://www.alibaba.com/product-gs/580872507/am_broadcast_transmitter_TM2803.html



.... дали ще ми вършат работа искам да попитам и ............ някой от колегите дали знае тука в БГ някъде да се продават тез чудесийски , щот верно евтини са 10-20-30 щд ала транспорта ще ги оскъпи доста ,пък и митници има ,ще има доста разправии и терзания за крехката ми психика ? :hi:
« Последна редакция: 24 Януари, 2013, 12:27:35 от Simo »

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #24 -: 24 Януари, 2013, 12:39:30 »
Симо, и аз нямам познания по електроника и се бях напънал да купувам нещо готово, даже бях изнамерил какви ли не видове и модели. В крайна сметка се насилих малко и спреднах предавателче, което работи добре. Сигурен съм, че и ти ще се справиш а и кефа е много по-голям, когато знаеш, че си си го направил сам.

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #25 -: 24 Януари, 2013, 15:21:15 »
Наистина е по-добре да се направи предавателче, за да може да се избегнат проблемите със офазяването. Пък и два заека с един предавател. Ще можеш да задвижиш всички твои приемници на СВ. :)

Неактивен deniz5612

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 305
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #26 -: 24 Януари, 2013, 16:03:18 »
Извинявам се за спамчето , но тук зачекнахме фазата , и тъй като ми стана любопитно - вижте https://plus.google.com/photos/112689839263995608211/albums/5837013185187367169/5837013187506436274?authkey=CIS066ag4Zzg1AE

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 390
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #27 -: 24 Януари, 2013, 16:26:21 »
Извинявам се за спамчето , но тук зачекнахме фазата , и тъй като ми стана любопитно - вижте https://plus.google.com/photos/112689839263995608211/albums/5837013185187367169/5837013187506436274?authkey=CIS066ag4Zzg1AE
Колега, играете си на руска рулетка :( Ако до сега не сте пострадали, това е защото сте били изолиран спрямо земята - чехли, подови настилки и др. Може и да сте от малкото хора по света с високо съпротивление на кожата или други спицифични физиологични отклонения в проводимостта на човешкото тяло. При лошо стечение на обстоятелствата обаче може да пострадате сериозно и пишещите в този форум да станат с един по-малко, което ще бъде жалко. Както се вижда на клипчето, като допрете ръка при светещ фазомер, той изгасва. Това означава, че заземявате корпуса през тялото си, но през високо съпротивление. Поради високото съпротивление не усещате нищо, защото токът е изключително малък.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1126
  • Населено място: София
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #28 -: 24 Януари, 2013, 16:29:09 »
  Здравейте, купих два Комсомолеца от аукцион и разбира се, започнах с този, който имаше врътки. Разглобих го и видях, че липсва скалната ламБа и даже е дадена накъсо...... поставих нова 6.3 в и радиото се обади с пращене и жужене. Оказа се че променливия кондензатор е плътно залят с нещо като епоксидна смола. Или ще търся нов, или почвам апарата без врътки. Чак сега видях, че по схема скалната ламБа е 12 волта ???

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 390
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: радиоприемник Комсомолец
« Отговор #29 -: 24 Януари, 2013, 16:35:24 »
  Здравейте, купих два Комсомолеца от аукцион и разбира се, започнах с този, който имаше врътки. Разглобих го и видях, че липсва скалната ламБа и даже е дадена накъсо...... поставих нова 6.3 в и радиото се обади с пращене и жужене. Оказа се че променливия кондензатор е плътно залят с нещо като епоксидна смола. Или ще търся нов, или почвам апарата без врътки. Чак сега видях, че по схема скалната ламБа е 12 волта ???
Скалната крушка трябва да е 12В - 0,1А

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |