Колега, сигурно отдавна си забравил за този уред, но темата сега ми попадна пред очите и мога да кажа нещо за него.
Уредът е производство на Техенерго (намираха се в София в пресечка на ул. „Козлодуй“) и се използваше при настройка на релейни защити в енергетиката.
Тогава нямахме сегашните автоматизирани тестери и при настройка на дистанционни защити свързвахме схема състояща се от товарно устройство (такова което генерира ток до 50 А), фазорегулатор (източникът на напрежение, чрез който подаваното в схемата еднофазно напрежение може да се изменя по величина и ъгъл), ампермер, волтмер и (отначало) косинус-фи мер. По-късно получихме този прибор, с който заменихме стрелковия косинус-фи мер. Имаше и още един прибор на Техенерго в същия корпус, с който мерехме интервали от време (в случая времето за задействане на настройваната релейна защита).
Голяма играчка си беше, цяло лабораторно упражнение. Предимството пред съвременните уреди беше че си длъжен през цялото време да мислиш за физическата същност на процеса - токът изпреварва или изостава от напрежението, в кой квадрант си в момента и т.н. Тогава си беше трудоемко, това предимство започнах да го разбирам когато заработих с автоматизирани прибори (средата на 1990-те) и започнах да виждам как по-младите колеги трудно се ориентират когато нещо не върви както трябва дали грешката е в изпитваното устройство или в свързването на тестера.