| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Детекторен радиоприемник  (Прочетена 62451 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

dakata.radio

  • Гост
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #150 -: 29 Март, 2016, 21:56:35 »
Кой е Оги?
Трисекционния го тествах на акумулатор 12 волта и лампичка (и трите секции). На места светва и това не е добре. При много плавно въртене се усеща и запиране. Нищо. Свързал съм работещата секция от двусекционния променлив, защото има и една работеща (тествал съм я, не светва лампата въобще). С мултицет е по-лесно, но съм купил някакъв дефектен и не работи. Все пак ти благодаря за подаръка, тези кондензатори са податливи на повреди. :)
На слушалките пише само "КВ".
Ще тествам тези дни, пък дано стане нещо.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3535
  • Населено място: Варна
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #151 -: 29 Март, 2016, 22:20:59 »
Огнян е глобалния модератор..КВ е завод Климент Ворошилов.Вече не съществува.Погледни в кондензатора да няма попаднали метални стружки или прах.

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #152 -: 29 Март, 2016, 22:26:58 »
Дака , снимай отново новия монтаж - добре ти е , вижда се този път всичко ясно , само пак беше объркал пак изводите на променливия кондензатор , по-скоро обърнал.  Искам да я видя пак дъската с монтажа  , ако е добре не се чуди ами я изпробвай още тази вечер. Чудя ти се как нещо да направиш готово и то доста добро изпълнение и още да не го изпробваш. За антена става абсолютно всякакъв по-дълъг провоник, това са все пак средни вълни и не са претенциозни. Веявр обикновенно се клловят станциите , защото през деня има много промишлени смущения. Ако си оправил изводите какво чакаш още - твоето детекторно радио е готово.  Толкова ли е трудно да го замъкнеш до мивката , да   вържеш заземителен проводник към използваш тръбите за заземление  и още един 2-3 метра какъв да е проводник за антена - може и да хванеш нещо още сега ! Как може - готова изпълнена реализация, а още не си я изпробвал, аз на твое място нямаше да устоя на такова изкушение  :lol:
« Последна редакция: 29 Март, 2016, 22:35:43 от Ricarq »

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #153 -: 29 Март, 2016, 22:34:36 »
Огнян е глобалния модератор..КВ е завод Климент Ворошилов.Вече не съществува.Погледни в кондензатора да няма попаднали метални стружки или прах.

Абе по-скоро Асенка е изкривил някоя от крайните пластини и за това не се затваря - по-скоро допира в отделни точки  гребена   в статора.  И при мен спомням си стана този номер при първото ми детекторно радио. На гребена много лесно се кривят пластините , да хванеш кондензатора в отворено положение и е достатъчно  да се изкривят.
Дака , и трисекционния кондензатор става, но трябва да си поиграеш с тънка отверка или пинсети да опрвавиш изкривените по радиуса пластини - трябва гребена да влиза симетрични в отделните процепи и никъде да не опира. Да не говорим , че крайните пластини са с прорези точно с тази цел - за настройка за точно приемане но ако много се изкривят опират се в статора и даже може да се стигне да не може да се затваря повече кондензатора
« Последна редакция: 29 Март, 2016, 22:43:19 от Ricarq »

dakata.radio

  • Гост
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #154 -: 29 Март, 2016, 22:42:10 »
Водопровода е поливинилхлориден. За маса ще използвам кол 1,70 м. Антената ще е около 40 метра многожилен меден проводник на височина над 10 метра. Ще си играя през уикенда с опъване и забиване.
Кабелите не са допрени помежду си, така се вижда от снимката. Един над друг са.

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #155 -: 29 Март, 2016, 22:49:10 »
 Е поздравления  :bravo: , най накрая го направи това радио. Хайде сега изпробвай го моля те и ни кажи чу ли някоя станция.

ПП: Ако искаш за по-голяма прегледност да не се пресичат проводниците поиграй си когато си свободен  да размениш  диода със заземлението  в устер клемата към слушалките ,така  ти бях писал снощи в точките заземлениео да е отдясно на устер-клемата но схемата ти е принципно  вярна  и тов не плечи още ей сега да изпробваш радиото - сега по това време се ловят станции а не денем !

dakata.radio

  • Гост
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #156 -: 29 Март, 2016, 22:52:04 »
Утре съм на работа. :D
Уикенда почивам и тогава ще експериментирам колкото си искам (по тъмно, разбира се). Радвам се, че накрая наистина се справих, ще влизам в рекордите на Гинес. :rofl:
Както съм обещал - при успешен резултат пускам и видеоклип.

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #157 -: 29 Март, 2016, 22:54:51 »
Водопровода е поливинилхлориден. За маса ще използвам кол 1,70 м. Антената ще е около 40 метра многожилен меден проводник на височина над 10 метра. Ще си играя през уикенда с опъване и забиване.
Кабелите не са допрени помежду си, така се вижда от снимката. Един над друг са.

Ако не беше такъв водопровода ви още ей сега можеше да хванеш някоя станция.  Провай към винкела за простира тогава , ако имате на двора  :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #158 -: 30 Март, 2016, 11:10:39 »
Ей Рицарю не се пали толкова зловещо! Кажи ми кога за последно пусна детекторен приемник да работи? Имай предвид че от 2010-та година насам със спирането на почти всички мощни български предаватели в диапазона работата на такъв приемник е силно затруднена. Изобщо не става въпрос в случая за капризност на средните вълни, а за това че трябва да се приеме достатъчно силен сигнал от предаватели които са на стотици километри. Толкова силен че да може без никакво усилване да отпуши германиевия точков диод и да се чуе звука в слушалките. Това не е малко изискване и при сегашната сигнална обстановка изисква голяма антена. Не е като в моето клипче където с 10 метра удължители окачени на прозореца в панелката и приемам относително силно Христо Ботев. Сега ги няма тези мощни близко разположени предаватели. А че с хубава антена ще хване чужди станции - ще хване. И там е чара му, ще се зариби и той по тая работа, сигурен съм. Така че не се пали толкова - нищо е нямало да хване вечерта с 3 метра кабел. По-добре да се под0готви добре и да успее, от колкото отново да не успее.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

dakata.radio

  • Гост
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #159 -: 30 Март, 2016, 18:19:18 »
Да, 3 метра кабел звучи смехотворно. Моят ще е 30-40 метра на височина около 10-15 метра, но не изцяло, но пак ще е на височина. Надали ще хвана кой знае какво, надеждата е само в румънските предаватели, както казах. Хоризонт от Видин най-добре да го забравя че съществува. Слушам го чат-пат на Селената и мога да кажа, че е меко казано отвратителен приема. Заглъхване след заглъхване. Вакарел си беше единствен и неповторим. Какво стана с петицията? Има ли въобще някакъв резултат от нея? Доста хора около мен накарах да подписват, ама май няма да стане работата.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #160 -: 30 Март, 2016, 21:11:26 »
Няма резултат петицията, а и не очаквай да има. За съжаление всичко е загубено. Навсякъде взеха да го правят това нещо със спирането. Пък и късно сме се сетили. Никой няма да държи включен предавател за да слушаме детекторни приемници или лампови радиоапарати.Виж ако всички масово слушаха БНР на средни и дълги вълни и изведнъж ако беше спрял сигнала щеше да се събуди недоволство.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #161 -: 30 Март, 2016, 23:16:59 »
Какво да стане с петицията като не събра и 1000 подписа? Това е смешно и жалко. Ако бяхме събрали 100000 подписа и привърженици можеше и да стане нещо, също така ако бяха излезли едни 1000 човека на протест не знам и аз пред кого можеше да стане нещо. Във дебилната мрежа Фейсбук за един ден се събират по 10000 харесвания за снимка с изгубено кученце или не знам и аз още какви глупости но за националното съоръжение не можаха и 1000 да се съберат. То било скъпо, от нашите джобове излизало, пък било вредно облъчвало ги абе направо нямам думи от простотията на тоя народ. Най-големия ужас обаче беше че един приятел ми отказа да хареса страницата. Принципно той е пич и си имаме приказката, обаче твърдо отказа, убеждавах го поне един час и той ми каза НЕ няма да я харесам защото мисля че е безсмислено. Е тоя човек направо ме уби! И явно наистина на никой не му пука, и колкото и да е жалко нищо няма да стане. Вероятно наистина е трябвало предавателя да бъде спрян, колкото и да ме боли да го казвам. А приложението му е далеч отвъд детекторните и ламповите приемници, но за съжаление хората които са засегнати от спирането са откъснати от света, и те не съществуват за света. Няма как тяхния глас да се чуе. Просто загубена кауза. Аз лично ако спечеля едни 6 милиона от тотото купувам мястото заедно със съоръжението и го пускам в ефир. Ама надали, особено като се има предвид че не играя тото :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

dakata.radio

  • Гост
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #162 -: 31 Март, 2016, 22:03:36 »
И една добра новина - поправих трисекционния променлив. Просто се допираха едни пластинки. Сега имам избор между два работещи променливи кондензатора. :D

dakata.radio

  • Гост
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #163 -: 02 Април, 2016, 18:41:43 »
Здравейте отново, "сандъкчии". Току-що тествах вече световноизвестният ми приемник и мога да кажа, че РАБОТИ. Чух само едно много тихо бръмчене в слушалките. Експериментите ПРОДЪЛЖАВАТ!!!  :D :) :writer:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #164 -: 02 Април, 2016, 18:43:18 »
Браво, тихото бръмчене са първите признаци на живот. С коя антена го чу?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |