| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: За радиоточките...  (Прочетена 115569 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dilyan

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 19
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #690 -: 22 Октомври, 2023, 09:14:46 »
кои конектори имате предвид?

http://forumimage.ru/show/105646403

Мъчих се да отворя една, счупи се по ъглите. Има някакъв чалъм ама не го знам, какъв е. Обаче в нета никъде не могат да се намерят, за лентовия да не говорим.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: За радиоточките...
« Отговор #691 -: 22 Октомври, 2023, 16:30:09 »
Разбрах Ви за какво говорите. Ако са произвеждани по западен стандарт, например DIN има вероятност да се намерят в алиекспрес. Ако е някоя наша си разработка шанса клони към нула, освен в някой забравен от бога, изоставен склад за електрочасти на някой бивш комбинат, ама и такива вече не останаха.
Успех!

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 273
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: За радиоточките...
« Отговор #692 -: 22 Октомври, 2023, 17:16:13 »
Мъчих се да отворя една, счупи се по ъглите.

Уточнете каква е стъпката и броя на пиновете. Визуално по снимката ги докарах до 26 (13 на страна), но може и да греша. Сега проверих един такъв куплунг от елка и на пръв поглед е със стъпка 2,54мм и 22 пина. Защото ако правилно съм изброил и стъпката е 2,54 може да се ползва стандартен куплунг със стандартен лентов кабел. Подобни се ползват по флопитата 5,25" и старите МФМ дискове.

Неактивен dilyan

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 19
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #693 -: 22 Октомври, 2023, 20:19:55 »
Боби е снимал модулите с изглед отстрани.
https://www.kn34pc.com/sch/sch_ampl/ems_1000.html
Също са като от ЕЛКА, само масата на тези върви по две пътечки.
Според мен, това са български куплонги.
 :drinks:

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #694 -: 20 Декември, 2023, 05:10:37 »
След бедствията от големите снеговалежи радиомрежата в моето село което функционират радиоточките е почти на 100% унищожена.През годините енергото като сменява стълбове мрежата се сваля и реже и се монтира наново но вече без носещата тел.И след снеговалежите всичко вече е на земята покъсано даже и вече липсващо.Вече само по крайните и затънтени улички където стои мрежата от бай Тошово време е останала.Бих казал,че поради такова огромно унищожение радиоточките повече няма да заработят и това е поредното населено място където приключва дейността си.

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 400
  • Населено място: Стражица
Re: За радиоточките...
« Отговор #695 -: 20 Декември, 2023, 21:48:17 »
Еее това е много лошо и гадно :(

Неактивен dilyan

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 19
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #696 -: 21 Декември, 2023, 11:40:11 »
Боби, поцинкованате тел не е никак скъпа, ППВР съшо, има ли желание, всичко се възстановява.  :good:
С парите от таксите ще се купят нужните материали, като се добави и от общинския бюджет, положението не изглежда толкова отчайващо.  :)

Активен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: За радиоточките...
« Отговор #697 -: 21 Декември, 2023, 12:32:49 »
С парите от таксите ще се купят нужните материали...

Може да не се окаже толкова просто. В град Ракитово също се вижда краят на радиоточките, макар да няма поражения от снеговете. Предполагам, че тук са останали по-малко от 200 абоната, като доста голяма част дължат такси за няколко години назад. Таксата е "бомбастична" - 5 лева на ГОДИНА. Мой приятел, който ги поддържа, е решил да се отказва. Общината му плаща по граждански договор малка сума и единственото, което му осигурява е стълба и изолирбанд. Няма кабел, няма тел, няма превоз, няма вишка. Преди десетина години правих някаква профилактика на уредбата, но сега ще се окаже невъзможно да бъдат убедени общинарите, че трябва да се дават суми по-големи от 45 лева например. Струва ми се, че в сегашните общинари, здраво е вкоренена догмата, че всички суми над 50 лева са отредени свише, само за специално благословени и помазани особи ...
 Така че, естественият и логичен край на тези съоръжения наближава...

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #698 -: 22 Декември, 2023, 06:45:17 »
Услугата за кабелно радио в селото е освободена от годишни такси.Всичко което е изградено като радиомрежа е на повече от 40 години.Радеам се че преди години успях да направя пълна профилактика на  радиоуредбата.През този период кабелната мрежа беше в добро състояние.През последните две години енергото започна масово да сменя старите стълбове с нови.На новите стълбове никой не монтира конзоли със изолаторите за прикрепяне на радиомрежата.След демонтирането и аз и още иден човек поехме ангажимент да е качим,като има случай и на изчезнал проводник.След последните тежки снегове всички кабели включително и на интернет доставчици бяха покъсани и паднали по земята.Една голяма част за броени дни изчезнаха.
Просто аз бях човека който увеличи срока на спирането на дейността на радиото в селото.Има 1 процент вероятност пролетта да се възстанови много малка част тази около центъра на селото.

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: За радиоточките...
« Отговор #699 -: 08 Април, 2024, 14:46:11 »
Какво представлява това нещо?

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #700 -: 10 Април, 2024, 10:30:02 »
Това е пулт управление "ПУ-2" или както аз го наричам "БЯЛАТА ЛЯСТОВИЦА".Това нещо от години го търся но няма намиране и вероятността да се открие е все по малка.

Какво представлява този пулт?Той има три входа :микрофон,грамофон и магнитофон.Изхода му е стандартен 775mV като контрола му се следи по стрелковият индикатор а регулировката чрез потенциометъра "усиление".Отзад има многопинова правоъгълна букса и чрез кабел се включва в измервателният блок "ПК-2" който съм го показал в тая тема https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=13731.msg120540#msg120540 .Чрез бутоните от 1 до 8 се включват изходните линии като тези бутони управляват релетата в измервателният блок.В самият измервателен блок има съгласуващ трансформатор който също по многопиновата букса връща сигнала към пулта за управление да се следи акустично звуковата програма чрез вграденият високоговорител и потенциометъра "контроль".Според мен замисъла е усилвателната уредба и измервателният блок да са в апаратната стая,а пулта за управление в студиото.

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: За радиоточките...
« Отговор #701 -: 12 Април, 2024, 17:25:33 »
Много благодаря за отговора и пожелавам успех в търсенето на така наречената от ВАС бяла лястовица.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: За радиоточките...
« Отговор #702 -: 14 Април, 2024, 11:46:52 »
Здравейте колеги,
прикачам линк към едно интересно интервю с Ховсеп Мелконян, който говори за шестпрограмната радиофикация в Бургас и други интересни неща свързани с жичната радиофикация. Ховсеп Мелконян LZ1HO е работил дълги години в радиовъзел Бургас, като за няколко години е бил и ръководител на възела. Изключително интересен човек от който може да се научат много неща. Радвам се, че съм имал възможност да общувам с него!
Приятно слушане!

https://radioburgas.net/шестпрограмната-радиофикация-в-бург/

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |