| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Колекция от български телефонни апарати  (Прочетена 50035 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #135 -: 09 Март, 2020, 22:19:19 »
Преди време притежавах уникален телефонен апарат, но тъй като телефонната техника не ми беше от най-интересните го забравих при едно пренасяне и някой друг (знам кой) го прибра. Това беше американски полеви телефон доставен на Съветската армия от съюзника и САЩ по т.н. лендлиста. Неговият модел (съветски) е ЕЕ-8-8, има и американски но не е много четлив.Захранваше се от два елемента по 1.5 волта и те бяха налични и оригинални.От Съветската армия беше пристигнал в българската следвоенна армия и от там в ДОСО.За съжаление аз го изгубих както писах и сега имам само един от капаците му заедно със схемата. Може да е интересна за някого затова я слагам по-долу:

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #136 -: 09 Март, 2020, 22:20:30 »
Производителят му е Дженерал Илектрик.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #137 -: 17 Март, 2020, 11:13:08 »
Реставрация на телефон Т-48:

Почти всички възли в апарата бяха в добро техническо състояние. Кабелът на слушалката беше скъсан. Замених го с кабел от оригиналния тип. Микрофонният капсул се наложи да реставрирам със съвременна електроника и електретен микрофон, но те са вградени в корпуса на оригиналния и автентичният вид се запазва. Полирах никелираните части и боядисах кутията.

Звънецът на този апарат е монтиран в дървената основа на корпуса. На по-ранните апарати от този тип звънецът е оттелно.

В момента апаратът е напълно изправен и готов за употреба...

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #138 -: 17 Април, 2020, 19:00:16 »
Сега ще покажа още снимки на тема телефония.Радвам се че автора на темата няма против моите материали които са из архивите ми. :master2:

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #139 -: 12 Юни, 2020, 13:06:54 »
По молба на колегата bobi mw давам допълнителна информация за апарат ТКО-К тв- ПУ, който е коментиран по-горе в темата.

Платката е като на ТА600. Разликата е във веригата за повикване, както се вижда от схемата, дадена по-долу.
Очевидно, вместо стандартен повикващ сигнал 100V/25Hz се е използвал друг вид повикващ сигнал, а вероятно и  речева информация...

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #140 -: 12 Юни, 2020, 15:30:53 »
Тея модернизирани телефони са военна поръчка.Това е ТЦ-600.Като гледам схемата стандартния звънец е заменена на високоговорител и съгласуващ трансформатор подобен като на радиоточка.За повикване дежурният телефонист подава сигнал с честота около 800Hz с малка пауза,а разговора се води през слушалката.Замисъла на високоговорителя е когато трябва да се предаде съобщение отнасящо се за всички е то да бъде предавано по високоговорителя.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #141 -: 15 Юни, 2020, 15:18:38 »
Сетих се за нещо интересно. На схемата по-горе има фритер(два насрещни диода), свързан последователно на говорителя. Ако го нямаше, говорителят, който работи и като микрофон, може да изпрати по линията сигнал, достатъчен за прихващане и подслушване. Обикновеният телефонен, поляризован звънец също играе ролята на микрофон, макар и с много лоша чувствителност. Твърди се, че и той може да бъде използван за подслушване...

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #142 -: 16 Юни, 2020, 18:29:09 »
Нов апарат в колекцията:

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #143 -: 19 Юни, 2020, 09:22:30 »
Телефонен апарат ТАБ-3020

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #144 -: 30 Юни, 2020, 20:11:06 »
Пероогъвач-един забравен инструмент. Използваше се за юстиране на релета в старите съобщителни съоръжения.
Всезнаещият чичко Гугъл дори не е чувал подобна дума...

Неактивен argonavt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 223
  • Населено място: Ботевград
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #145 -: 30 Юни, 2020, 23:41:45 »
Здравейте . Питам знаещите в телефонната техника . Как , и към кои клеми да свържа този директорски телефон за да тръгне . Телефона не е ползван .
 Модел : УДС 3 - 2 - 4

В клемната му кутия има безброй клеми . Към кои трябва да се свърже .
 Благодаря предварително !
« Последна редакция: 01 Юли, 2020, 00:15:16 от argonavt »
0889 926 079 / 0723 66 447

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #146 -: 01 Юли, 2020, 00:22:04 »
Това е апарат от директорско-секретарска уредба. Самата уредба е голям сандък с около 60-70 релета,предпазители реглети... Отделно има и захранващ блок. Този апарат може да се свърже направо в телефонна линия. Тогава бутоните по него не действат и се превръща в обикновен телефонен апарат. Когато мога ще снимам как става това. Не знам как става това на клемната кутия, но вътре в апарата има две клеми, на които се връзва телефонната линия. Цяла уредба в прилично състояние и документация за нея едва ли ще се намери лесно. 
« Последна редакция: 01 Юли, 2020, 00:29:00 от BatKoce »

Неактивен argonavt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 223
  • Населено място: Ботевград
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #147 -: 01 Юли, 2020, 01:06:19 »
Да . Благодаря . Искам да го свържа като стандартен апарат , тъй като си поддържам стационарната жична линия към  пощата . Другите му възможности няма как да се ползват , пък и не нужно . Няма да му махам това въже с кабели , да не нарушавам автентичността . Ако има как ще го присъединя с допълнителен кабел вътре . Но ще ми трябва помощ . Ще направя няколко снимки за да е по ясно . Поздрави !
0889 926 079 / 0723 66 447

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #148 -: 01 Юли, 2020, 09:51:15 »
Линията, която идва от централата, се присъединява на клеми Л1 и Л2. Може да проследиш дали са изведени пряко на клемната кутия и да ги свържеш там. При мен оригиналният кабел е отрязан и съм сложил шнур от обикновен, български телефонен апарат. В кутията има предвидено място за такъв шнур. Останалите клеми при мен са свободни.
При това положение апаратът трябва да заработи без никакви други промени.
Успех!

Неактивен argonavt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 223
  • Населено място: Ботевград
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #149 -: 01 Юли, 2020, 14:12:23 »
Разглобих телефонния апарат . Действително се оказа , че има изведени директни кабели до клемната кутия , но няма никакви обозначения .
 Л1 е там дето съм закачил мултицета .
 Л2 е веднага над него .
Явно ще мога да го включа без преправки .
 В събота ще го включа .Предполагам че няма да му трябва допълнително захранване в случая .
 Благодаря много за точното съдействие !
« Последна редакция: 01 Юли, 2020, 14:19:48 от argonavt »
0889 926 079 / 0723 66 447

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |