| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Колекция от български телефонни апарати  (Прочетена 49896 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен gotin108

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: СОФИЯ
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #30 -: 02 Юни, 2016, 21:39:25 »
Здравейте,
Мога да ви предложа телефонен апарат ТИП – А 600, произведен от РЕСПРОМ, гр.Белоградчик 1981г, не го видях в описанието на колекцията ви и предполагам, че го нямате. Ще проверя дали имам и резервни части и книжки към апаратите. Пишете ми на ЛС ако се интересувате. Поздрави

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #31 -: 02 Юни, 2016, 23:39:49 »
Имам пълна документация на Д8 , мога да пусна схемата или част от описанието, което е доста обемисто . Тази централка действително има доста общо с централите ЕЛТА- доколкото знам собственика на фирмата беше водещ специалист при внедряването и в ЗТА Банско . Подробности ще пусна по-натам , а сега пускам един телефонен апарат от 1986г.-АН16, автоматичен номеронабирател за 16 абоната. Както може да се види от схемата елементите са с български означения , но някои може би знаят повече и пак ще пишат че са крадени.

Активен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #32 -: 03 Юни, 2016, 00:23:13 »
Vladislav, това което сте казали за ТА 100, наистина е така. Една част от апаратите наистина бяха с вносна шайба (номеронабирателен механизъм). Аз много се възхищавах преди време, когато отворих за ремонт една такава. Според "кардиограмката", на която имаше и дата, се оказа че е произведена преди да се родя и е работила без проблеми около 40 години. При това изглеждаше така, сякаш е излязла от завода вчера. Сега открих, че в завод "Ворошилов" също са произвеждали такива шайби, но вероятно частите са били вносни.

Това е ННМ ("шайба") Siemens. Не знаех, че е произвеждана и в България. Имаше я в старите бакелитови телефони, работеше страхотно. Кефех се на звука и. Часовникарска работа.

Активен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #33 -: 03 Юни, 2016, 00:40:10 »
Измервателен шкаф:

На този, който имам никъде няма написани марка и модел. Такива шкафове са се използвали в по-малките телефонни централи (предимно заводски) за някои проби и измервания. В големите централи се използваше така нареченият "голям измервателен шкаф", но той беше произведен, ако не се лъжа, от RFT. Тъй като моят шкаф не е оригинален от вътре, последната снимка не е от него, а е намерена в мрежата.

"Малкият измерителен шкаф" се използваше и в селищните автоматични централи (АТЦ) А29 (Сименс) с малък капацитет. Работил съм с такъв. Той се монтира в селищния репартитор (разпределител) и с него се мерят абонатните линии, както и изправността на личното съоръжение на всеки един абонат "навътре" към централата. Шкафът има така нар. щека, която се включва на разделителната предпазителна реглета на определен абонат/съответно абонатна линия от селишния кабел, при включването разделя линията и можеш да мериш изол. съпротивление, активно с-е на шлейфа "навън и т.н.", както и да чуеш сигнал централа "навътре". Можеш и да избереш произволен абонат като от обикновен телеф. апарат.
За големия шкаф не се лъжеш, беше RFT. С него се мерят повече параметри и по-прецизно, монтира се при големи централи - няколко хиляди поста. На него беше обособено и работното място на оператор "Служба телефонни повреди" номер 130 обикновено. Ей такива простотии имаше едно време.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #34 -: 03 Юни, 2016, 07:55:29 »
Здравейте,
Мога да ви предложа телефонен апарат ТИП – А 600, произведен от РЕСПРОМ, гр.Белоградчик 1981г, не го видях в описанието на колекцията ви и предполагам, че го нямате. Ще проверя дали имам и резервни части и книжки към апаратите. Пишете ми на ЛС ако се интересувате. Поздрави

Предполагам че става дума за ТА 600. В момента имам три броя от него. Ако е нещо различно моля за снимка.
Благодаря!

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #35 -: 03 Юни, 2016, 14:26:41 »
Ето още два ползвани някога от мен телефони:------ на последната снимка могат да се видят някои от блоковете на може би най- сложно управляваното произведено в България телефонно съоръжение с малък капацитет -ДАПС -диспечерски апарат за проводникови връзки . Управлението е на база СМ600 , предназначено е било за износ в СССР . Пълна документация трябва да има на сайта на Оруш .

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #36 -: 03 Юни, 2016, 21:30:14 »
Някой може ли да даде информация за телефона от снимката. Трудно намерих в мрежата дори тази снимка.
А едно време всички монетници бяха такива...

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #37 -: 10 Юни, 2016, 13:42:59 »
Интересен екземпляр ТМ-700.
Манивелката липсваше та се наложи да му правя нова.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #38 -: 10 Юни, 2016, 14:50:00 »
Розетката му изглежда така:

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #39 -: 13 Юни, 2016, 21:18:37 »
Някой има ли информация за апарат ИМЕФОН АН-10?

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #40 -: 13 Юни, 2016, 22:11:14 »
Ето снимка

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #41 -: 14 Юни, 2016, 15:29:44 »
Телефонен апарат ТАБ 600 - вариант на ТА 600

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #42 -: 15 Юни, 2016, 23:31:53 »
Телефонен апарат ТАК 2000 - не знаех че има и такъв.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Тялото му е отлято от бронз. Вътре има платка от обикновен шайбов телефон. Шайбата е западна и на нея пише само DFG.
Изработката на такова нещо едва ли е проста работа, така че шегата че това е телефона на Тодор Живков може и да не е съвсем шега.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #44 -: 16 Юни, 2016, 14:16:57 »
Е-ХА!!!  :good:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |