| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Колекция от български телефонни апарати  (Прочетена 49905 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #105 -: 15 Февруари, 2018, 09:59:07 »
За много от крайните телефонни устройства, произведени в България, липсва каквато и да е информация. Почти няма запазени
екземпляри, няма дори снимки в Интернет. Често за радиоприемници и грамофони, произведени преди Втората световна война, се знае повече от колкото за телефонни апарати, произведени през 80-те години.

Въпреки че съм работил в БТК, в Гражданска защита, служил съм и в армията не бях виждал много от екземплярите, които сега са в колекцията ми. Всяка информация (описания,схеми) ще ми е от полза, защото се стремя да възстановявам нещата в работещо състояние.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #106 -: 24 Февруари, 2018, 20:06:31 »
Това са два модела конферентни уредби , произвеждани в ЗТА Банско .Първоначално бяха за два поста, след това разшириха възможностите им до 10.Могат да се използват в самостоятелна мрежа ,включваща 10 абоната .Червеният бутон е за повикване ,могат да провеждат конференция включваща всички абонати от мрежата.По-късно станаха част от диспечерски уредби (пултове) с релейна част предназначени основно за износ в СССР-използват се в колхози и други предприятия - и друг път съм писал-бройките зависеха от производствените възможности на завода .На още по-късен етап беше осъществена възможност да се използват и радиотелефоните на завода за УКВ радиостанции -Гоце Делчев в същата мрежа.Почти до драя на призводството им се използваха германиеви транзистори и това беше основната причина за множеството проблеми.За онагледяване слагам схема на един от вариантите с най калпавите български транзистори-SFT131.Доста по-късно ги замениха с Т135 и Т136 (BD135 ,BD136), но трансформаторите останаха , защото осигуряваха лесно съгласуване с телефонните линии.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #107 -: 27 Март, 2018, 09:58:23 »
Домофон ВД 200

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #108 -: 30 Май, 2018, 20:16:26 »
Нов апарат в колекцията. Няма надпис на дъното, но го обявявам за ТАБ 700.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #109 -: 30 Май, 2018, 21:36:05 »
Браво  колега! И на теб "не ти работят спирачките", ама давай! И такива трябва да има, особено за да се запази някъде какво е правено в България  (най-вече в НРБ)! Встрани съм донякъде от темата, но си заслужава да я следя.
0888981645, 072365106

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #110 -: 31 Май, 2018, 11:03:37 »
Сетих се, че не съм представил в темата военно-полевите телефони.
На снимките се виждат Б-ТАИ-51, ТАП-67 и ТАП-77.
Имам и ТАП-64, който външно не се различава от ТАП-67.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #111 -: 30 Юни, 2018, 10:49:41 »
Мълниезащита за въздушни телефонни линии. Няма марка и модел, не се знае къде е произвеждана.
Ако някой знае нещо повече, моля да го сподели.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #112 -: 11 Юли, 2018, 16:01:25 »
Нов експонат - телефонен апарат АН-12. Ако някой знае как се запаметяват номера, както и друга техническа информация за него, моля да сподели.

Благодаря на колегата от форума mmichailov, с чиято помощ се сдобих с този апарат!

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #113 -: 07 Август, 2018, 09:47:14 »
Успях да възстановя бронзова камбанка от телефонен звънец. Камбанката беше спукана на две места. Вдълбах пукнатините с малък абразивен диск и ги залях с припой. Звънливостта се възстанови. Не знам дали спойките няма да се напукат след време, но само с тая технология разполагам.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #114 -: 07 Август, 2018, 15:12:18 »
Браво и това е хубаво. Иначе се заварят с бронзов електрод(тел) и оксижен. Но си е майсторлък. Малка горелка опит трябва. Възможно е да се напукат при големи температурни разлики. На стайна температура би трябвало всичко да е наред.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #115 -: 07 Август, 2018, 15:45:47 »
Като няма оксижен, поялникът е оксижен!  :)

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Работейки по един апарат ТА 48 се натъкнах на интересна находка - оригиналната осцилограма от настройката на шайбата.
Шайбата е на Сименс, настроена е на 15 юни 1949 година и си работи и сега.  :hi:  :hi:  :hi:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #117 -: 17 Август, 2018, 07:25:53 »
 :o :good:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #118 -: 21 Август, 2018, 13:04:39 »
Тук показвам реставрирането на най-стария телефон в колекцията. Въгленовият микрофон беше поведен и не беше възможно да бъде заменен с въгленов от по-новите. Както е видно от снимките, проблемът беше решен със средствата на съвременната електроника. Кабелът на слушалката бе заменен с оригинален, подарен ми от колегата styrshel :hi: :hi: :hi:
Другият кабел изработих по метода с връзка от обувка, тъй като трябваше да е с пет проводника. Тъй като този апарат е с външен звънец се наложи да изработя допълнително табло, подобно на видяното от мен на някаква снимка. За него съм използвал части от петдесетте години на ХХ век.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1617
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Колекция от български телефонни апарати
« Отговор #119 -: 21 Август, 2018, 13:22:20 »
 :hi:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |