| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Най-малките радиа,които имам  (Прочетена 2284 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ivcho1996

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 149
  • Населено място: София
Най-малките радиа,които имам
« -: 17 Юли, 2016, 21:41:20 »
Здравейте!Да се похваля,на скоро взех два мъника.Най-малките радиа,които имам.Едното е FM радио (немога да посоча марка по простата причина,че такава липсва,някакъв китаец),другото е ръчен електронен радиочасовник на средни вълни Radiodigit с букса за слушалка отстрани.И двете радиа са без възможност за усилване или намаляване на звука.FM радиото работи отлично,само му сложих нова слушалка (оригиналната беше скъсана и с гаден кабел) и оживя,хваща всички станции в София на УКВ.Радиочасовникът (радиото) за съжаление мълчи,но пък часовникът работи.Феритната антенка е прекъсната,предполагам изводите трябва да са на променливото кондензаторче (ако мога да го нарека така),имаше прекъсване на писти и какво ли не (явно са се опитвали да го ремонтират).Произведенo в добрият стар Hong Kong,схемата е с три транзистора,които нямат никакви означения.Много готино измислено.Радиото и часовника са с отделни батерии.За сега нямам време да се занимавам с него,но се сетих за колега,който има такова и по-натам във времето ще го помоля за снимки от вътре да го "мъча" с ВАША помощ разбира се.Ето снимки да им се порадвате: :hi:
« Последна редакция: 17 Юли, 2016, 21:47:14 от ivcho1996 »

Неактивен ivcho1996

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 149
  • Населено място: София
Re: Най-малките радиа,които имам
« Отговор #1 -: 17 Юли, 2016, 21:42:34 »
Още:

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Най-малките радиа,които имам
« Отговор #2 -: 17 Юли, 2016, 21:45:59 »
Ехааа радиочасовник при това ръчен. Такова нещо не се бях сетил че може да има. Доста интересно и ценно. Така като гледам е на средни вълни. Пробвал ли си го дали лови нещо? Обаче така като гледам феритната му антена е откачена.

Неактивен ivcho1996

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 149
  • Населено място: София
Re: Най-малките радиа,които имам
« Отговор #3 -: 17 Юли, 2016, 21:52:58 »
Да на средни вълни е,феритката е скъсана и само подозирам,че трябва да е на изводите на променливото кондензаторче,не съм го пробвал,че сега нямам време,ама ще си иска ремонт.Незнам самите елемени и те в какво състояние са.Иначе е много готино. :drinks:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Най-малките радиа,които имам
« Отговор #4 -: 18 Юли, 2016, 10:34:02 »
Впечатляващо! Елементите подозирам че едното трябва да е ZN414 или MK484 а другото е може би един транзистор за елементарно стъпало НЧУ а може и то да е специализирана ИС НЧУ. Мисля че ще тръгне, само провери когато имаш време дали променливия кондензатор е читав (защото имам съмнения че може да е дал фира) и запой феритната антенка паралелно на него. Но мисля че в софия с него трудно ще хванеш нещо, макар че вечерно време доста силни румънски станции излизат. Може пък да дойдеш с моя предавател да му набием в канчето сигнала, то тогава и без батерии ще свирне :).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ivcho1996

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 149
  • Населено място: София
Re: Най-малките радиа,които имам
« Отговор #5 -: 18 Юли, 2016, 22:52:30 »
Утре ще го помъча,антенката и аз мисля,че е скъсана от променливия,но първо него ще прегледам както казваш,дано е читав,по скоро е нещо като тример кондензатор,защото въртенето се ограничава от външното колелце,като сваля платката и го завъртя с малка отверка се върти безконечно. :hi:
« Последна редакция: 18 Юли, 2016, 22:58:29 от ivcho1996 »

Неактивен ivcho1996

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 149
  • Населено място: София
Re: Най-малките радиа,които имам
« Отговор #6 -: 06 Август, 2016, 22:03:13 »
Радиочасовникът вече пее,главният виновник за което е Origo  :hi:.Проблема беше в двата SMD кондензатора (и двата прекъснали),прекъснал резистор,микро пукнатина на една от пистите и скъсаната антенка.През деня съвсем нормално се слуша Хоризонт и някакви румънци,вечер е друга бира - Хоризонт,румънци поне 4-5 станции,руснаци и  Транссветовно Радио на 1548 kHz.Много е готино,ако не бяха спирали предавателите на СВ щеше да е още по-готино ама това е действителността за съжаление.Работи както с моно така и със стерео слушалки.Втори ден му се радвам и батерията още е жива. :drinks:
« Последна редакция: 06 Август, 2016, 22:17:35 от ivcho1996 »

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Най-малките радиа,които имам
« Отговор #7 -: 06 Август, 2016, 22:08:19 »
Такова животно не бях виждал-Браво-Супер.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |