| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Идеи за направата на УКВ приемник 40,5-49 MHz  (Прочетена 2816 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ivan_nustorov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Банско
Re: Идеи за направата на УКВ приемник 40,5-49 MHz
« Отговор #15 -: 07 Септември, 2016, 10:21:57 »
Добра е схемата U2510B но е рядка и трудно се намира

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Идеи за направата на УКВ приемник 40,5-49 MHz
« Отговор #16 -: 07 Септември, 2016, 12:52:18 »
http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=5064.msg34802#msg34802
Ето това е моята разработка с TDA7088 която вече имам произведена в три екземпляра. В обхвата 87.5 - 108 има измерена от мен чувствителност под 10 микроволта. Селективността е добра за УКВ банда за радиоразпръскване - никога не се намесват съседни станции но не разбрах на теб за какво ти трябва и каква селективност ти е необходима. В моята конструкция не използвам автоматиката за настройка и има температурен дрейф и то сериозен, обаче има вариант да се вкара обратна връзка за коригиране на честотата с някакъв коефициент - пробвал съм, става, трябва да се подбере дълбочината на корекцията така че да не прескачаш съседни станции а да „изпуска“ станцията още посредата между станциите. Може пък и да се изключва тази корекция примерно. Решението е твое. Досега обаче не разбрах какво ще се приема. Това все пак е ИС за концертни радиостанции, няма да стане за любителски теснолентови мисля или други специализирани комуникации с по-тясна лента и гъсто разположени канали.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Идеи за направата на УКВ приемник 40,5-49 MHz
« Отговор #17 -: 08 Септември, 2016, 13:52:58 »
Остава да гадаем какво може да се приема в посочения обхват !
С TDA7000 се чуваше стационарния ми телефон, който излъчваше на около 36 MHz и
 "Бърза помощ" на около 50-55 MHz в Пазаржик.
С TDA7000 от 87 до 108 MHz с антена около 70см в Пловдив се чуваха отлично всички радиостанции от
Сахат тепе, Копривките, Белащица и Ботев връх.
Не знам каква реална чувствителност може да се постигне с тази инт.схема, но върши добра работа.
Предполагам, че с аналозите на TDA7000 се получават подобни резултати.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Идеи за направата на УКВ приемник 40,5-49 MHz
« Отговор #18 -: 08 Септември, 2016, 13:55:37 »
.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3538
  • Населено място: Варна
Re: Идеи за направата на УКВ приемник 40,5-49 MHz
« Отговор #19 -: 08 Септември, 2016, 18:13:00 »
Предполагам, че с аналозите на TDA7000 се получават подобни резултати.

Точно,има и по добра.ТДА7000 е базовата.Има много клонинги, хибридната KXA058 дето я правеше всеки който не го мързи и монолитната KXA060 на руския производител Арнгстьом добре приемат и теснолентов ЧМ ако се променят някой стойности.Лошото е че се държат лошо ако обвържеш ГУН-а им с PLL.При мен не се получи.KXA058 вече май не я произвеждат вече.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |